Ile komornik może zabrać z renty socjalnej w 2022?

Dzień dobry, ile komornik może zabrać z renty socjalnej? mam problem, bo dostałam dzisiaj list od komornika, że muszę oddać ponad 5.000 zł dla Polsat Cyfrowy, w czasie kiedy wziąłem dekoder, byłam za granicą, korzystała z niego moja babcia, która zmarła ponad 2 lata temu.

Zgłaszałam to, ale nikogo to nie interesowało, teraz jestem w Polsce po operacji na serce, mam 740 zł renty socjalnej! z czego ja mam to oddać? proszę o radę!


Ile komornik może zabrać z renty socjalnej?

ile-komornik-moze-zabrac-z-renty-socjalnej

Skoro umowa na Cyfrowy Polsat była na Ciebie, to niestety, ale to Ty jesteś odpowiedzialna za regularne wpłaty za abonament pakietu telewizyjnego. Jeśli Twoja babcia zmarła 2 lata temu, to należało wtedy wypowiedzieć umowę z Polsatem Cyfrowym o świadczenie usług, a nie tylko „informować” Polsat Cyfrowy o śmierci babci.

…co dalej?

Nie wydaje mi się, aby udało Ci się odkręcić sprawę zaległego abonamentu w Polsacie Cyfrowym. Wg mnie, niestety, ale będziesz musiała taki dług spłacić przez komornika.

Pada teraz pytanie: czy komornik może zająć rentę socjalną?

Z tego, co mi wiadomo, ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), niestety nie wyłącza zajęcia przez komornika renty socjalnej czy nawet renty rodzinnej. Nawet sam kodeks postępowania egzekucyjnego (K.p.c) nie przewiduje wyłączenia spod zajęcia renty socjalnej.

Warto jednak wspomnieć, że renta socjalna przeważnie pobierana jest w najniższej wysokości, którą zresztą chroni zapis Ustawy o rentach i emeryturach, kwota renty socjalnej to zwykle: 724 zł netto (840 zł brutto), ponieważ odciągana jest składka zdrowotna oraz podatek dochodowy.

W ogóle to od dość dawna toczy się „bitwa” pomiędzy komornikami a ZUS-em, który to rentę socjalną wypłaca. Komornicy twierdzą, że pieniądze, które przyznawane są w ramach renty socjalnej, także podlegają egzekucji komorniczej.

Efektem toczącej się bitwy między komornikami a pracownikami ZUS-u, są kary, które komornicy nakładają na pracowników za niestosowanie się do poleceń komornika. Pracownicy ZUS-u nie pozwalają na egzekucję renty socjalnej (chwała im za to!).

Jeśli chcesz sprawdzić, czy renta socjalna zostanie zajęta przez komornika, to udaj się do lokalnej jednostki ZUS i zapytaj o to pracownika, który zajmuje się rentami socjalnymi, zapytaj jakie podejście do sprawy zajmowania renty socjalnej ma Twój lokalny ZUS.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

13 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z renty socjalnej w 2022?”
 1. Komornik zwolnił moją rentę socjalną z egzekucji, czy komornik może mi zabrać oszczędności jeśli np. nie będę pobierała renty np. przez 3 miesiące?

  1. Janina Gołębiecka

   To wszystko zależy od tego, czy komornik zajął Twoje konto bankowe na które wpływa Twoja renta socjalna. Wobec tego, jeśli ciąży na Tobie egzekucja z rachunku bankowego, to komornik może zajmować z Twojego konta wszystko ponad kwotę 1575 zł, która jest kwotą wolną od zajęcia. Jeśli nie będziesz pobierać z konta bankowego swojej renty socjalnej przez dłuższy czas, a toczy się wobec Ciebie egzekucja z rachunku bankowego, to część pieniędzy ponad kwotę wolną od zajęcia (1575 zł) może być zajęta przez organ egzekucyjny.

 2. Od września tego roku ma zostać zwiększona renta socjalna z wyrównaniem od czerwca tego roku. Czy komornik ma prawo zabrać to wyrównanie? Z góry dziękuje za odpowiedź

  1. Janina Gołębiecka

   Kwestia zajmowania przez komorników rent socjalnych, jest jak pisałam sprawą budzącą wiele kontrowersji. Jeśli nadwyżka renty socjalnej (wyrównanie od czerwca), trafi na Twoje konto bankowe, które zajęte zostało przez komornika, to komornik może pewną część renty zająć. Warto pamiętać, że w przypadku egzekucji z konta bankowego, komornika obowiązuje limit kwoty wolnej od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł, jeśli przekroczysz tę kwotę, to komornik jeśli zablokował Twoje konto bankowe, może nadwyżkę ponad 1575 zł zająć.

   Jeśli nie masz zajętego konta bankowego przez komornika, to udaj się do ZUS-u i zapytaj, czy jednostka która wypłaca Ci rentę socjalną, przekaże jej część do komornika, czy nie.

  2. Komornik zabral mi z renty sosjalnej 378.12 zl zostawil mi tylko 500zl marian

 3. Witam posiadam rentę socjalną i mam komornika chciałam się dowiedzieć czy komornik ma prawo zabrać mi wyrównanie?

 4. Witam. Mój problem polega na tym że mam komornika lecz nie posiadam żadnego takiego dochodu, by komornik mógł ze mnie ściągnąć dług. Pobieram rentę rodzinną na dzieci i chciałabym by ta renta wpływała na moje konto bankowe. Czy wobec tego komornik może zająć moje konto bankowe.? I czy komornik może zająć ten dochód z renty? Wspomnę, że renta wynosi 660 zł i jest wolna od zajęć komorniczych. Czy komornik może zająć moje konto bankowe?

 5. Witam. W październiku komornik zabrał mi z renty socjalnej 53zł.12gr. ZUS wypłacił mi 825 zł. A następnie komornik oddał mi zajęte 53zł.12gr. Twierdząc że zajęcie było bez zasadne i w listopadzie znowu zabrał mi 53zł.12gr. Pytam dlaczego? Komornik zabiera mi z renty socjalnej mimo że!!!! najniższe renty są wolne od zajęć komornika.

  1. Bo 825 zł to kwota jaka Sejm zapisał jako wolna od zajęcia komorniczego od września 2018. Jeśli płacisz normalnie zaliczke na podatek dochodowy i ubezpieczenie zdrowotne to od kwoty jaka otrzymujesz brutto od września wychodzi dokładnie 825 zł +53.12. Tyle jest w roku 2018.Na rok 2019 zapowiedziano podwyzke zasiłku a także podwyżke kwoty jakiej komornik nie ruszy ( oczywiście podatek i chorobowe potrąca Ci zawsze. Na ten rok dla komornika jest więc 53,12. Ale jeszcze nie wiadomo ile to będzie ( podwyżka i kwota “bezpieczna”)

 6. Małgorzata

  Zastanawiam się ile komornik może pobrać z mojej renty. Dostałam list od komornika ze zajmuje moja rentę, wcześniejszych listów nie dostawałam, dopiero ten nawet nie wiem co to za dług . Ile komornik może pobrać z mojej renty jeśli mam jej 800 zł? a dług to 360 zł? Była bym bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ zbliżają się święta, a renta wpływa mi za dwa dni – boję się ze komornik zabierze mi całość długu czyli te 360 zł.

 7. Dzień dobry, staram się o rentę socjalną i pracuję na umowę o pracę, zakład pracy chronionej najniższa krajowa, ile komornik mi zabierze z renty i pensji, również mam pielęgnacyjne moje i męża 184,44 zł.

 8. Bank przekazał komornikowi moją rentę socjalną, rodzinną i zasiłek pielęgnacyjny. Na koniec kwietnia ZUS wypłacał świadczenia z 1 i 5 dnia następnego miesiąca oraz trzynastkę. Na moje konto wpłynęła kwota prawie 3000 zł razem z trzynastką, bank zablokował mi całą sumę, a po dwóch dniach odblokował kwotę 888 zł, zadzwoniłam z pytaniem, dlaczego nie ma na moim rachunku tej wolnej kwoty 1680 zł, więc dostałam odpowiedź, że z tytułu większej wpłaty na konto w kwietniu. komornik zabrał mi całą rentę. Czy mogę napisać pismo ze skargą do komornika?

 9. Witam. Problem mam taki, że kredytu w banku nie spłacałam i mam teraz komornika. Regularnie mi potrącił groszowe sprawy z renty, a teraz od dwóch miesięcy już nie. Dług na pewno nie wyparował, bo z odsetkami było tego kolo 50 000 zł i zastanawiam się czemu, bo dziwne dla mnie to jest, że komornik odpuścił. Wynajęłam firmę oddłużeniową, ale jeszcze nic im nie dałam, więc na pewno nic jeszcze nie robią. I zastanawiam się czemu komornik nic mi nie zabiera z renty?

Comments are closed.