Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Witam, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej i jak sprawdzić kogoś w BIK oraz siebie? od pewnego czasu otrzymuje różne pisma o zadłużeniu, chce sprawdzić ile i gdzie i za co jest zadłużenie.


Sprawdzanie swojego zadłużenia jest dość proste, bo ogranicza się do rejestracji w dwóch lub trzech rejestrach, weryfikacji i pobraniu raportu.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej

Pierwszym miejscem, w którym warto sprawdzić swoje zadłużenie, jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej zbiera i gromadzi, a następnie udostępnia dane.

Rejestracja w BIK-u odbywa się na stronie www.bik.pl, po rejestracji należy zweryfikować swoje konto, wysyłają do rejestru skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

Po zweryfikowaniu profilu można przystąpić do pobrania raportu BIK. Raport jest płatny i kosztuje 39 zł – jednorazowo lub 99 zł za 12 raportów do wykorzystania przez rok od daty zakupu pakietu.

ile-kosztuje-raport-bik

Pobierając raport BIK, ujrzysz kolumnę: „Niespłacone długi”

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Jak na dłoni będziesz miał wszystkie swoje dotychczasowe nieuregulowane zobowiązania. W raporcie BIK znajdują się, jak widzisz, takie dane jak:

  • Nazwa wierzyciela,
  • kwota zaległości,
  • rodzaj zaległości,
  • data wymagalności zobowiązania.

Dla pewności warto jeszcze sprawdzić się w KRD. Krajowy Rejestr Długów to rejestr, do którego zgłaszani są przez wierzycieli dłużnicy. Na listę dłużników w KRD można trafić, mając długi na co najmniej 200 zł (osoby fizyczne) i 500 zł (firmy).

rejestracja-w-krd

Rejestracja w KRD odbywa się na stronie www.krd.pl. Tak samo, jak w przypadku rejestracji w BIK, trzeba zweryfikować swoje konto, dosyłając skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego. Dopiero wtedy możliwe jest pobranie raportu.

Trzecim rejestrem, w którym warto się sprawdzić, jest ERIF. Biuro Informacji Gospodarczej S. A. to rejestr bardzo podobny funkcjonalnością do KRD. Rejestracja w ERIF odbywa się na stronie www.infoKonsument.pl.

Jak sprawdzić kogoś w BIK?

Sprawdzenie kogoś w BIK jest niestety niemożliwe. Sprawdzić może się każda osoba, jednak musi to zrobić świadomie i samodzielnie. Prawo zabrania sprawdzenia w BIK-u kogokolwiek bez jego wiedzy. Jeśli więc myślimy o sprawdzeniu w BIK-u mamy, taty, partnera czy małżonka bez ich wiedzy, to nie decydujmy się na to, ponieważ grożą nam konsekwencje prawne.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. Jeśli sprawdzisz powyższe rejestry, to z niemal 100% pewnością dowiesz się o wszystkich swoich zaległościach. Warto także zbierać korespondencję, która przychodzi na Twój adres, ponieważ to także jest bardzo dobre źródło informacji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?”
  1. Witam, droga redakcjo a jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej ale nie moje, tylko osoby trzeciej? czy da się prześwietlić osobę trzecią w BIK-u? czy mam takie uprawnienia? chodzi po prostu o to sprawdzić, czy członek mojej rodziny ma problemy z zadłużeniem, bo alarmujące są zdarzenia które obserwujemy, wiem że nikt nie będzie dzielił się swoimi problemami finansowymi, ale chcielibyśmy mu pomóc, tylko nie wiem ile tych długów ma i gdzie, dlatego pomysł żeby sprawdzić go w BIK-u bez jego wiedzy i dopiero gdy będziemy pewni, że wpadł w długi – byśmy próbowali mu pomóc..

  2. hej – jak sprawdzić kogoś długi? nie jest to dla mnie osoba trzecia w sensie obca, ale ktoś z mojego rodzeństwa. Znalazłam ostatnio pogniecioną kopertę której adresatem była firma windykacyjna. Mam więc mocne podstawy by sądzić, że ktoś z rodzeństwa ma długi o których nikomu nic nie mówi, jak sama mogę sprawdzić co się dzieje? jest dla mnie ważne, bo przecież jako rodzina powinniśmy sobie pomagać a nie chować przed sobą szczegóły naszego życia, dlatego bardzo proszę o poradę czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej (członka rodziny). Pozdrawiam! bardzo fajny blog prowadzicie!

  3. Mam problem z córką, szukałam właśnie sposobu jak sprawdzić ile ktoś ma długu, tak żeby ona nie dowiedziała się, że ja próbowałam te jej długi sprawdzić. Córka mieszka samotnie, nie ma nikogo kto mógłby jej pomóc. Przeczuwam (ale nie mam pewności), że córka może mieć jakieś długi, boję się ją o to zapytać, bo próbuje być samodzielna, mieszka w innym mieście i stara się, ma pracę, ale ma też na utrzymaniu dziecko, siebie, wynajem mieszkania i rachunki + wyżywienie. Dużo niestety nie zarabia. Chciałbym sprawdzić ile córka ma długu, tzn czy w ogóle jakieś długi ma bo się o nią martwię…

Comments are closed.