Czy komornik może zająć rentę rodzinną po zmarłym mężu?

Witam, mam pytanie, czy komornik może zająć rentę rodzinną po zmarłym mężu? Mam niespłacone długi i niedługo komornik zacznie ich egzekucję.

Mam przyznaną rentę po zmarłym mężu i słyszałam, że komornik nie może zająć świadczeń rodzinnych. Czy to prawda?

Dodam, że renta po mężu jest mi wypłacana na konto bankowe co miesiąc. Ewentualnie ile komornik może zabrać z renty rodzinnej?


Czy komornik może zająć rentę po zmarłym mężu?

To zależy. Na ogół rzecz biorąc, to co zajmuje komornik, musi być wydane jako tytuł wykonawczy, a wnioskuje o to wierzyciel, czyli osoba lub firma, wobec której ma się niespłacony dług. Tytuł wykonawczy wydany jest przez sąd rejonowy i egzekwowany jest przez komornika, który jest organem egzekucyjnym.

Jeśli więc tytuł wykonawczy określa zakres egzekucji z wynagrodzenia i świadczeń pieniężnych, to komornik na pewno zainteresuje się też rentą rodzinną. Natomiast interesuje mnie pojęcie „długi (liczba mnoga)”, bo to oznacza, że możliwa jest egzekucja na wniosek kilku wierzycieli i otrzymanie kilku tytułów wykonawczych…

Skoro renta po zmarłym mężu wpływa na konto bankowe to także, gdy komornik uzyska tytuł egzekucyjny z zajęciem konta bankowego, komornik również te środki może zająć. Ale może być też tak, że to wierzyciel wnioskuje o egzekucję i z wynagrodzenia i z konta bankowego, często wtedy dochodzi do nadmiernej egzekucji komorniczej.

Renta rodzinna – jak to działa?

Zacznijmy od tego, że renta po zmarłym mężu to renta rodzinna. Ważna jest też wysokość tejże renty, choć ona wyliczana jest na podstawie wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi, oraz według wysokości udziałów w tej kwocie.

Jeśli tylko Ty otrzymujesz rentę rodzinną, będzie to 85% wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi. Nie znając konkretnej kwoty, muszę się odnieść do obowiązującej od 1 marca 2018 roku minimalnej stawki renty rodzinnej, czyli 1029,80 zł brutto.

Oznacza to, że jeśli tylko Ty otrzymujesz rentę po mężu, to otrzymujesz 875,33 zł brutto. Jest to bardzo ważne dla dalszych obliczeń celem ustalenia, ile komornik może zająć z renty.

Czy komornik może zająć rentę rodzinną?

Odpowiadając na pytanie: niestety, ale tak, renta rodzinna, czyli renta po zmarłym mężu może być zajęta przez komornika. Jest to uregulowane Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r.

W ustawie zapisano nie tylko kto, w jakiej wysokości, oraz w jakiej sytuacji może otrzymać rentę rodzinną, ale też możliwość egzekucji komorniczej z tejże renty. Chodzi tutaj konkretnie o artykuł 139, gdzie wskazano, że po odliczeniach składki na ubezpieczenie i podatku od osób fizycznych, odliczeniom podlegają świadczenia pieniężne określone w ustawie zgodnie z tytułem wykonawczym.

Ile komornik może zabrać z renty rodzinnej?

Ważne jest też, z jakiego tytułu są to długi. Artykuł 140 ustęp 1 ww. ustawy mówi też o wysokości zajęcia renty rodzinnej. Potrącenia, które mogą być dokonane, wedle artykułu 139 następują w granicach:

 • do 60% za długi alimentacyjne,
 • do 50% za długi za np. pobyt w domu pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych,
 • do 25% za inne egzekwowane należności.

Jednak kolejna istotna rzecz to zapis z artykułu 141, gdzie zapisano jakiej wysokości potrącenia nie mogą przekraczać. Najpowszechniej używanym punktem jest ustęp 1 punkt 1, gdzie zapisano, że renty i emerytury są wolne od potrąceń i egzekucji w wysokości 50% kwoty najniższej renty lub emerytury.

Czyli w wypadku najniższej renty rodzinnej w roku 2018 w wysokości 1029,80 zł będzie to kwota 514,90 zł.

I to nie Ty będziesz musiała to wszystko liczyć, a instytucja, która wypłaca Ci rentę po zmarłym mężu, czyli ZUS. Niestety ZUS będzie musiał dokonać potrącenia z renty po zmarłym mężu pod karą grzywny.

Co zrobić, gdy komornik zajmie konto bankowe, ale nie ma prawa do zajęcia wszystkich środków na nim zgromadzonych?

Zatem już wiemy, że w zależności od rodzaju długu, komornik może zająć część renty rodzinnej. Natomiast inny wierzyciel może też mieć tytuł egzekucyjny obejmujący konta bankowe lub ten sam wierzyciel może mieć tytuł egzekucyjny i na rentę po mężu i na konto bankowe.

Tutaj ważne jest, ile pieniędzy miesięcznie na nie wpływa, ponieważ występuje tu kwota wolna od zajęcia, która na rok 2018 wynosi 1575 złotych. Jeśli jednak mimo wszystko widzisz, że zajęta będzie renta rodzinna, od której ZUS już dokonał potrącenia, bowiem środki na konto wpływają wyższe, to należy złożyć do komornika dowód w postaci np. wyciągu z konta, że wpływają tam środki, od których było już dokonane potrącenie komornicze, oraz wniosek na piśmie o wyłączenie spod egzekucji kwoty wolnej od potrącenia.

Wzór wniosku o wyłączenie spod egzekucji kwoty wolnej od zajęcia, znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Podsumowując, komornik może zająć rentę po zmarłym mężu (rentę rodzinną). Jeśli mowa o długach innych niż alimentacyjne, to komornik z renty może zająć 25% jej wysokości, jednak nie więcej niż 50% wysokości kwoty najniższej renty lub emerytury.

O co najczęściej pytają czytelnicy bloga?

 • czy komornik może zabrać rentę dziecka?
 • ile komornik może zabrać z renty rodzinnej?
 • czy komornik może mi zabrać rentę na mnie i na dziecko?
 • ile komornik może zabrać z renty rodzinnej?
 • czy komornik może zająć rentę socjalną?
 • renta rodzinna a komornik.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

8 komentarzy w “Czy komornik może zająć rentę rodzinną po zmarłym mężu?”
 1. Witam. Ile może zabrać mi komornik z renty rodzinnej po mężu, który miał wobec mnie obowiązek alimentacyjny? Rozwodu nie mieliśmy, a renta wynosi około 1750 zł netto.

 2. Mam rentę po zmarłym mężu w wysokości 396 zł, z czego komornik pobiera 250 zł, czy to jest zgodne z prawem? obecnie nie mam innego źródła dochodów, czy mogę to jakoś powstrzymać?

 3. Witam, mam pytanie: moja teściowa ma długi w Polsce, pracuje teraz na pół etatu i zmarł jej mąż, teściowa odziedziczyła po nim rentę i teraz mam pytanie: bo chcemy zabrać ją do siebie do Anglii, czy komornik jeżeli ona wyjedzie do nas do Anglii i będziemy tam pracować może zabrać jej tą rentę całą czy połowę? i jaka może zabrać albo jeżeli zostanie w Polsce i będzie pracować na pół etatu, to komornik może zabrać jej coś renty? i jaką cześć? nie wiemy co robić, bardzo proszę o pomoc jak to ugryźć, dziękuję bardzo pozdrawiam Kamila.

 4. Witam, sprawa wygląda tak, mam zajęte konto przez komornika, co miesiąc dostaję na to konto rentę rodzinną po zmarłym tacie, w tym miesiącu całą kwotę 825 zł zajął komornik, czy miał do tego prawo? Dodam że konto jest zajęte dopiero od 5 listopada i renta jest to mój jedyny dochód w miesiącu. A jeszcze jedno pytanie: czy komornik może zająć zasiłek chorobowy? Jak tak to w jakiej kwocie?

  1. Janina Gołębiecka

   O tym, czy komornik może zająć zasiłek chorobowy <-- pisałam w tym wpisie, koniecznie więc tam zajrzyj. Co do egzekucji z rachunku bankowego, to komornik ma obowiązek, aby na koncie bankowym dłużnika co miesiąc stosować odnawialną kwotę wolną od zajęcia która na 2018 rok wynosi 1575 zł. Wyjątkiem jest egzekucja z rachunku bankowego za długi alimentacyjne, wtedy komornik z konta bankowego może zająć każdą zgromadzoną tam złotówkę, bo kwota wolna wtedy nie obowiązuje.

 5. Witam mam mały problem ze zrozumieniem poprawnej wersji prawnej mojej sytuacji. Na konto wpływa co miesiąc renta. Od roku 2017 , komornik odciąga mi od renty jakieś 89zł. Tego miesiąca nie otrzymałem renty ponieważ dostaje ją pod koniec miesiąca.. Więc teoretycznie tego miesiąca nie otrzymałem dochodów żadnych na moje konto. Dalej, dzisiejszego dnia otrzymałem od moich dzieci kwotę łączną 3 500 zł Na konto gdzie widnieje egzekucja komornicza jak wspomniałem wyżej. Z tej kwoty zrobiłem przelew na rachunki, niestety udało mi się tylko zrobić jeden najważniejszy na 1600+ zł reszta 1800+ została jak pani z banku twierdzi zablokowana ze względu komornika który zajął mi konto. Pani twierdzi że przed wpłatą nie widniała żadna taka informacja na ten temat i pojawiła się dopiero po wpłacie ale do rzeczy. Na obecnym koncie był debet 1000zł. (Użyty). Wpłata 3,500zł oznaczona była jako saldo na 2,500zł, + przelew na 1600 co się równa 900+zł reszty.

  Pani z banku twierdzi że kwota zablokowana to 1800+zł . A mimo tego od wpłaty na konto saldo konta nie widniało jako 3,500zł a 2,500zł

  Następnie udało się z tym stanem konta zrobić przelew na 1600 który przeszedł.

  Teraz moje pytanie. Czy komornik ma prawo ściągnąć pieniądze osób trzecich? Ponieważ pieniądze przeznaczone były na opłaty nie wynikało to z moich własnych zarobków ponieważ moje wpływy to renta. A daną kwotę otrzymałem do opłat najbliższych / zaległych rachunków. Teraz moje pytanie jak mam prawo? czy mogę się ubiegać o zwrot? Czy komornik miał prawo zabrać mi tą kwotę? jak tak to ile? i dlaczego nie zostałem poinformowany o zajęciu konta przez “kasjerkę” w banku.

  Mam jakieś specjalne prawo? Proszę o odpowiedź.

 6. Egzekucja komornika z renty 2 razy. Raz w ZUS-ie a drugi raz z konta. Mam najniższą rentę, po potrąceniach zostaje 825 zł, otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny i na konto wpływa mi 1070 zł. Wolna kwota to obecnie to 1575 zł jak dostaje jakieś dodatki, to komornik sobie zabiera, czy ma do tego prawo?

 7. Podatek z renty rodzinnej małoletniego dziecka, a zajęcie komornicze. Dzień dobry. Mam pytanie, czy komornik może zająć nadpłacony podatek z renty rodzinnej małoletniej córki? Ulga rodzinna jest dla rodzica, nie dla dziecka, to rozumiem, ale renta rodzinna została imiennie przyznana małoletniej córce i to ona jest w świetle prawa rencistką. Skoro komornik nie może zająć renty dziecka za dług rodzica, to czy ma prawo zająć nadpłatę podatku z tej renty?

Comments are closed.