Firma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy ?!

Kategoria: WindykacjaFirma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy ?!
Ewa A. zapytał 1 rok temu

Dzień dobry.

Firma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy w sprawie zadłużenia z 2003 roku. W 2005 roku wyjechałam z Polski i nie wiedziałam, że w firmie Provident cos mi zostało do spłaty.

Teraz okazało się, że GetBack odkupił dług od Providenta i muszę spłacić ponad 5 000 złotych. Nigdy nie było sprawy w sądzie w sprawie zadłużenia. Czy mają prawo tak wydzwaniać?

Wysłałam do nich pismo z prośbą o wysłanie mi dokładnych danych na temat zadłużenia, skąd takie duże odsetki, czy była sprawa w sądzie, czy jest nakaz komorniczy, ale oni twierdzą, że nie prowadzą korespondencji zagranicznej i dług muszę spłacić.

Czy mogą mnie zmusić do tego?

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeśli przebywasz poza Polską, to firma windykacyjna ma faktycznie związane ręce, bo nawet jeśli dług jest wymagalny, to musiałaby podjąć szereg skomplikowanych kroków, by „dobrać” się do dłużnika mieszkającego w innym państwie. Przede wszystkim polski komornik nie może prowadzić egzekucji poza granicami RP.

Niemniej jednak wydaje mi się, że racja jest po Twojej stronie. Prawdopodobnie GetBack próbuje wymusić na Tobie spłatę starego i przedawnionego długu. Natomiast wiedząc, że mieszkasz w innym kraju, będzie naciskać jeszcze mocniej, licząc, że w końcu ulegniesz i spłacisz całą kwotę – przecież za granicą zarabia się w innej walucie.

To, co mogę Ci doradzić, to złożenie do GetBack prośby o dostarczenie dokumentów sprawy drogą mailową. Jeśli GetBack nie prowadzi zagranicznej korespondencji, to na pewno normalną procedurą dla windykacji jest korespondencja elektroniczna.

Zaznacz, że czekasz trzy dni na wiadomość z kserokopią tytułu wykonawczego, w przeciwnym razie złożysz skargę na działanie firmy windykacyjnej m.in. do rzecznika praw konsumentów.

Jeśli w wyznaczonym terminie nie otrzymasz żadnych dokumentów, złóż skargę do firmy windykacyjnej BetBack o prowadzenie nachalnej windykacji przedawnionej należności, żądając jednocześnie zaniechania dalszych czynności pod rygorem złożenia skargi do rzecznika praw konsumentów.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Dodam jeszcze, że jeśli okaże się, że sprawą Twojego starego długu zajmował się kiedyś sąd, a Ty nie mieszkałaś już wtedy w Polsce, będziesz miała szansę wnosić o uchylenie orzeczenia, składając zarzut braku doręczenia, i ubocznie zarzut przedawnienia roszczenia.

Zatem tak czy inaczej, windykacja dotyczy „spornej” należności.

Warto przeczytać:

MW.Dz. odpowiedział 10 miesięcy temu

W tym roku dowiedziałem się, że mam dług w GetBack 5400 zł. Ponoć niezapłacone faktury za rok 2000 w kwocie 450 zł za telefon, to teraz się dowiaduję? jestem na emeryturze, gdzie byli wcześniej? a teraz mnie nękają, dzwonią z podejrzanych telefonów spam, to chyba przedawnione, proszę cos poradzić. Dziękuję za poradę i pozdrawiam. Chce zaznaczyć, ze nigdy nie dotarły do mnie wcześniej żadne wiadomości odnośnie tego długu.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie, jeśli nie otrzymał Pan wcześniej żadnych informacji o istnieniu długu za nieuregulowany rachunek telefoniczny, można przyjąć, że roszczenie, które w tym momencie kieruje firma GetBack – jest przedawnione.

Warto więc podjąć kroki, które zahamują natrętną windykację. Doradzam Panu przygotowanie pisma z żądaniem zaprzestania kolejnych działań windykacyjnych z uwagi na przedawnienie roszczenia o zapłatę.

Zachęcam do pobrania gotowego pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

W treści pisma należy wskazać, że po pierwsze nie uznaje Pan roszczenia o zapłatę bowiem nie przypomina sobie by w 2000 roku był dłużnikiem jakiejkolwiek firmy telekomunikacyjnej.

Po drugie należy wskazać, że podnosi Pan zarzut przedawnienia roszczenia i w związku z powyższym prosi o zaprzestanie dalszej windykacji w tym wykonywanie do Pana uciążliwych i natrętnych telefonów.

Na koniec proszę zaznaczyć, że jeśli postępowanie windykacyjne nie zostanie zakończone, a firma windykacyjna nie przedstawi dokumentów świadczących o istnieniu nieprzedawnionego długu, zostanie złożona skarga na jej działanie do właściwej instytucji, np. UOKiK:

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Warto przeczytać: Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną wzór

Mam nadzieje, że tak przygotowanie pismo pomoże Panu pozbyć się natrętów z GetBack.

Powodzenia!

wiedab odpowiedział 8 miesięcy temu

Firma windykacyjna Getback wymaga ode mnie zapłaty za rachunek (1 miesiąc) z 2011 r. na rzecz PTK CENTERTEL (firma już nie istnieje), ale dług został oczywiście sprzedany do funduszu sekurytazacyjnego, a Getback teraz nęka mnie telefonami. Suma 120 PLN, ale nie o sumę tu chodzi. Czy moje zadłużenie nie zostało przedawnione, mimo wykupienia długu przez fundusz sekurytyzacyjny? Dodam, że od 2007 r. mieszkam za granicą i w Polsce nic nie posiadam, Wiesław.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Panie Wiesławie,

wydaje mi się, że może mieć Pan 100% racji, pisząc o przedawnieniu długu. Przede wszystkim okoliczność tę potwierdza wysokość kwoty dochodzonej przez firmę windykacyjną.

Moim zdaniem jest to zbyt mała kwota, by móc przypuszczać, że wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, a więc, że sprawa oparła się o sąd. Bo trzeba jednoznacznie stwierdzić, że po tylu latach tylko dług, o którym orzekał sąd, może być nadal wymagalny.

Jeśli wierzyciel nigdy nie skierował sprawy na drogę postępowania sądowego, to obraca przedawnioną należność i zaspokojenia takiej właśnie należności dziś żąda.

Na poparcie swoich wywodów muszę napisać, że wspomina Pan, iż roszczenie wynika z jednej nieuregulowanej faktury. Gdyby w sprawę zaangażowany był sąd, dług z pewnością opiewałby na kwotę wynoszącą co najmniej kilkaset złotych. Do dochodzonej kwoty wierzyciel zaliczył bowiem koszt postępowania sądowego oraz koszty zastępstwa procesowego.

Dodam jeszcze, że na bieg terminu przedawnienia roszczenie nie mają wpływu czynności związane z samym obrotem wierzytelnościami.

Biegu terminu przedawnienia roszczenie nie przerywają umowy cesji wierzytelności, lecz czynności związane z uznaniem długu, czynności przed sądem lub organem egzekucyjnym.

Z uwagi na powyższe, tak samo jak Pan wzbraniałabym się z zaspokojeniem firmy windykacyjnej, żądając od niej przedstawienia dokumentów świadczących, że należność jest nadal wymagalna i nie uległa przedawnianiu pod rygorem zaprzestania dalszych działań windykacyjnych.

Następnie wysłałabym pismo z żądaniem zaprzestania dalszej windykacji, wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

 

Twoja odpowiedź