Jak się dowiedzieć o długach w Polsce? mieszkam za granicą

Forum prawneKategoria: DługiJak się dowiedzieć o długach w Polsce? mieszkam za granicą
Avatarde3d3 zapytał 5 miesięcy temu

Witam, bardzo proszę o pomoc, chcę spłacać dług, a nie wiem gdzie się zgłosić, aby je spłacać. Mieszkam za granicą i wiem, że komornika już mam, moja mama odbierała listy, a mnie nie informowała, że przychodzą.

Wiem tylko tyle, że mama gdzieś załatwiała, żeby listy do niej nie przychodziły, jak ja poprosiłam, żeby podała mi adres nadawcy, to do dzisiaj mi go nie podała, błagam o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj, jeśli nie wiesz, jakie masz długi, w jakiej kwocie i z kim należy się skontaktować w kwestii ich uregulowania, warto sięgnąć do danych znajdujących się w rejestrze BIK.

Biuro Informacji Kredytowej zwane w skrócie BIK przetwarza informacje na temat zobowiązań względem banków, firm pożyczkowych oraz innych instytucji.

Jeśli więc wygenerujesz raport BIK, zyskasz wiedzę na temat zobowiązań, które na Tobie ciążą. Dowiesz się również, co dzieje się z niespłaconą należnością oraz poznasz dane wierzyciela. Znając powyższe, będziesz miała szansę wybrać tych wierzycieli, których planujesz spłacić w pierwszej kolejności i podjąć z nimi kontakt.

Wiedz, że nawet jeśli część spraw trafiła już do egzekucji komorniczej lub nawet jest w toku (to mało prawdopodobne, bowiem przy bezskuteczności egzekucji komornik po kilku miesiącach umarza postępowanie), możesz swobodnie kontaktować się z wierzycielem, pomijając komornika, proponują spłatę długu lub zawarcie ugody, wzór ugody między dłużnikiem a wierzycielem pobierzesz poniżej:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Co ważne, jeśli wierzyciel przez dłuższy czas miał kłopot ze ściągnięciem wierzytelności – nie mógł nawiązać kontaktu z dłużnikiem lub postępowanie komornicze nie przyniosło skutku – występując teraz z propozycją spłaty określonej sumy, możesz uzyskać częściowe umorzenie zadłużenia.

Na koniec dodam, że oprócz BIK możesz skorzystać z innych rejestrów dłużników m.in. z KRD.

Wszystkie czynności związane z odszukaniem długów możesz wykonać bez wychodzenia z domu, przy użyciu komputera, dlatego, aby zacząć regulowanie swoich sprawy, nie musisz wracać do Polski.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź