Kilku komorników jeden dłużnik

Forum prawneKategoria: KomornikKilku komorników jeden dłużnik
Bernard zapytał 4 lata temu

Czy możliwe jest mieć kilku komorników a jeden dłużnik? rok temu dostałem zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym od komornika, załamałem się.

Miesiąc temu dostałem drugie powiadomienie o kolejnej egzekucji, wczoraj dostałem list od komornika o kolejnej egzekucji i dziś dowiedziałem się, że mam czwartego komornika.

Mam więc kilku komorników jako jeden dłużnik, czy to możliwe, żeby mieć kilku komorników jednocześnie? co zrobić gdy jest zbieg egzekucji komorniczych?

Pierwszy komornik zajmuje wynagrodzenie, drugi komornik konto bankowe, trzeci chciał zająć nieruchomość, a czwarty nie wiem co chce zająć. Czy to zgodne z prawem, że jest jeden komornik kilku wierzycieli? albo kilku wierzycieli jeden dłużnik?

Proszę o pomoc na forum!

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

pytasz, czy jeden dłużnik może mieć kilku komorników? Oczywiście, że tak. Jeśli tylko dłużnik ma więcej niż jeden dług, lub więcej niż jednego wierzyciela, to może mieć też kilku komorników na karku „zatrudnionych” przez osoby, czy instytucje, którym dłużny jest pieniądze.

Dodatkowo, opisana przez Ciebie sytuacja nie wskazuje na zbieg egzekucji.

Podajesz bowiem, że każdy z czterech komorników skierował egzekucję do innego składniku majątku. Jeśli tak pozostanie nadal, to będziesz miał cztery sprawy egzekucyjne w toku, prowadzone przez czterech różnych komorników i będzie to zgodne z prawem, bo wybór komornika należy do wierzyciela.

Odnośnie egzekucji z nieruchomości, to tu istnieje zasadna, że może ją prowadzić komornik, w którego rewirze znajdują się nieruchomości dłużnika. Każdy inny składnik majątku dłużnika – wynagrodzenie za pracę, środki na rachunku bankowych, ruchomości – mogą być zajęte przez dowolnego komornika, nawet tego, którego kancelaria oddalona jest o setki kilometrów od majątku dłużnika.

Natomiast aby mówić o zbiegu egzekucji, musi dojść do zajęcia przez dwóch lub więcej komorników tego samego składnika majątku, np. wynagrodzenia za pracę.

Przy zbiegu egzekucji do wynagrodzenia za pracę, to na pracodawcy dłużnika ciąży obowiązek rozstrzygnięcia zbiegu i przekazanie potrąceń właściwemu komornikowi. Jeżeli drugi komornik zostaje bez wolnego majątku do zajęcia, to na wniosek dłużnika lub wierzyciela może on przekazać swoją sprawę egzekucyjną, komornikowi właściwemu do prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę  – zazwyczaj temu, który jako pierwszy dokonał zajęcia.

Tożsama sytuacja będzie miała miejsce przy zajęciu rachunku bankowego, czy nieruchomości dłużnika.

Co może zrobić dłużnik, kiedy kilku jego wierzycieli wystąpiło o przymusową egzekucję? Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie negocjacji w przedmiocie wycofania wniosków egzekucyjnych, proponując dobrowolne wpłaty z pominięciem komornika.

Jeśli nie ma szans na ugodę, to ważne są wpłaty, w jak największych kwotach, które zatrzymają naliczanie odsetek i przedstawią dłużnika w dobrym świetle, co można wykorzystać w przyszłości i podjąć kolejne negocjacje.

Koniecznie sprawdź:

Przydatne wzory pism:

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Marzena odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy można mieć dwóch komorników na pensji? Mam komornika na pensji – zabiera mi 50% wynagrodzenia, dzisiaj gdy dostałam przelew na konto i zauważyłam, że jest następne zajęcie komornicze, czyli drugi komornik wszedł na konto i zostawił mi kwotę wolną od zajęcia i moje pytanie, czy można tak, żeby dwóch komorników zabierało mi wynagrodzenie? Bardzo Dziękuję za odpowiedź

Rossa odpowiedział 3 lata temu

Mam komorników, jeden zabiera mi z pensji, a z drugim się dogadałam, jednak dorabiam na umowie zlecenie i teraz jeden z nich zabrał mi całą pensję na umowie zlecenie – czy tak można? nie otrzymałam żadnej informacji i nie wiem nawet, który to komornik dokonał zajęcia. Czy jak jest komornik, to już nic nie można zrobić? jestem załamana.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety jeśli wynagrodzenie z pracy zleconej jest Twoim dodatkowym dochodem, to komornik może dokonać jego zajęcia. Przy dochodzie z dwóch źródeł nie chroni dłużnika kwota wolna od zajęcia.

Z obu dochodów (praca zlecona i etat) komornik zobowiązany jest pozostawić w rękach dłużnika jedynie kwotę wolną od zajęcia, która obowiązuje przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę, która wynosi tyle, co płaca minimalna. Obecnie jest to 2 800 zł brutto, czyli  2 061,67 zł.

W rękach dłużnika pozostanie więc spora kwota, która jednak może nie pozwolić mu zaspokoić wszystkich wydatków, czy potrzeb rodziny. W takim przypadku zasadnym jest podjęcie negocjacji z wierzycielem. Wierzyciel, jako zleceniodawca egzekucji może zobowiązać komornika do jej ograniczenia. Choć najlepszym rozwiązaniem dla dłużnika będzie znalezienie takiego porozumienia z wierzycielem, by ten cofnął lub zawiesił egzekucję.

Radzę więc wykonać telefon do wierzycieli i zaproponować zawarcie ugody. Być może wierzyciel wyrazi zgodę na zawieszenie  postępowania egzekucyjnego, jeśli zobowiążesz się do zapłaty konkretnych sum. Musisz jednak uważać, bo jeśli ugoda obejmie tylko jedną egzekucję, to drugi komornik będzie mógł dokonać zajęcia zarówno wynagrodzenia za pracę, jak i wynagrodzenia z pracy zleconej.

Odnośnie pytania, który komornik dokonał zajęcia dochodu z pracy zleconej, to wydaje się, że ten sam, co zajął pensję, pod warunkiem, że praca zlecona jest świadczona na rzecz tego samego podmiotu, który Cię zatrudnia na etat. Jeśli tak jest jak myślę, to obowiązek potrącenia dochodu z pracy zleconej spoczął na pracodawcy, po tym jak otrzymał on informację o zajęciu pensji.

Co przekłada się również na to, że Ty nie otrzymałaś dodatkowego/drugiego pisma o zajęciu dochodu z pracy zleconej.  Zwróć uwagę, że dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa pracodawcę do potrąceń ze wszystkich składowych pensji. Musisz liczyć się więc z możliwością, że w przyszłości może mieć miejsce potrącenie m.in. z trzynastej pensji.