Ilu komorników może zająć konto bankowe?

Forum prawneKategoria: KomornikIlu komorników może zająć konto bankowe?
Czarnota zapytał 4 lata temu

Witam, od początku stycznia trzech komorników zajęło moje konto bankowe, na które w zasadzie wpływają tylko świadczenia na dwoje dzieci oraz świadczenia socjalne (mops). Komornicy są z różnych województw w tym jeden z miasta, w którym mieszkam. Łączna kwota egzekwowania to 7 808,48 zł.

Dodam tylko, że nie dostałam tylko jedno wezwanie do zapłaty od wierzyciela firmy Play za zerwanie umowy – komornik który jako pierwszy zajął konto. Co w tej sytuacji zrobić proszę o pomoc.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeżeli Twoje jedyne dochody, to pieniądze na dzieci oraz zasiłki socjalne, wydaje mi się, że niebawem dojdzie do umorzenia wszystkich postępowań egzekucyjnych z uwagi na ich bezskuteczność.

Egzekucja z rachunku bankowego, na który wpływają wolne spod zajęcia środki,  nie może być skuteczna, dlatego radzę wykorzystać Ci tę okazję i podjąć kontakt z komornikami. Ja na Twoim miejscu wystosowałabym do wszystkich komorników pisma z prośbą o zwolnienie zajętego rachunku spod egzekucji, wskazując, że wpływy na rachunek są wolne spod zajęcia z mocy ustawy.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

W tym samym piśmie opisałabym krótko swoją sytuację materialną, wskazując, że nie posiadam majątku, z którego egzekucja mogłaby być prowadzona, żadnych nieruchomości, oszczędności ani wierzytelności.

Do pisma należy dołączyć wydruk z konta wskazujący na tytuły wpływów za trzy ostatnie miesiące.

Myślę, że komornicy po otrzymaniu pisma zwolnią Twoje konto bankowe i w niedługim czasie umorzą postępowania egzekucyjne z uwagi na ich bezskuteczność.

Odnośnie komornika, który posiada kancelarię w Twoim miejscu zamieszkania, to aby uniknąć jego wizyty w domu, doradzam udanie się do jego siedziby, złożenie wniosku o zwolnienie konta oraz wyjaśnień o stanie majątku i źródłach dochodu (np. ustnie do protokołu).

Jeśli chodzi o wezwania do zapłaty, to wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego każdy z komorników powinien wystosować do Ciebie odpowiednie pismo. Skoro takowych nie otrzymałaś do tej pory, to warto zastanowić się na tym, czy komornicy posługują się Twoim aktualnym adresem.

Na koniec dodam, że musisz pamiętać, iż umorzenie postępowanie egzekucyjnego na skutek jego bezskuteczności nie umarza długu. Twoi wierzyciele w kolejnych latach będą mieli prawo zatrudnić kolejnych komorników do ściągnięcia długów.

Dlatego jeśli Twoja sytuacja materialna ulegnie poprawie, możesz zastanowić się nad zawarciem ugody z wierzycielem i spłatę długów w ratach poza komornikiem.

Koniecznie przeczytaj:

M.M. odpowiedział 4 lata temu

Witam. Otóż mam 3 komorników na koncie, z czego teraz zostanie już spłacony jeden komornik. Czyli zostanie dwóch. Co sio stanie, gdy jeden komornik będzie pobierał należność z konta, czy drugi komornik będzie musiał czekać, aż ten pierwszy skończy? Mam żonę, która nie wie o moich długach. Mieszkam z nią i to ona jest głównym najemcą mieszkania, a ja tylko jestem zameldowany. Czy komornik w takim wypadku odwiedzi mnie w domu? Nie mam żadnych ruchomości, które są zapisane na mnie.