Zwrot zaliczki przez zespół weselny – WZÓR

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaZwrot zaliczki przez zespół weselny – WZÓR
AvatarJakub J. zapytał 8 miesięcy temu

Dzień dobry,

chciałbym uzyskać poradę w sprawie zwrotu zaliczki przez zespół weselny. Nasze wesele miało odbyć się 1 maja br. Niestety w związku z obecną sytuacją jesteśmy zmuszeni do odwołania wesela (jeśli się uda, weźmiemy jedynie ślub w kościele, nie chcemy przekładać wesela na inny termin). Postanowiłem napisać maila do przedstawiciela zespołu weselnego, z którym podpisałem umowę o tym, że w związku z epidemią Koronawirusa nikt nie jest w stanie zagwarantować nam tego, że impreza się odbędzie oraz że nie jest to wina żadnej ze stron.

Wobec tego zaznaczyłem, iż liczę na polubowne załatwienie sprawy (mam na myśli zwrot zaliczki od zespołu weselnego w wysokości 1000 zł). Pan z zespołu odpowiedział, że mam wysłać skan odstąpienia od umowy i w ogóle nie poruszył kwestii zwrotu zaliczki.

Nie wysłałem skanu, ponieważ dobrze wiem, że po takim kroku już nie zobaczyłbym ani złotówki z mojej zaliczki. Nie chcę odstępować od umowy, ponieważ uważam, że obie strony są tutaj bez winy. Napisałem zatem wiadomość z zapytaniem co z zaliczką?

Od zespołu weselnego dostałem taką odpowiedź:

Niestety nie pomogę w tej kwestii, gdyż w ramach rezerwacji terminu zaliczka na zespół weselny została rozdysponowana na członków zespołu„.

Jestem bardzo poirytowany tą wiadomością, ponieważ po przejrzeniu różnych artykułów w internecie oraz Pana wpisu sądzę, że powinienem odzyskać zaliczkę, a tym bardziej nie obchodzi mnie to, że została ona rozdysponowana na członków zespołu…

Chciałbym dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest szansa na odzyskanie zaliczki od zespołu weselnego i jakie kroki najlepiej podjąć w tym kierunku.

Z wyrazami szacunku,
Jakub J.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Jakubie,

Twoje roszczenie o zwrot zaliczki jest zasadnym w obecnej sytuacji. Nie tylko ja, ale wielu innych prawników wypowiadało się w tej kwestii, uznając, że z uwagi na koronawirusa wiele umów nie będzie zrealizowanych – niemożność świadczenia.

Zatem żadne wypowiedzenie umowy nie będzie tu potrzebne. Odradzam składanie jakichkolwiek oświadczeń w tym zakresie. Tym bardziej że przewiduje, iż umowa z zespołem muzycznym traktuje, że w przypadku wypowiedzenia umowy po upływie 14 dni od jej zawarcia wiąże się z utratą zaliczki.

W moim mniemaniu odstąpienie od umowy następuje samoistnie z uwagi na zaistnienie zdarzenia, którego w dacie kontraktowania nie dało się przewidzieć.

Powyższe powinno skutkować tym, że skoro zlecenie nie może być zrealizowane, strony powinny zwrócić sobie, to co wzajemnie sobie świadczyły. Zatem zespół muzyczny powinien dokonać zwrotu otrzymanej zaliczki.

Nie dziwnie mnie jednak odpowiedź pełnomocnika zespołu, udzielona na Twoje wezwanie.

Przede wszystkim prawdą może być stwierdzenie, że pieniądze zostały już rozdysponowane – podzielone na członków zespołu i spożytkowane. Dodatkowo nie jest pewnym, kiedy zespół znów zacznie zarabiać i z jakich pieniążków członkowie zespołu będą się utrzymywać przez najbliższe miesiąc.

Być może część z nich straci zatrudnienie lub część dochodów, dlatego nie chce angażować prywatnych, czyli poza zespołowych pieniędzy. Zatem, oczekiwanie, że zespół dokona zwrotu zaliczki, zaraz po tym, jak oznajmiłeś, że wesela nie będzie, było złudnym.

To, co mogę Ci doradzić, to odczekanie, aż sprawy wrócą do normy. A następnie – za kilka miesięcy, podjęcie próby odzyskania zaliczki.

Możesz posłużyć się wzorem do zwrotu zaliczki, który pobrać możesz poniżej:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Dopiero w sytuacji, kiedy zespół muzyczny nie będzie chciał porozumienia, będziesz mógł dochodzić swoich racji na drodze postępowania sądowego. Dziś jest za wcześnie, by sprawę kierować do sądu. Dlatego doradzam cierpliwość i nieco zrozumienia dla kontrahenta.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź