Mam 3 komorników na koncie bankowym?? co robić?

Dzień dobry. Mój problem polega na tym, że na jednym koncie bankowym mam trzech komorników, by spłacać ich co miesiąc. Niestety w tym miesiącu po wpłaceniu pieniędzy na konto bankowe, automatycznie ściągnęło mi 400zł, ale nigdzie nie mam informacji na poczet czego, i dla którego komornika. Mogę to jakoś sprawdzić?


Witaj, otóż nie jest możliwe, aby egzekucję z rachunku bankowego prowadziło w tym samym momencie trzech komorników Bartku. Jeśli do tego samego składnika majątku zgłasza się więcej niż jeden komornik, to mamy wtedy do czynienia ze zbiegiem egzekucji.

Wtedy bank ma obowiązek, aby powiadomić dołączających komorników o zbiegu egzekucji. W takiej sytuacji, to komornicy wtedy rozstrzygają między sobą, który z nich ma pierwszeństwo do prowadzenia egzekucji komorniczej z rachunku bankowego.

Oczywiście prawo jasno mówi, że pierwszeństwo do ściągania pieniędzy z konta bankowego dłużnika ma komornik, który jako pierwszy zajął to konto bankowe dłużnika.

Jeśli jest zatem kilku komorników, którzy chcą zająć ten sam składnik majątku dłużnika, to po prostu komornicy ustawiają się w kolejce i gdy pierwszy komornik ściągnie wszystko co miał do ściągnięcia z dłużnika, to konto bankowe przejmuje kolejny komornik, gdy ten zostanie zaspokojony, to konto bankowe zajmuje kolejny komornik itd.

Zajęcie pieniędzy przez komornika z konta bankowego

Musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o egzekucję z konta bankowego, to komornik co miesiąc musi pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia, w 2018 roku jest to 75% najniższej krajowej brutto, a więc 1575 zł <– to jest kwota wolna, którą komornik co miesiąc musi zostawić Ci do dyspozycji, limit tej kwoty odnawia się co miesiąc!

Jeśli na Twoje konto w danym dniu miesiąca wpłynie jakaś kwota i bilans na Twoim koncie bankowym przewyższy 1575 zł, to każda złotówka, ponad kwotę 1575 zł, zostanie automatycznie przekazana do komornika. Tak działa mechanizm transferowania przez bank środków pieniężnych na konto komornika.

Jak sprawdzić który komornik zajął moje konto bankowe?

Aby sprawdzić, do którego komornika bank wysłał pieniądze z zajętego rachunku bankowego, będziesz musiał udać się do placówki banku i zapytać pracownika tego banku o dane komornika, który obecnie zajmuje konto bankowe, oraz o sygnaturę akt sprawy.

Bank powinien bez problemu udzielić Ci informacji, któremu komornikowi przelewa pieniądze z Twojego konta. Mając już sygnaturę akt i dane komornika, możesz skontaktować się z tymże komornikiem i zapytać jakiej sprawy dotyczy egzekucja komornicza. Możesz też dowiedzieć się ile jeszcze pozostało Ci do spłaty, czy na jaką kwotę opiewa Twój dług względem wierzyciela.

Dostęp do informacji na temat stanu egzekucji komorniczej daje Ci prawo i można spokojnie zapytać komornika przez telefon o dane, które Cię interesują, możesz też złożyć oficjalne pismo, jeśli komornik nie będzie chciał udzielić Ci informacji telefonicznie. Wzór pisma znajdziesz w dziale wzory pism.

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Artykuły, które także powinieneś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze