Jak sprawdzić czy ktoś ma długi?

Forum prawneKategoria: DługiJak sprawdzić czy ktoś ma długi?
Wer zapytał 5 lat temu

Witam, potrzebuję pomocy na forum, mianowicie chodzi o to, jak sprawdzić, czy ktoś ma długi. Sytuacja wygląda tak, że podejrzewam, że mój partner ma długi, ale nic mi o nich nie mówi.

Kiedyś przyszło pismo, w którym było ponaglenie do zapłaty jakiejś pożyczki. Partner nic mi o tym nie wspominał, a dlaczego pytam?

Niedługo bierzemy ślub i chcę wiedzieć, na czym stoję wychodząc za niego, stąd moje starania i pytanie do Państwa, jak sprawdzić kogoś długi.

Bardzo proszę o pomoc w sprawdzeniu mojego partnera i przyszłego męża. Nie mam złych intencji, chcę tylko poznać prawdę. Proszę o jak najszybszą podpowiedź, jak sprawdzić czyjeś zadłużenie.

Pozdrawiam, Weronika R.

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Weroniko, bardzo wiele osób do nas pisze z pytaniem: jak sprawdzić ile ktoś ma długu, nie jest to zadanie nie niemożliwe, jednak wymagać od Ciebie będzie pewnego zaangażowania.

Ogólnie rzecz biorąc sprawdzanie czyichś wrażliwych danych (a długi są właśnie z tej dziedziny życia – bo wstydzimy się ich), jest mocno ograniczone i jako osoba trzecia nie będziesz mieć wszędzie dostępu, by sprawdzić kogoś zadłużenie.

Mimo wszystko można wykorzystać kilka narzędzi, które dostarczą Ci mniej lub bardziej przybliżonych informacji na temat zadłużenia Twojego partnera.

Oto aż 6 sprawdzonych sposobów na sprawdzenie czyichś długów:

1. Odwiedź giełdy długów

Bardzo często wierzyciele, aby skłonić dłużnika do spłaty zadłużenia, umieszczają jego dane na publicznej giełdzie długów, do której każdy z zewnątrz ma pełny dostęp.

Jakie dane dłużników znajdują się na giełdzie długów? oczywiście jest to imię, nazwisko, miasto, w którym dłużnik mieszka, kwota zadłużenia oraz rodzaj długu.

Jak to się ma do Twojego zapytania: „jak sprawdzić czyjeś długi?” ano ma się tak, że wystarczy wejść na kilka największych giełd długów i prześwietlić je pod względem obecności imienia i nazwiska osoby, której długi chcesz sprawdzić. Na każdej giełdzie wierzytelności dostępne są wyszukiwarki, w których należy wpisać imię i nazwisko dłużnika.

Jakie giełdy długów warto sprawdzić? z pewnością warto odwiedzić te kilka największych giełd jak np.:

  • Verif,
  • Vindicat,
  • KRUK,
  • Ultimo,
  • Incasso,
  • Kaczmarski,
  • Narodowe Centrum Długów,
  • czy Intrum Justitia.

2. BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

Jest to największy i najważniejszy rejestr, w którym poznasz nawet te najgłębiej skrywane sekrety Twojego partnera. BIK to jedna z kluczowych baz, w których każda osoba (nie tylko dłużnik), może sprawdzić swoją historię kredytową oraz oceną scoringową.

Do BIK-u trafiają informacje pozytywne (o spłaconych zobowiązaniach), jak i informacje negatywne (niespłacane terminowo długi), oraz długi z dalekiej przeszłości.

3. KRD (Krajowy Rejestr Długów).

KRD to druga co do wielkości baza dłużników, w KRD znajdują się dane dłużników jako osób fizycznych oraz dane zadłużonych przedsiębiorców.

Do listy dłużników KRD trafia się poprzez wpisanie danych dłużnika przez wierzyciela, podstawowe wymagania to jednak takie, gdzie osoba fizyczna  zadłużona jest na co najmniej 200 zł, a przedsiębiorca na minimum 500 zł.

Czym się różni rejestr dłużników KRD od zwykłej giełdy dłużników? różnica jest ogromna, bo banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefoniczni czy inne instytucje podczas udzielania pożyczki, czy przyznaniu czegoś na raty nie sprawdzają ręcznie giełd długów, a współpracują z bazą KRD, która jest największą bazą dłużników.

4. BIG InfoMonitor

Kolejne miejsce, w którym można sprawdzić długi, to Biuro Informacji Gospodarczej. Ta baza dłużników funkcjonuje na podobnej zasadzie co KRD i BIK. Do BIG-u można trafić za niespłacenie pożyczki, nieuregulowanie rachunku, nieopłacenie mandatu, niewypłacenie pensji pracownikowi oraz za rachunki jak woda, prąd, gaz itd.

5. KIDT (Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych)

Co prawda KIDT jeszcze raczkuje i jest to póki co najmłodsza i najmniej znana baza dłużników, do której wpisuje się osoby fizyczne oraz jednostki gospodarcze, które długi wynikające z nieopłaconych rachunków telekomunikacyjnych.

6. KRDN (Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych)

Jak sprawdzić ile ktoś ma długu? należy zajrzeć do KRDN, jest to bardzo słabo znana i niedoceniania baza dłużników, jest to organizacja, która przynależy do KRS, czyli Krajowego Rejestru Dłużników.

Aby sprawdzić czyjeś długi, wystarczy wejść na stronę KRDN do zakładki: SPRAWDŹ OSOBĘ, gdzie dokonujesz wyboru, sprawdzasz kogoś długi po numerze PESEL lub po imieniu i nazwisku:

Podsunąłem Ci 6 sposobów na to, jak sprawdzić, czy ktoś ma długi, a jeśli je ma, to w jakiej wysokości, niestety nie wszystko jest takie piękne, jakby się mogło wydawać, obejrzyj proszę poniższe wideo, w którym wszystko zaraz dokładnie wyjaśnię:

Wer odpowiedział 5 lat temu

Dziękuję za instrukcję i pomoc, sprawdziłam długi partnera na giełdach wierzytelności jak kazaliście i niestety ma długi o których nigdy nie wspomniał. Na giełdach są dwaj wierzyciele, pierwszy dług wynosi 4332 zł a drugi 7223 zł. Chyba czeka nas poważna rozmowa, bo sama dalej nic nie zrobię, BIK, KRD i BIG odpadają, bo trzeba wysłać skan dowodu podczas rejestracji i dodatkowo trzeba wykonać przelew weryfikacyjny z konta osoby która chce sprawdzić swoje długi. Tego niestety nie obejdę.
Dziękuję bardzo za pomoc Panie Grzegorzu!

Izkus odpowiedział 5 lat temu

Sprawdzanie kogoś długów to trochę włażenie z buciorami do czyichś prywatnych spraw, więc zamiast takich niehumanitarnych zagrań, wolałbym już wprost się kogoś bliskiego zapytać, czy ma długi i czy potrzebuje jakiejś pomocy.

Daleko nie szukać, moja mama kiedyś chciała sprawdzić, czy ojciec ma jakieś długi, bo wydawało się jej, że ma za dużo pieniędzy (znała jego zarobki co do złotówki). Mama chciał sprawdzić ojca w BIK-u, ale gdy się rejestrowała w jego imieniu, napotkała właśnie na problemy ze skanem dowodu i z przelewem weryfikacyjnym więc cały plan spalił na panewce :).

Poza tym podszywanie się pod kogoś, by sprawdzić jego długi – jest nielegalne. Szczera rozmowa tylko pozostaje…

Dagmara T. odpowiedział 5 lat temu

Witam. Chce sprawdzić długi syna, wczoraj przyszło do nas pismo, że jakaś firma pożyczkowa żąda spłaty długu, wiem o tym liście, bo syn mieszka jeszcze z nami ale jest już pełnoletni. Nie wiem co robić, syn nie chce ze mną na ten temat rozmawiać, nie wiem jak do niego dotrzeć, chcę mu pomóc, bo być może nie wie jak wybrnąć z długów. Może mieć ich więcej i tego się boję najbardziej, dlatego szukam wszelkich porad jak sprawdzić długi syna bez jego wiedzy.

Kacper44 odpowiedział 5 lat temu

Ja bym chciał sprawdzić długi żony. U nas jest taki problem, że jako małżeństwo mieliśmy trochę pożyczek i kredytów, ale jesteśmy już po rozwodzie i nie wiem teraz, jak wygląda po tych kilku latach od rozwodu sytuacja odnośnie spłaty tych wspólnych długów.

Umówiłem się z żoną, że ja spłacę część pożyczek a część, ja swoje pożyczki spłaciłem, ale nie wiem, czy żona spłaciła te, które miała/obiecała spłacić.

Sprawdzenie długów żony pozwoliłoby mi dowiedzieć się o zadłużeniu które jest też na mnie, nie chce za jakieś kilka lat mieć do spłaty odsetek przez niewywiązanie się mojej żony z naszych wspólnych zobowiązań z przeszłości, czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić długi małżonki?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Cześć Kacper,

jeśli obejrzałeś wideo, które przygotowaliśmy na temat sprawdzania czyichś długów, to wiesz, że nie może podszyć pod żonę i sprawdzić jej długi w BIK, KRD czy BIG Infomonitor. Oczywiście rozumiem Twoje obawy związane z niewywiązaniem się byłej małżonki ze zobowiązań, które obiecała spłacić.

Na Twoim miejscu skontaktowałbym się z wierzycielami (pożyczkodawcami), u których zaciągaliście pożyczki i zapytałbym, czy są na Twoje nazwisko jakieś niespłacone pożyczki. Myślę, że powinieneś pamiętać, w jakich firmach pożyczkowych zaciągaliście pożyczki.

Być może masz z tego okresu jakieś dokumenty jak np. umowy pożyczkowe. Mógłbyś wtedy z dokładnością chirurga określić gdzie i ile byliście winni. Jeśli kontakt z firmami pożyczkowymi z jakichś powodów nie wchodzi w grę, to może powinieneś porozmawiać z byłą żoną i zażądać od niej pism potwierdzających spłatę przez nią zobowiązań, które miała spłacić.

Trzymam kciuki!

PS. zachęcam Cię do przeczytania ściśle powiązanych z tym tamtym artykułów:

ona odpowiedział 5 lat temu

Witam, chciałabym sprawdzić, czy mój mąż ma długi. Rozmawiałam z nimi, przyznał mi się, że ma 50 tys. długu. Nie ufam mu, ponieważ mam przeczucie, że nie powiedział mi całej prawdy. Jest jeszcze mama mojego męża, której nieraz mąż dawał pieniądze i nie wiem, czy ten dług jest tylko jego, czy wspólny.

Jesteśmy tylko 3 miesiące po ślubie. I jestem załamana – mówi mi mąż, że się rozwiedzie, ale ja jestem pewna, że on chce tylko zagrać na moich uczuciach. Proszę o radę.

Krzysiek odpowiedział 5 lat temu

Ale kobiety są… no po prostu głupie. Mąż Cię okłamuje. Nie ufasz mu. Ale to on Ciebie szantażuje, że wystąpi o rozwód? Zamiast Ty jego postraszyć rozwodem z orzeczeniem jego winy i należnymi Ci z tego tytułu alimentami? Chcesz być z takim człowiekiem? Jesteś jakąś masochistką? Z tego co widać, niedługo możesz potrzebować również porad psychiatry, tkwiąc w związku z tym facetem. 

Ania odpowiedział 5 lat temu

Chciałabym wiedzieć gdzie i ile długów mam do spłaty… nie mam jak sprawdzić, a za raport BIK trzeba zapłacić. A chciałabym powoli pozbyć się tych długów. Byłabym wdzięczna o sprawdzenie wszystkich zadłużeń – wiem na pewno, że mam dwóch komorników wiem też, że ktoś kupił mój dług bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi z góry bardzo dziękuję.

Tomder odpowiedział 5 lat temu

Jak sprawdzić swoje zadłużenia jeśli przebywam za granicą. W 2011 wziąłem w Polsce kredyt w BNP Paribas ok. 50 tys., który później przestałem spłacać. Chciałbym wrócić na stałe do Polski, ale nie wiem, jak to się odbije. Nie odbierałem poczty z banku od komorników ani też nie utrzymywałem kontaktów z rodziną. Jednak chciałbym się dowiedzieć ile mam zadłużenia i jak to najlepiej spłacić.

Małgorzata Z odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry!
Czy jest możliwość sprawdzenia zadłużenia mojej matki? Wiem, że ma spore zadłużenie, nie mam pojęcia ile, jednak nie chce się do tego przyznać. Chciałabym to spłacić w jej imieniu. Jakie są rozwiązania takiej sytuacji? Dodam, że jest to osoba w wieku 75 lat.
Pozdrawiam
Małgorzata Z