Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Witam, od pewnego czasu otrzymuje różne pisma o zadłużeniu, chce sprawdzić ile i gdzie i za co jest zadłużenie.

Sprawdzanie swojego zadłużenia jest dość proste, bo ogranicza się do rejestracji w dwóch lub trzech rejestrach, weryfikacji i pobraniu raportu.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej

Pierwszym miejscem w którym warto sprawdzić swoje zadłużenie, jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej zbiera i gromadzi a następnie udostępnia dane.

Rejestracja w BIK-u odbywa się na stronie www.bik.pl, po rejestracji należy zweryfikować swoje konto, wysyłają do rejestru skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

Po zweryfikowaniu profilu, można przystąpić do pobrania raportu BIK. Raport jest płatny i kosztuje 39 zł – jednorazowo, lub 99 zł za 12 raportów do wykorzystania przez rok od daty zakupu pakietu.

ile-kosztuje-raport-bik

Pobierając raport BIK, ujrzysz kolumnę: „Niespłacone długi”

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Jak na dłoni będziesz miał wszystkie swoje dotychczasowe nieuregulowane zobowiązania. W raporcie BIK, znajdują się jak widzisz takie dane jak:

  • Nazwa wierzyciela,
  • kwota zaległości,
  • rodzaj zaległości,
  • data wymagalności zobowiązania.

Dla pewności, warto jeszcze sprawdzić się w KRD. Krajowy Rejestr Długów to rejestr do którego zgłaszani są przez wierzycieli dłużnicy. Na listę dłużników w KRD można trafić, mając długi na co najmniej 200 zł (osoby fizyczne) i 500 zł (firmy).

rejestracja-w-krd

Rejestracja w KRD odbywa się na stronie www.krd.pl. Tak samo jak w przypadku rejestracji w BIK, trzeba zweryfikować swoje konto dosyłając skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego. Dopiero wtedy możliwe jest pobranie raportu.

Trzecim rejestrem w którym warto się sprawdzić jest ERIF. Biuro Informacji Gospodarczej S.A to rejestr bardzo podobny funkcjonalnością do KRD. Rejestracja w ERIF odbywa się na stronie www.infoKonsument.pl.


Mam nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. Jeśli sprawdzisz powyższe rejestry, to z niemal 100% pewnością dowiesz się o wszystkich swoich zaległościach. Warto także zbierać korespondencję która przychodzi na Twój adres, ponieważ to także jest bardzo dobre źródło informacji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. sty

    Witam, droga redakcjo a jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej ale nie moje, tylko osoby trzeciej? czy da się prześwietlić osobę trzecią w BIK-u? czy mam takie uprawnienia? chodzi po prostu o to sprawdzić, czy członek mojej rodziny ma problemy z zadłużeniem, bo alarmujące są zdarzenia które obserwujemy, wiem że nikt nie będzie dzielił się swoimi problemami finansowymi, ale chcielibyśmy mu pomóc, tylko nie wiem ile tych długów ma i gdzie, dlatego pomysł żeby sprawdzić go w BIK-u bez jego wiedzy i dopiero gdy będziemy pewni, że wpadł w długi – byśmy próbowali mu pomóc..

NAPISZ KOMENTARZ