Egzekucja z nieruchomości – jak się urchronić i nie stracić mieszkania?

Forum prawneKategoria: KomornikEgzekucja z nieruchomości – jak się urchronić i nie stracić mieszkania?
AvatarKarolina zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry. Zaciągnęłam parę lat temu kredyt gotówkowy. Nie udało mi się go spłacić. Dziś mam zajęte konto w banku. Zarabiam najniższą krajową. Kredyt zaciągnęłam, będąc już w związku małżeńskim.

Następnie kupiliśmy mieszkanie, zaciągając kredyt hipoteczny na 39 lat. Obawiam się, że komornik zechce przyczepić się za moje długi do naszego mieszkania. Czy mogę coś zrobić, żeby komornik nie zajął mieszkania?

Może jest jakiś sposób, żeby uchronić męża i syna oraz mnie przed utratą mieszkania? Może powinnam wypisać się z aktu notarialnego? Nie mam pojęcia czy mogę i w jakiś sposób uchronić rodzinę przed stratą mieszkania?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj,

przede wszystkim nie wiem o jakiej kwocie mowa. Jeśli jest to dług wynoszący kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych to wątpię, by doszło do zajęcia mieszkania i tak obciążonego hipoteką – wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo zaspokojenia przed innymi wierzycielami.

Co więcej, znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego wprowadziły normę prawną, zgodnie z którą do licytacji nieruchomości zajmowanej na cele mieszkaniowe może dojść w sytuacji, kiedy wysokość należności głównej wynosi co najmniej 1/20 wartości danej nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze oraz okoliczność, że długi pochodzą sprzed małżeństwa, czyli Twój małżonek nie poniesie za nie odpowiedzialności, przestałabym się nakręcać nerwowo, lecz podjęła starania celem jego uregulowania.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę oraz rachunku bankowego nie będzie skuteczna, dlatego przed umorzeniem postępowania komorniczego wierzyciel być może będzie chciał wyjawienia majątku.

Może więc dojść do zajęcia mieszkania, przy czym należy pamiętać, że egzekucję z nieruchomości komornik prowadzi jedynie na wniosek wierzyciela i tylko jeżeli majątek dłużnika znajduje się w okręgu sądu, przy którym działa komornik. Jeżeli egzekucję prowadzi komornik niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, to może on dokonać zajęcia mieszkania, jeśli komornik z odległego miasta, to już nie.

Tak czy inaczej, zajęcie mieszkania, to procedura, której nie potrzebujesz i która wygeneruje koszty po Twojej stronie. By nie dopuścić do ewentualnego zajęcia, należy zacząć spłacać dług.

Możesz ustalić z mężem miesięczną kwotę, którą chcecie spłacać, a następnie skontaktować się z wierzycielem proponując zawarcie ugody i prosząc o cofnięcie egzekucji.

Jeśli się nie uda, propozycję własnych wpłat należy złożyć komornikowi.

Jeśli wpłaty będą dokonywane, nic więcej w sprawie nie powinno się dziać. Natomiast wyłączenie się z kredytu hipotecznego nie jest wcale proste – drugi kredytobiorca musi spełnić szereg warunków banku, m.in. posiadać wymaganą zdolność kredytową. Nawet jeśli by się udało, to Twój dług by nadal istniał – nie rozwiązałabyś problemu jego spłaty.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź