Ile komornik może zabrać z renty socjalnej w 2020 roku?

Forum prawneKategoria: KomornikIle komornik może zabrać z renty socjalnej w 2020 roku?
Jaromir z Krakowa zapytał 4 lata temu

Witam. Ile wyniesie kwota wolna od potrąceń renty w 2020 roku? mam długi inne niż alimenty. Pobieram rentę socjalną 1100 zł brutto. Po zajęciu komorniczym dostaję na rękę 848,60 zł.

Jestem ciekaw, ile dostanę na rękę od marca 2020? Czy już wiadomo, o ile wzrośnie pułap dla rencistów kwoty wolnej od potrąceń za długi inne niż alimenty?

Proszę o odpowiedź Pozdrawiam serdecznie Jaromir z Krakowa

5 odpowiedzi
Marcin odpowiedział 4 lata temu

Możesz liczyć że ok .900 zł na rękę .

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Panie Jaromirze,

w tym momencie jeszcze jest za wcześnie, by móc odpowiedzieć na Pana pytanie.

Ile wyniesie kwota wolna od zajęcia w 2020 roku przy egzekucji z emerytury i renty, dowiemy się dopiero w marcu, bowiem wtedy wejdzie w życie kolejna waloryzacja świadczeń.

Z podnoszonych prognoz wynika, że  wzrost wartości rent i emerytur  ma wynieść nawet 3,24%. Prognozuje się również, że najniższe świadczenie wyniesie 1 200 zł brutto.

Jednakże proszę zwrócić uwagę, że już w 2018 i 2019 roku kwota wolna od zajęcia przy egzekucji długów innych niż alimentacyjne wynosiła 825 zł.

Kwota wolna od zajęcia w 2020 roku będzie więc nieco wyższa. Najprawdopodobniej jednak w dalszym ciągu nawet z najniższego świadczenia egzekucja będzie skuteczna – w poprzednim roku minimalna wysokość emerytury wynosiła 1100 zł brutto, a więc 934,59 zł netto, z której komornik mógł zająć nadwyżkę ponad 825 zł.

Dodatkowo dodam, że zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy egzekucji z emerytury lub renty komornik może zająć nie więcej niż 25% świadczenia, z zastosowaniem kwoty wolnej od zajęcia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Jan odpowiedział 4 lata temu

Otrzymałam dziś pismo od komornika o zajęciu renty za mandat za jazdę bez biletu w 2011 roku. Od dnia mandatu nie otrzymywałam żadnych upomnień ani jakichkolwiek pism. Dopiero dziś po 8 latach dostałam pismo o zajęciu renty. Proszę o pomoc co mogę w tym wypadku zrobić. Przez 8 lat cisza żadnych wiadomości

Anty Komuna odpowiedział 4 lata temu

Panie Janie ! To trzeba było lepiej kredyt z banku targać albo Providenta zamiast jeździć na gapę , bo teraz to już jesteś w bazach i nikt ci nic już nie udzieli . Pewnie podali cię do Lublin Zachodni i w pozwie był adres pod którym byłeś kiedyś zameldowany i tam szły papiery nie odebrałeś i przyklepali nakaz do zapłaty i teraz musisz udowodnić pisząc do Lublin Zachodni, że nakaz przyszedł na adres pod którym już nie byłeś zameldowany jeżeli jest inaczej to nic nie zrobisz .

Barbara odpowiedział 4 lata temu

Tylko pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, komornik na pewno napisał na podstawie czego egzekwuje jako zarzut podnieść przedawnienie roszczenia.