Firma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy ?!

Forum prawneKategoria: WindykacjaFirma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy ?!
AvatarEwa A. zapytał 5 miesięcy temu

Dzień dobry.

Firma windykacyjna GetBack dzwoni do mnie codziennie nawet 5 razy w sprawie zadłużenia z 2003 roku. W 2005 roku wyjechałam z Polski i nie wiedziałam, że w firmie Provident cos mi zostało do spłaty.

Teraz okazało się, że GetBack odkupił dług od Providenta i muszę spłacić ponad 5 000 złotych. Nigdy nie było sprawy w sądzie w sprawie zadłużenia. Czy mają prawo tak wydzwaniać?

Wysłałam do nich pismo z prośbą o wysłanie mi dokładnych danych na temat zadłużenia, skąd takie duże odsetki, czy była sprawa w sądzie, czy jest nakaz komorniczy, ale oni twierdzą, że nie prowadzą korespondencji zagranicznej i dług muszę spłacić.

Czy mogą mnie zmusić do tego?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli przebywasz poza Polską, to firma windykacyjna ma faktycznie związane ręce, bo nawet jeśli dług jest wymagalny, to musiałaby podjąć szereg skomplikowanych kroków, by „dobrać” się do dłużnika mieszkającego w innym państwie. Przede wszystkim polski komornik nie może prowadzić egzekucji poza granicami RP.

Niemniej jednak wydaje mi się, że racja jest po Twojej stronie. Prawdopodobnie GetBack próbuje wymusić na Tobie spłatę starego i przedawnionego długu. Natomiast wiedząc, że mieszkasz w innym kraju, będzie naciskać jeszcze mocniej, licząc, że w końcu ulegniesz i spłacisz całą kwotę – przecież za granicą zarabia się w innej walucie.

To, co mogę Ci doradzić, to złożenie do GetBack prośby o dostarczenie dokumentów sprawy drogą mailową. Jeśli GetBack nie prowadzi zagranicznej korespondencji, to na pewno normalną procedurą dla windykacji jest korespondencja elektroniczna.

Zaznacz, że czekasz trzy dni na wiadomość z kserokopią tytułu wykonawczego, w przeciwnym razie złożysz skargę na działanie firmy windykacyjnej m.in. do rzecznika praw konsumentów.

Jeśli w wyznaczonym terminie nie otrzymasz żadnych dokumentów, złóż skargę do firmy windykacyjnej BetBack o prowadzenie nachalnej windykacji przedawnionej należności, żądając jednocześnie zaniechania dalszych czynności pod rygorem złożenia skargi do rzecznika praw konsumentów.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga na firmę windykacyjną - wzór
Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Dodam jeszcze, że jeśli okaże się, że sprawą Twojego starego długu zajmował się kiedyś sąd, a Ty nie mieszkałaś już wtedy w Polsce, będziesz miała szansę wnosić o uchylenie orzeczenia, składając zarzut braku doręczenia, i ubocznie zarzut przedawnienia roszczenia.

Zatem tak czy inaczej, windykacja dotyczy „spornej” należności.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź