Jak odzyskać zwrot zaliczki na imprezę urodzinową?

Forum prawneKategoria: DługiJak odzyskać zwrot zaliczki na imprezę urodzinową?
Avatarmichal s. zapytał 9 miesięcy temu

Witam, Chciałbym odzyskać zwrot zaliczki, w marcu tego roku wpłaciłem zaliczkę w wysokości 500 zł na imprezę urodzinową, która miała się odbyć w sali eventowej. Otrzymałem za to paragon. Impreza miała odbyć się na początku maja.

Niestety z przyczyn korona wirusa nie odbyła się. 3 dni przed terminem imprezy dzwoniłem do szefowej obiektu z prośbą o zwrot zaliczki. Powiedziała, że przeleje pieniądze, ale niestety nic takiego nie miało miejsca.

Nie ma z kobietą kontaktu, nie odbiera, nie odpisuje, lokal jest zamknięty… Czas, jaki Pani z obiektu dostała na przelew to ponad 20 dni. Co mam robić ?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,

radzę zachować cierpliwość…

Myślę, że dochodząc swoich racji, musi być Pan jednocześnie wyrozumiały. Szefowa lokalu przyznała Panu rację i nie wymigiwała się od obowiązku zwrotu wpłaconej zaliczki, co jest oczywiście słuszne w danej sytuacji. Jednocześnie nie dokonała zwrotu i domniemywam, że po prostu nie posiada środków, by wykonać przelew.

Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że lokale gastronomiczne odczuły w sposób bardzo drastyczny zahamowanie gospodarcze wywołane koronawirusem. Po prostu przestały zarabiać. Droga wybrana przez właścicielkę, czy managerkę restauracji (nieodbieranie telefonów i unikanie kontaktu z klientami) być może ma ją chronić przez przykrościami z ich strony.

Proszę się zastanowić, jaka byłaby Pana reakcja, gdyby odparła, że w tym momencie nie posiada środków finansowych i nie wie, kiedy sytuacja zmieni się na tyle, że dokona zwrotu.

Jednocześnie ma Pan prawo chronić swoich roszczeń i jeśli chce w miarę szybko odzyskać zaliczkę, doradzam trzymanie ręki na pulsie.

Jeżeli zauważy Pan, że lokal znów zarabia, należy wówczas starać się o zwrot, tak by został Pan jednym z tych klientów, którzy otrzymają zwrot wpłaconych zaliczek w pierwszej kolejności.

Można też przedsiębiorcy wysłać pisemne wezwanie do zwrotu zaliczki:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Oczywiście może Pan wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty i skierować sprawę do przymusowej egzekucji. Ale proszę się tak po ludzku zastanowić, czy warto dokładać problemów przedsiębiorcy, któremu dwa miesiące temu Pan przecież zaufał.

Dlatego reasumując temat, napiszę, tak jak na wstępie – proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź