ZWROT renty RODZINNEJ za nienależne jej pobieranie - co teraz? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

ZWROT renty RODZINNEJ za nienależne jej pobieranie – co teraz?

Witam otrzymałam pismo z ZUS o nienależnie pobranej rencie rodzinnej za 3 lata wstecz, oczywiście chodzi o zwrot renty rodzinnej do ZUS i jest to kwota 40 tys zł, już mi rosną odsetki ale wg. mnie nie powinny ponieważ są naliczane od dnia wstrzymania decyzji o pobieraniu renty. A ja jej nie otrzymałam bo ZUS wysyła ją na inny adres.

Ja nie jestem w stanie zwrócić renty rodzinnej, jestem osobą nie pracującą, mam małe dziecko i tylko mąż pracuje, proszę o jakąś radę co mam zrobić… czy jest jakaś możliwość umorzenia długu wobec ZUS? lub rozłożenia go na raty?

Mam 7 dni na spłatę długu wobec ZUS, a nie jestem w stanie – nie mam takiej kwoty proszę o pomoc.


Zwrot renty rodzinnej

zwrot-renty-rodzinnej

Nienależnie pobrana renta rodzinna = zwrot renty rodzinnej

Witam, rzeczywiście otrzymanie decyzji nakazującej praktycznie natychmiastowy zwrot kwoty sięgającej bagatela 40 000 zł może powalić z nóg. Nic więc dziwnego, że szukasz rozwiązania, które mogłoby pozwolić ci uchylić się od obowiązku zwrotu nienależnie pobranego z ZUS świadczenia.

Nie piszesz jednak, co było podstawą wydania przez organ rentowy takiej właśnie decyzji. Nie wiem zatem, która z przesłanek prawnych wystąpiła, że ZUS uznał, że pobierana przez ciebie przez ostatnie lata renta rodzinna była świadczeniem nienależnym.

Komu przysługuje renta rodzinna z ZUS?

O prawie do renty rodzinnej orzeka ZUS na podstawie uregulowań zawartych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

I tak, w myśl zasadom przewidzianym w art. 65 i następnych niniejszej ustawy renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym i przysposobionym zmarłego maksymalnie do ukończenia 25 roku życia jeśli pobierają naukę i może być przedłużone jeszcze do roku jeśli uprawniony jest na ostatnim roku studiów.

Natomiast w myśl przepisom art. 101 ustawy prawo do renty ustaje, gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa.

Nie wiem, tak jak podniosłam wyżej co zadziało się w twojej sprawie, że ZUS wydał decyzję o zwrocie nienależnie pobranej rencie rodzinnej.

Być może zaistniała okoliczność, o której mówi art. 104 ust. 1 pkt. 7 – uzyskałaś dochód, o którym nie powiadomiłaś organu rentowego i ten dopiero teraz dopatrzył się, że w spornym okresie pracowałaś i zarabiałaś dość dobrze.

Bo w myśl zasadom mówiącym o prawie dorabiania do renty rodzinnej (zapisom art. 104 ust. 1 pkt. 7 ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) prawo do renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Obowiązek zwrotu nienależnie pobranej renty rodzinnej

I tak dopatrzywszy się, że w okresie pobierania renty rodzinnej uzyskiwałaś dochód, ZUS wydał decyzję nakazującą ci zwrot nienależnie pobranych kwot za ostatnie trzy lata.

Bowiem w myśl przepisom art. 138 ust. 4 za ten maksymalnie okres ZUS mógł nakazać zwrot pobranych pieniędzy:

„Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach – za okres dłuższy niż 3 lata”

Jak uchylić się od obowiązku zwrotu nienależnie pobranej renty rodzinnej?

Kwota, o której piszesz jest bardzo wysoka, dlatego powinnaś podjąć wszelkie możliwe kroki by spróbować ją zmniejszyć.

Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z treścią wydanej decyzji. I jeśli rzeczywiście ZUS orzekł o obowiązku zwrotu, dlatego, że przez ten cały czas pracowałaś, to ustal, czy rzeczywiście przez wszystkie te miesiące twój dodatkowy dochód był wyższy niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 104 ustawy.

Ja przyjęłam, że problem zwrotu renty rodzinnej wynikł właśnie przez dodatkowy dochód, ale jeśli był inny, to i tak nie zmienia to faktu, że sama powinnaś dobrze zbadać wszystkie okoliczność wydania przez ZUS przedmiotowej decyzji.

I teraz najważniejsze, bo o to pytałaś – w myśl zasadzie przewidzianej w art. 138 ust. 6 ZUS może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Oczywiście, jak każda decyzja wydawana w trybie administracyjnym, także i ta w przedmiocie umorzenia części należności, rozłożenia ich na raty, umorzenia odsetek będzie decyzją uznaniową, bo tak naprawdę uzależnioną od woli konkretnego pracownika ZUS.

W tym momencie nie pracujesz, wychowujesz małe dziecko, a jedynym żywicielem rodziny jest twój mąż. Pobrane świadczenie z pewnością przeznaczyłaś na pokrycie bieżących kosztów utrzymania.

Podnieś te okoliczności we wniosku o umorzenie nienależnie pobranej renty.

Wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych

Przedstaw rachunki jakie ponosi twoja rodzina, wykaż inne koszty. Podnieś swoje argumenty, także ten o błędnym adresie na który została przesłana poprzednia decyzja ZUS. Być może się uda. Pamiętaj, że dobrze napisany wniosek o umorzenie nienależnie pobranej renty to połowa sukcesu.

Zwrot renty rodzinnej do ZUS – raty

Złóż wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami. Jeśli się nie uda, spróbuj tak samo z odsetkami wnosząc o rozłożenie należności na raty.

Nie poddawaj się i nie załamuj rąk, być może trafisz na osobę, która przychyli się do twoich wniosków. Pamiętaj też, że na każdą decyzję służy ci prawo złożenia odwołania do sądu.

W tym momencie, by jeszcze bardziej przybliżyć ci instytucję umorzenia należności względem ZUS przywołam orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 18 lutego 2014 roku zapadłego w sprawie III Aua 943/13, w którym uznano, że ustawa systemowa nie precyzuje wprawdzie okoliczności, które uznaje się za szczególnie uzasadnione, jednakże nie ulega wątpliwości, że dokonując oceny ich występowania należy kierować się stanem majątkowym i rodzinnym dłużnika, jak też realną możliwością zwrotu, w tym możliwością podjęcia pracy pozwalającej na zwrot świadczeń.

Jak widzisz, jeśli chodzi o zwrot renty rodzinnej, to co najważniejsze aby ten dług umorzyć, to precyzyjne przedstawienie sytuacji majątkowej, życiowej, zawodowej i zdrowotnej, tak by organ orzekający w przedmiocie twojego wniosku mógł znaleźć okoliczności dla ciebie korzystne. Życzę determinacji i powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Avatar

  Ala

  także mam do oddania rentę rodzinną, ZUS przypadkowo przez błąd systemu wysłał mi na konto dwie renty rodzinne. Ku mojemu zdziwieniu w następnym miesiącu tez dostałam podwójną rentę, i doszłam do wniosku że nie jest to pomyłka. W następnym miesiącu [trzecim] dostałam pismo z ZUS-u, że mam zwrócić rentę. A już myślałam, że będę dostawać wyższą rentę :((((((

 2. Avatar

  OnA

  Mąż nie ucząc się pobierał rentę po rodzicach nielegalnie – teraz ZUS siadł na wypłatę i zabrał 1500 zł czyli całość wypłaty, to co mąż zarobił, czy mogę zająć całość, gdy jest dziecko na utrzymaniu a ja i mąż już nie pracujemy?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   ZUS nie ma prawa zajmować całej wypłaty, musi stosować się do kwoty wolnej przy egzekucji z wynagrodzenia. Zadzwońcie i żądajcie wyjaśnień od ZUS-u.

 3. Avatar

  czarek

  U mnie też jest renta rodzinna do zwrotu :/ przestałem chodzić do szkoły, bo musiałem iść do roboty żeby się utrzymać, teraz jwstem karany za to, że nie jestem darmozjadem. Spróbuję wysłać ten wniosek o umorzenie zwrotu renty ale zły jestem i na siebie i na Państwo Polskie :/

 4. Avatar

  Justyna

  Witam, mam taki problem, jakiś czas temu mój tata odebrał pismo z ZUS, ze mam do oddania ponad 5000 zł za nienależnie pobraną rentę. No więc tak: dostawałam rentę po mamie do czasu kontynuowania nauki.

  W 2008 roku bądź nawet 2007 był ostatni raz jak dostałam płatność od ZUS. W 2008 roku wyjechałam do Anglii, gdzie przebywam do dziś i dopiero w 2018 roku ZUS wysłał mi pismo o zadłużeniu, gdzie odsetki przerosły kwotę zadluzenia.

  Proszę o poradę co mam zrobić, bo nie wydaje mi się to normalne, ze przez tyle lat ZUS nie upomniał się o zadłużenie z tytułu nienależnie pobranej renty, a teraz naliczono mi ponad 3000 zł odsetek i nagle wysłali pismo, że mam wszystko oddać.

  Nie stać mnie na spłatę tego długu, pomimo tego ze jestem w Anglii, mam małą córkę. Jestem samotna matka i nie pracuje .Bardzo proszę o pomoc…

NAPISZ KOMENTARZ