Jak napisać uzasadnienie wniosku o pozwolenie na broń myśliwską?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać uzasadnienie wniosku o pozwolenie na broń myśliwską?
Błażej G. zapytał 1 rok temu

Witam, jak wypełnić wniosek o pozwolenie na broń myśliwską i jeśli to możliwe, to czy mogę dostać gdzieś przykładowy wzór uzasadnienia wniosku o pozwolenie na broń myśliwską? co tam najlepiej wpisać? na pewno nie wystarczy, jak napiszę, że jestem członkiem PZŁ.

Ponoć trzeba napisać jaką broń zamierza się kupić, na jaką zwierzynę, na jakie polowania itd. i że najlepiej od razu napisać we wniosku o kilka sztuk broni, żeby było na zapas, na przyszłość. Czytałem ustawę o Broni i Amunicji, ale niewiele stamtąd wyniosłem. Proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Przykładowe uzasadnienie wniosku o pozwolenie na broń myśliwską pobierzesz poniżej, na tym przykładzie możesz się wzorować w mniejszym lub większym stopniu. Uzasadnienie jest dość obszerne – więc na pewno wiele z niego wyniesiesz i zyskasz pogląd, jak takie umotywowanie wniosku o pozwolenie na broń powinno wyglądać:

Wniosek o pozwolenie na broń myśliwską uzasadnienie

uzasadnienie-wniosku-o-pozwolenie-na-bron-mysliwska-wzor-pdf-doc

Uzasadnienie wniosku o pozwolenie na broń myśliwską wzór

Przy czym należy pamiętać, że osoba, która ubiega się o pozwolenie na broń myśliwską, powinna spełniać kilka wstępnych warunków, są to m.in.:

  • ukończone 21 lat, lub 18 lat jeśli wnioskujący stara się o pozwolenie na broń myśliwską, lub sportową,
  • posiadanie stałego miejsca pobytu na terytorium RP,
  • niekaralność.

Następnie po rozpatrzeniu wniosku zostaniesz skierowany na badania lekarskie i będziesz musiał zdać egzamin praktyczny i teoretyczny z przepisów prawa oraz obsługi broni. Egzamin w przypadku broni myśliwskiej przeprowadza najczęściej Okręgowy Związek Łowiecki.

W kwestii samego uzasadnienia wniosku trzeba przede wszystkim wskazać cel i powód ubiegania się o pozwolenie na broń myśliwską. Cele te jasno wskazuje ustawa o broni i amunicji: „ważne przyczyn posiadania broni art. 10 ust. 3 ustawy”.

Zatem odnieść się należy do celów łowieckich, a dokładniej do polowań.

Uzasadnienie podania o pozwolenie na broń myśliwską powinno być zatem obiektywnie przekonywujące. Wnioskodawca musi postarać się wyjaśnić w swoim piśmie, dlaczego broń jest mu niezbędna do realizacji wskazanego celu.

Umotywować i podać też należy rodzaj oraz liczbę egzemplarzy broni, na którą chcemy uzyskać pozwolenie, bo właśnie w pozwoleniu, które wyda organ przyznający pozwolenie – wymieniona będzie konkretna broń, na którą otrzymasz pozwolenie.

Przygotowane przez nas uzasadnienie pozwolenia na broń myśliwską znacznie ułatwi Ci przygotowanie i wypełnienie wniosku, dlatego namawiam Cię do jego pobrania.

Warto przeczytać: