Zaliczka na komunię – jak ją odzyskać?

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaZaliczka na komunię – jak ją odzyskać?
sandros zapytał 2 lata temu

Wpłaciłam zaliczkę w wysokości 1000 zł na komunie na 17 maja, a z powodu zaistniałej sytuacji komunia została odwołana.

Do jakiego czasu mogę się starać o zwrot zaliczki wpłaconej na komunię? Czy mogę się starać o jej zwrot dopiero po 17 maja po jej niewykonaniu?

Dodam, że pokwitowanie zaliczki zostało podpisane w sierpniu 2019 r. Proszę o odpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli wiadomo, że nie dojdzie do zrealizowania zamówienia, roszczenie o zwrot zaliczki może zostać już w tym momencie wystosowanie.

Zaliczka podlega bowiem zarachowaniu na poczet ustalonej ceny, dlatego jeśli usługa nie dojdzie do wykonania niezależnie od przyczyn, czy zawinienia którejś ze stron i tak podlega zwrotowi.

Uważam jednak, że zasadnym będzie poinformowanie właściciela lub managera danej restauracji o odwołaniu przez Kościół ustalonej na dzień 17 maja komunii. Następnie w rozmowie z uprawnioną osobą należy zapytać o zwrot uiszczonej zaliczki.

Dodam jeszcze, że jeśli liczy Pani na odzyskanie pieniędzy bez dłuższego oczekiwania, należy sprawę „zgłosić” jak najszybciej. Właściciel restauracji może mieć bowiem problemy natury finansowej i ze względu na brak ruchu może nie posiadać środków na szybki zwrot pobranych zaliczek. Być może będzie Pani musiała spokojnie czekać w kolejce, na odzyskanie wpłaconej zaliczki.

Napiszę jeszcze od siebie, że być może warto dogadać się z właścicielem lokalu, że ten będzie organizował dla Pani przyjęcie komunijne w innym terminie, przez co zaliczka zostanie przeniesiona na poczet przyszłej imprezy. Takie rozwiązanie może okazać najlepsze w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Poniżej zamieszczam gotowy wzór pisma, które możesz użyć:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź