Jak napisać pismo do komornika o ugodę?

Forum prawneKategoria: KomornikJak napisać pismo do komornika o ugodę?
Andżelika T. zapytał 4 lata temu

Witam, chodzi o to, że nie wiem jak napisać pismo do komornika o ugodę, czy dostanę pomoc na forum? komornik zajmuje mi konto bankowe, przez co nie jestem w stanie spłacać innych rat pożyczek. Wiem, że za miesiąc lub dwa zacznę mieć problemy z innymi firmami pożyczkowymi, bo zacznie brakować mi pieniędzy :/

Dlatego chcę napisać pismo do komornika o ugodę, w którym zobowiążę się do comiesięcznych wpłat w wysokości 300 zł (na tyle mnie stać) na poczet spłaty zadłużenia, które komornik ode mnie ściąga.

Czy możecie pomóc napisać mi takie pismo do komornika? dostanę jakieś instrukcje? komornik nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile a kancelarii ciężko go spotkać, pozostaje mi droga formalna, czyli wysłanie do niego pisma.

Proszę o pomoc. Andżelika T.

28 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Andżeliko,

jeśli faktycznie niebawem zacznie brakować Ci środków na spłatę bieżących rat pożyczek, to zwrócenie się do komornika z prośbą o ugodę wydaje się być właściwym posunięciem.

Jeśli zaczniesz mieć opóźnienia w spłacie bieżących rat, to finansowe problemy nawarstwią się jeszcze bardziej i niebawem firmy pożyczkowe wypowiedzą Ci umowy pożyczek, po czym zażądają natychmiastowej spłaty całej pożyczki.

Ugoda z komornikiem pozwoli Ci na złapanie oddechu w tej finansowej zadyszce, którą zaczynasz łapać, oczywiście pod warunkiem, że komornik na ugodę z Tobą zgodzi się. Dlatego powinnaś bardzo skrupulatnie podejść do wypełniania wzoru ugody, który zamieszczam poniżej:

Ugoda z komornikiem – wzór pisma

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wzór ugody z komornikiem należy pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi oraz właściwie uargumentować, a następnie dostarczyć komornikowi osobiście lub wysłać listem poleconym. Pamiętaj, że komornikowi też zależy na stałych wpłatach od dłużnika.

Dodam jeszcze, że do ugody warto dołączyć dokumenty potwierdzające to, co napiszesz w uzasadnieniu prośby o ugodę, będzie to dodatkowym atutem, dzięki któremu zwiększysz szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez komornika.

Olga45 odpowiedział 4 lata temu

Ja także potrzebuję wzór takiej ugody, ponieważ komornik zajmuje mi wypłatę i trafia do mnie jedynie kwota wolna około 1600 zł, nie jestem się w stanie utrzymać z takich pieniędzy, bo mam trójkę dzieci. Będę pisać do komornika, aby odstąpił od zajęcia wypłaty i żeby umówić się z nim na jakąś dobrowolną spłatę zadłużenia w ratach co miesiąc.

Mam nadzieję, że jakoś dogadam się z komornikiem i wspólnie ustalimy harmonogram spłat. Moje długi są niewielkie, bo jest zaledwie 7 tys. zł, więc nie jest to jakiś dramat, ale koniec końców komornik uniemożliwia mi zajęciem pensji dalsze normalne funkcjonowanie rodziny.

Mamy rachunki do płacenia + jedzenie, szkoła i przedszkole dzieci + dojazdy do pracy + i nieprzewidziane wydatki, które mając dzieci, ciągle się gdzieś przewijają, pozdrawiam!

Sławomir odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam komornika za długi bankowe, ile może mi potrącić z minimalnej pensji krajowej komornik? tj. 1634 netto? słyszałem, że z pensji minimalnej nie można w tej chwili potrącić długów bankowych, czy mogę iść z komornikiem na ugodę jeśli będzie mi potrącał z pensji i płacić dobrowolnie? z góry dziękuję za odpowiedź.

zgiska odpowiedział 4 lata temu

Witam. Podpisałam ugodę z komornikiem. Wpłacam regularnie. Pomimo to komornik zajął mi konto i chce zająć mój sklep internetowy. Stwierdził, że wierzyciel nie zgadza się nagle na raty. Czy miał takie prawo? Dodam, że sklep jest jedynym miejscem przychodu, a konto jedyną formą przyjmowania pieniędzy. Za nie kupuję towar i płacę pracowników, nawet składałam u niego dokumenty od księgowej. Pomimo to zostałam bez możliwości zarobku. 😪

Marta odpowiedział 4 lata temu

Witam, komornik sądowy zajął mi rachunek bankowy z kwotą 5500 zł, z tego odnotowano mi 1680. Dzwoniłam do kancelarii komorniczej, że chce prosić o ugodę i rozłożenie na raty zadłużenia, oraz żeby odblokowano mi konto.

Pani komornik podpowiedziała, że muszę wysłać wniosek, iż deklaruje dobrowolną spłatę zadłużenia, do jakiego miesiąca, jaka kwotę i do tego muszę wpłacić jedna większą ratę, a wtedy wniosek będzie rozpatrzone w ciągu 7 dni.

Proszę o poradę jak napisać taki wniosek i jak Pani sądzi jaką pierwszą ratę powinnam wpłacić, żeby komornik przychylił się do mojej propozycji ugody?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wszelkie sprawy z komornikiem należy załatwiać na pismach, poprzez formalne wnioski, inaczej nasze starania zostaną przez komornika zignorowane.

Pytasz jaką pierwszą ratę zapłacić, by komornik zgodził się na ugodę, ciężko jest mi powiedzieć, bo nie napisałaś, jaki jest Twój całkowity dług u komornika, dlatego ciężko mi się odnieść do Twojej sytuacji i coś Ci doradzić.
Po prostu staraj się wpłacić jako pierwszą ratę jak najwięcej, dasz wtedy komornikowi silny sygnał, że nie próbujesz go oszukać i masz szczere zamiary do spłaty zadłużenia, im więcej wpłacisz na konto komornika, tym większa szansa, że komornik zgodzi się na ugodę i polubowne załatwienie sprawy.

Wiedz, że każdy komornik postępuje inaczej, znam sytuacje, w których komornik od dłużnika nie wymagał żadnej pierwszej spłaty, a jedynie zobowiązanie się do comiesięcznych wpłat na poczet długu, który komornik egzekwował.

Pobierz, a następnie wypełnij i dostarcz komornikowi poniższy wniosek:

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

To, jaką kwotę przeznaczysz na pierwszą ratę, zależy od tego, na ile jest Cię w chwili obecnej stać. Powodzenia!

paulina odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, mój problem polega na tym, że mam zadłużenie na kwotę ok. 18 000 zł. Mam z wierzycielem podpisaną ugodę ratalną, jednakże nie jestem w stanie zapłacić pierwszej raty, która wynosi aż 5 300 zł, zaś reszta rat jest po 470 zł.

Komornik prowadzi egzekucję z tytułu tej sprawy we własnym zakresie. Nie mieszkam w Polsce, pracuję i mieszkam na stałe w Niemczech. Dostałam wezwanie na policję w celu podania swoich danych, oraz tego, gdzie mieszkam i pracuję itp.

Złożyłam tam wyjaśnienia, a teraz komornik mnie nęka SMS-ami o przygotowanym wniosku do prokuratury, jakobym miała celowo wyłudzić pożyczkę… Komornik nie zastał mnie pod polskim adresem zamieszkania, rozmawiał na mój temat z obcymi ludźmi – byłymi sąsiadami. Nachodził moich bliskich, straszył mnie Interpolem. Proszę o pomoc, co zrobić – to Komornik typu „za wszelką cenę”.

Dzisiaj wysłał mi SMS o treści: W zawiązku z przygotowanym zawiadomieniem do Prokuratury Rejonowej w MIEŚCIE N. o możliwości popełnienia przestępstwa przez dłużniczkę, wzywam dłużniczkę do stawienia się w kancelarii komornika celem uzupełnienia protokołu oraz złożenia wykazu majątku. – SMS oczywiście bez znaków interpunkcyjnych itp.

Podkreślam, chcę spłacić to zadłużenie, proszę o poradę, bo do tego komornika nie mam już sił….

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Paulina,

przyznam, że trafiłaś na wyjątkowo upierdliwego komornika.

Jeśli nie wpłacisz pierwszej raty, ugoda z wierzycielem może odejść w niebyt, dlatego namawiam Cię do zdobycia wymaganej przez wierzyciela kwoty tytułem pierwszej wpłaty na poczet spłaty zadłużenia, albo podejmij rozmowy z wierzycielem, aby za wszelką cenę doprowadzić do ugody, w której nie będziesz musiała wpłacać tak dużej sumy. Jedyne co możesz zrobić w tej chwili, to nękanie wierzyciela o normalną ugodę dłużnik – wierzyciel, bez żadnej pierwszej dużej wpłaty.

Może warto dać wierzycielowi ultimatum: albo spłacam dług w małych ratach, albo w ogóle. Bardzo często postawienie sprawy „na pieńku” daje dobre efekty :-)

Powodzenia!

Mariusz odpowiedział 4 lata temu

Chodzi o ugodę z bankiem Ideabank. Jest to niespłacony kredyt w całości dostałem list z sądu z Lublina pozew i nakaz zapłaty, skontaktowałem się z bankiem i powiedzieli mi, że ugoda możliwa po otrzymaniu klauzuli wykonalności wyroku, czy mam czekać na klauzule i wtedy dogadywać się z bankiem, czy czekać na komornika i z nim negocjować, co mam robić?

Dariusz odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie, mam pytanie, chciałbym podjąć pracę, ale boje się, że komornik zajmie wynagrodzenie. Czy mogę napisać pismo do komornika, że jeżeli podejmę się pracy, to będę osobiście wpłacał do komornika po 600 zł miesięcznie? I czy komornik wystawi mi takie zaświadczenie, że nie zajmie mi wynagrodzenia, bo jest między nami ugoda?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Dariusz,

w tym przypadku, w obawie przed zajęciem przez komornika Twojego wynagrodzenia wysłałbym do komornika prośbę o ugodę, w której to zobowiązałbym się do spłacania rat po kilkaset złotych miesięcznie.

Myślę, że jeśli w chwili obecnej komornik nie jest w stanie Ci nic zająć (a na pewno Cię sprawdził pod tym kontem), to jest duża szansa, że komornik na ugodę z Tobą zgodzi się.

Bo wiedz, że jeśli komornik przez kilka miesięcy nie będzie mógł znaleźć i zająć czegokolwiek, co mógłby spieniężyć, to organ egzekucyjny egzekucję komorniczą będzie musiał umorzyć ze względu na bezskuteczność postępowania, jasno tym mówi:

Art. 824. KPC. Umorzenie z urzędu postępowania egzekucyjnego:

§ 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:

3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;

podsumowując:

…myślę, że ugoda z komornikiem powinna dojść do skutku i tak długo, jak długo będziesz wywiązywać się z postanowień ugody terminowo, komornik nie powinien zajmować Ci wynagrodzenia.

Jarosław K. odpowiedział 4 lata temu

Witam. Wczoraj dostałem list od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Czy mógłbym się jakoś do tego odwołać aby płacić dług w ratach bez zajęcia wynagrodzenia przez komornika? Dodam ze spłacam już jedna ugodę w wysokości 1200zl i alimenty 600zl przy zarobku 3tys na rękę. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Szansa na ugodę z komornikiem jest zawsze, kwestia dogadania się z nim na spłatę w comiesięcznych ratach, które będą komornika zadowalać.

Gosia odpowiedział 4 lata temu

Mam dług wobec upadłej skok kasa polska syndyk zgłosił mnie do komornika i przez niego chcą mi wyegzekwować dług. Przyznaje się do długu i chcę go spłacić, ale potrzebuje rozłożenia go na raty, bo mam wierzytelność wobec US, mam ugodę z US i ZUS muszę trzymać się planu spłaty, a zabranie mi 100% dochodu podcina mi gardło, jak ja mogę sobie pomóc? jak ugadać się z komornikiem?

Tomasz odpowiedział 4 lata temu

Czy pracując za granicą w wykazie majątku dla komornika, muszę podać dochody z tego tytułu? i czy jeśli posiadam konto w zagranicznym banku, też muszę to uwzględnić? Czy praca za granicą jest wystarczającym usprawiedliwieniem nieobecności na rozprawie? Niestety mimo ustnej ugody z komornikiem i dotrzymania przeze mnie warunków ugody i deklaracji ratalnej spłaty, zostałem wezwany do wyjawienia majątku. Często jednak nie ma mnie w kraju ze względu na dorywczy charakter pracy za granicą.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Tomasz,

postępowanie o wyjawienie majątku dłużnika ma charakter represyjny i nie jesteś pierwszym, który chciałby tej procedury uniknąć. Jeśli zataisz coś lub nie stawisz się w terminie wyznaczonym przez sąd, to możesz otrzymać dotkliwą karę grzywny i zarządzi przymusowe doprowadzenie Cię przez policję, w grę wchodzi także areszt przez okres nie dłuższy niż miesiąc.

Zalecam więc mówić i pisać prawdę zgodną z faktycznym stanem Twojej sytuacji życiowo-materialnej.

Ustana ugoda z komornikiem to żadna ugoda, warto zawsze wszystko mieć na piśmie i w razie zerwania ugody ze strony komornika, można złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, w którym przedkłada się podpisaną ugodę.

Powodzenia!

patryk O. odpowiedział 4 lata temu

Witam, płacę alimenty przez komornika na 2 moich dzieci. Od 3 lat wpłaty są regularne i w terminie. Wcześniej posiadałem zadłużenie na alimentach u komornika, które zostało całkowicie spłacone. Wydaje mi się, że komornik nadużywa swoich praw.

Po pierwsze alimenty na 2 dzieci zostały przyznane mi na jednej sprawie w sądzie przez ugodę, komornik zrobił z tego dwie oddzielne sprawy egzekucyjne.

Po drugie, mimo iż place w terminie i nie mam zaległości, koszty komornika nie zmieniły się (1200 zł to alimenty a z kosztami 1423,40 zł) moje pytanie, co mogę zrobić w tej sprawie? jak sprawdzić, do jakich kosztów egzekucji ma prawo komornik?

Iweta odpowiedział 4 lata temu

Witam. Sprawa wygląda tak. Bank wypowiedział nam kredyt hipoteczny i sprawa trafiła do komornika. Wcześniej próbowałam podpisać ugodę z bankiem, ale bank kazał nam spełnić trzy warunki. Na dwa się zgodziłam.

Pierwszy wpłata 30 000

i drugi 1500 zł miesięcznie.

Trzeci warunek to wypis z ksiąg wieczystych pana, który się wpisał za dług, którego nie mam.

Sprawa przeciwko temu panu toczy się w sądzie. I tego warunku nie jestem w stanie spełnić. Moja prośba polega na tym, czy jest jakaś możliwość podpisania ugody z bankiem?

ANNA odpowiedział 4 lata temu

Witam, pisze do Państwa w sprawie pomocy w zawarciu ugody z firmami pożyczkowymi „chwilówkami”.

Według wyroku karnego jestem zobowiązania do zapłaty danych kwot wobec dwóch takich firm. Chodziło o pożyczkę na osobę trzecią, nie na mnie. Z racji tego, ze rok temu ogłosiłam upadłość konsumencką, nie jestem w stanie zapłacić firmom danych kwot.

Zostaje mi tylko najniższa krajowa, ponieważ reszta rozporządza Pani syndyk i nie zmieni się to w przeciągu następnych kilku lat. Kwoty zasądzone nie wchodzą w skład roszczeń ujętych w upadłości, ponieważ wynikają one z wyroku sprawy karnej.

Chciałabym dogadać się z firmami pożyczkowymi i spłacić im jednorazowo np. 50% kwoty ujętej w wyroku, a dzięki temu oni zrezygnowaliby na piśmie z dochodzenia pozostałej kwoty. W innym przypadku nie mam możliwości spłaty, a ewentualna egzekucja komornika z pewnością w moim przypadku będzie nieskuteczna i firmy te narażą się na ewentualne straty finansowe.

Czy są Państwo w stanie zająć się tego typu sprawą? Pozdrawiam

WIOLETTA odpowiedział 4 lata temu

Witam, dostałam pismo od komornika w sprawie zadłużenia i wykazania majątku. Udałam się osobiście, przedstawiłam, ze nie posiadam majątku i że pracuje na 1/2 etatu z minimalnym wynagrodzeniem plus premia i czasem nadgodziny, umówiłam się z komornikiem, że będę spłacać na chwile obecna po 50 zł miesięcznie, gdyż mam jeszcze inne zobowiązania.

Zgodził się.

Minęło dwa tyg. a ja dostałam pismo, że wysłał papiery do pracodawcy o potracenie i wykazanie wynagrodzenia. Czy może komornik zająć mi pensje mimo ugody? bardzo proszę o pomoc, dodam, ze tamte zobowiązania tez uiszczam dobrowolnie i jeżeli potraci mi z pensji, nie będzie mnie stać na spłatę pozostałych zobowiązań.

Waldemar odpowiedział 4 lata temu

Mam długi w Polsce, ale jestem w Anglii 12 lat, dziś odezwała się firma windykacyjna.

Szanowny Panie Waldemarze,

W dniu 30.05.2019 r. zostało nadane do Pana pismo w sprawie nr ref. 1426085 (pismo w załączeniu) – do dnia dzisiejszego nie nawiązał Pan kontaktu pisemnego bądź telefonicznego w sprawie.

Kontaktuje się z Panem celem ostatecznego wezwania na etapie przedsądowym. Po uprzedniej weryfikacji jestem upoważniony, aby udzielić Panu pełnej informacji w sprawie (wraz z dokumentacją) – celem wyjaśnienia okoliczności w sprawie.

Podkreślam, iż w interesie Wierzyciela jest obopólne porozumienie się w sprawie. Ugoda z możliwym umorzeniem bądź spłata ratalna przedmiotowego zobowiązania, zawieszenie odsetek ustawowych, jak również uniknięcie negatywnych konsekwencji prawnych w Wielkiej Brytanii (np. zły credit score).

Będę zobowiązany, jeśli ustosunkuje się Pan w przedmiotowej sprawie.

Kind regards/Z wyrazami szacunku,

Cross Border Debt Recovery, I mam z nimi iść z nimi na ugodę inaczej i naszej będą mnie ścigać przez w. Brytanie na spłatę długu w Polsce, co mam zrobić? mają takie prawo?

Dorota odpowiedział 4 lata temu

Mam dług w Ultimo, sprawę podano do Sądu Rejonowego i dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Czy mam jeszcze szansę na negocjowanie ugody z Ultimo lub AASA, od której to firmy pożyczkowej Ultimo dług odkupiło? To nie jest mój jedyny dług. Moje zadłużenie to ok. 130000. Nie kwestionuję zadłużenia w Ultimo, jednak wkroczenie komornika uniemożliwi mi normalne funkcjonowanie-życie oraz spłatę pozostałych zobowiązań.

d.stoklos odpowiedział 4 lata temu

Witam, chciałem zapytać jak napisać i czym jest zawezwanie do próby ugodowej? gdzieś na forum o tym czytałem, może Pan wyjaśnić na czym polega taka ugoda?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej to dokument składany w sądzie, dzięki któremu być może uda nam się namówić wierzyciela na ugodę. Składając zawezwanie do ugody, dłużnik określa warunki polubownej spłaty zadłużenia.

To, o czym należy pamiętać to fakt, że zawezwanie do próby ugodowej  przerywa bieg przedawnienia roszczenia. Takie porozumienie pojednawcze zostanie uznane przez sąd jako 100% czynność ze strony dłużnika, która przerywa bieg przedawnienia.

Jeśli więc liczysz na przedawnienie długu, to zawezwanie do ugody nie wchodzi w grę.

Zawezwanie do ugody jak już pisałem, jest formą postępowania przed sądem. O porozumienie z wierzycielem zwykle wnioskuje się, gdy czujemy, że nie jesteśmy już w stanie regulować rat pożyczki czy kredytu, bądź innego zobowiązania.

Chcę jeszcze raz podkreślić, że złożenie wniosku w sądzie o ugodę między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą przerwie bieg przedawnienia i jak mówi art. 118 KPC.:

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Jaki jest koszt zawezwania do ugody?

Porozumienie przed sądem z wierzycielem kosztuje. Koszt złożenia wniosku zależy od wartości roszczenia i ogólnie nie są to duże koszty, bo jeśli nie przekracza ono 10 000 zł, za złożenie dokumentu zapłacimy jedynie 40 zł, natomiast za wniosek dotyczący zadłużenia większego niż 10 000 zł zapłacimy już 300 zł.

Zawezwanie do próby ugodowej wzór

Janek odpowiedział 4 lata temu

Dogadałem się z komornikiem, spłacam go co miesiąc po 200 zł, a i tak wysłał pismo o zajęcie wynagrodzenia, czemu? za mało place? znów mam się z nim dogadać? zarabiam netto 2050 zł, ile mi komornik zabierze? czy to nie komornik a wierzyciel wystawił prośbę o szybsze ściągnięcie należności? mój pracodawca jeszcze nie poczynił żadnych kroków w tej sprawie, gdyż miesiąc wcześniej dostał również takie pismo, lecz z urzędu o zajęcie wynagrodzenia.

Marcin odpowiedział 4 lata temu

Witam. Chodzi o rozłożenie spłaty długu u komornika i pójście na ugodę. Moja sytuacja wygląda następująco. Od dłuższego czasu spłacam długi po rodzicach, którzy nie pracują i jestem najstarszym synem więc długi, że tak powiem odziedziczyłem. Komornik zostawia mi co miesiąc 1670 zł bodajże przy zarobku 3500- +. Z czego opłacam mieszkanie i ledwo starcza na życie, chciałbym spłacać dług u komornika, powiedzmy po 500 zł miesięcznie, by zacząć jakoś żyć… da się coś zrobić w tej sprawie? Dodam, że długu zostało około 20 tysięcy… Pozdrawiam Marcin N.

olga39 odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,

Posiadam komornika, dogadałam się z nim, że będę spłacać zadłużenie w ratach. Wysłałam mu nawet pismo z prośbą rozłożenia długu na raty, podczas rozmowy telefonicznej komornik powiedział, że jest zgoda i również dostanę odpowiedź na piśmie.

Wpłaciłam ratę, teraz zbliża się termin kolejnej raty a odpowiedzi od komornika brak, chociaż minął ponad miesiąc od kiedy mój list wpłynął do kancelarii komorniczej.

Wczoraj Pani sekretarka powiedziała, że sprawa jest w trakcie realizacji. Jak długo trzeba czekać na odpowiedź na piśmie odnośnie ugody z komornikiem?

f2 odpowiedział 4 lata temu

Mam prośbę jak mogę napisać pismo do komornika, żeby się dogadać, że będę wpłacała pewną kwotę co miesiąc, bo po tym co mi zabiera, nie zostaje mi nawet na życie córką. Mam zablokowane konto, nawet nie wiem, ile jest zabrane i ile mi zostaje dalej do spłaty u komornika. Rozumiem, że muszę to spłacić, ale potrzebuję porady, by nic spłacać po mniejszej kwocie, niż taka co mi komornik zabiera.