Jak sprawdzić ile ktoś ma długu? LISTA sposobów + zdjęcia

Witam, jak sprawdzić ile ktoś ma długu? czy w ogóle można? czy jest szansa, aby dowiedzieć się, czy dana osoba (oczywiście bez jej zgody, nie posiadam dokumentów tej osoby) ma jakieś zadłużenie? i ewentualnie jaka jest to kwota?

Niekoniecznie musi być napisane skąd są długi, czy jakiej wysokości zadłużenie, po prostu chodzi mi o sprawdzenie długów pewnej osoby, czy można sprawdzić ile ktoś ma długów?


Owszem, jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić ile ktoś ma długu, ale zanim przejdę do sedna, krótkie wprowadzenie:

23eRzeczywiście w dobie, kiedy praktycznie każdy z nas posiada zobowiązania finansowe, czy to w postaci pożyczki, debetu na karcie kredytowej, czy też kredytu na zakupy na raty, lub po prostu chwilówki, dość często zaczynamy się zastanawiać, czy osoby nam bliskie nie ukrywają przed nami swoich problemów finansowych.

Tym bardziej, kiedy zdajemy sobie sprawę, że kłopoty z regulowaniem zobowiązań finansowych dotykają spory odsetek klientów banków i firm pożyczkowych. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by kredytobiorca zatracił się w „normalności” i popadł w tzw. pętle zadłużenia.

Należy jednak pamiętać, że długi to nie tylko zobowiązania względem sektora bankowego. Długi mogą pochodzić również ze zobowiązań prywatnych. Pożyczki pomiędzy znajomymi, pożyczki w rodzinie, zaległości alimentacyjne, nieuregulowane faktury, rachunki, to również należności, których uregulowanie może sprawić problem, a wierzyciel zapłaty należności ma prawo dochodzić, również w postępowaniu egzekucyjnym.

Jak sprawdzić ile ktoś ma długu?

Nic więc dziwnego, że i ty chcesz znać zobowiązaniach osoby ci bliskiej. Niestety, jeśli myślisz o tym, że istnieje możliwość, by uzyskać pełne informacje na temat długów innej osoby, muszę cię rozczarować. Nie ma skutecznego narzędzia, dzięki któremu dowiesz się, czy inna osoba posiada długi i w jakiej wysokości.

Musisz wiedzieć bowiem, że prócz pochodzenia długów, o czym napisałam powyższej, znaczenie ma jeszcze jedna kwestia, a mianowicie ich wymagalność, stwierdzona przez sąd właściwym tytułem wykonawczym.

…jest jednak kilka pośrednich sposobów, by sprawdzić, ile ktoś ma długu, oto one:

Giełda wierzytelności – jak znaleźć czyjeś dług?

Dochodzenie roszczeń o zapłatę może przebiegać wieloetapowo. Dość często postępowanie egzekucyjne bywa raz na jakiś czas wznawiane, czyli dług istnieje, choć wierzyciel ma problemy z uzyskaniem zaspokojenia. Co więcej, część długów przechodzi z rąk do rąk. Jest to tzw. cesja wierzytelności.

Sprzedażą i skupowaniem długów zajmują się wyspecjalizowane firmy (Fundusze Sekurytyzacyjne), wrzucając długi na giełdę wierzytelności. I to jest oczywiście twoja szansa – możesz próbować ustalić, czy osoba, o której myślisz, ma długi, korzystając z Internetu i dostępnych w nim baz/giełd dłużników, których z roku na rok jest coraz więcej.

Jak sprawdzić ile ktoś ma długu, posługując się giełdami wierzytelności?

Wystarczy, że wpiszesz w Google hasła jak np.:

  • Giełda długów Ultimo
  • Giełda długów Vindicat
  • Giełda wierzytelności Kaczmarski
  • Intrum Justitia giełda długów
  • Foxberg giełda długów

Na każdej z tych giełd znajduje się wyszukiwarka, dzięki której będziesz w stanie znaleźć osoby o danym nazwisku, które do giełdy zostały zgłoszone przez wierzycieli ze względu na jakieś zadłużenia. Oto przykładowa wyszukiwarka dłużników na giełdzie wierzytelności:

jak-sprawdzic-ile-ktos-ma-dlugu
Wyszukiwarka dłużników

Jest to jeden ze sposobów sprawdzenia czyichś długów. Inny sposób to:

Narodowe Centrum Długów

Tu mogę polecić ci platformę Narodowe Centrum Długów. Korzystając z zakładki „wyszukaj dłużnika” po wpisaniu jego imienia i nazwiska możesz sprawdzić, czy jego dług został wystawiony na giełdzie wierzytelności.

jak-sprawdzic-czyjes-dlugi-w-internecie

Jednak tak jak napisałam powyższej, brak informacji na temat długu danej osoby w przedmiotowym rejestrze nie może zostać przez ciebie uznane za to, że długów dana osoba nie ma. Oczywiście, jeśli jesteś osobą zdeterminowaną, możesz szukać informacji również w innych rejestrach.

Rejestr długów, czyli Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)

W sieci znaleźć można Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej (BIG), w którym dostępne są dane o zaległościach konsumentów i przedsiębiorców przekraczających kwotę 200 zł dla osób prywatnych i 500 zł dla firm. Skorzystanie z platformy BIG wymaga jednak rejestracji.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Wydaje mi się, że największą bazą danych jest obecnie Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK, jednakże platforma ta do pobrania raportu na temat zobowiązań wymaga rejestracji i potwierdzenia tożsamości. Zatem nie ma możliwości, by korzystając z BIK otrzymać informację na temat długów innej osoby.

Jak widzisz ustalenie, czy osoba trzecia posiada jakiekolwiek zadłużenie bez współpracy z nią, nie jest sprawą łatwą, a można nawet rzec, że nie posiadając żadnych informacji na temat ewentualnych zobowiązań nawet kwestią niemożliwą. Dlatego, jeśli bardzo zależy ci na tym, by dowiedzieć się, czy dana osoba ma długi, w jakiej wysokości i z jakiego tytułu, to nie pozostaje ci nic innego niż szczera rozmowa.

Sprawy nieuregulowanych, wymagalnych zobowiązań, to uważam poważne kwestie, które mogą zaważyć na całokształcie danej relacji, dlatego, jeśli niepokoi cię możliwość, że dana osoba ukrywa przed tobą kłopoty finansowe, nie zwlekaj dłużej, tylko poproś ją o rozmowę na ten temat. Tylko w ten sposób możesz dowiedzieć się prawdy.

Natomiast znalezione w Internecie informacje dość, że nie będą pełne, to mogą być w ogóle nieprawdziwe. Co mogę ci jeszcze doradzić, to to, że dla uwiarygodnienia wersji bliskiej Ci osoby, możesz poprosić ją o wygenerowanie raportu z BIK.

Informacje z BIK na temat niezamkniętych jeszcze zobowiązań finansowych oraz historii kredytowej z co najmniej pięciu ostatnich lat w przypadku długów uregulowanych z opóźnieniem, można uzyskać w ciągu kilku minut, dokonując wymaganych formalności na stronie Biura Informacji Kredytowe S.A. lub korzystając z konta bankowego dłużnika (oferta w wybranych bankach).

Koszt pojedynczego raportu BIK to 39 zł. Uważam, że warto kwotę tę zapłacić dla informacji, które mogą zaważyć na kolejnych twoich decyzjach.

raport-z-bik-u
Raport BIK – cennik

Mam nadzieje, że wiesz już, co możesz zrobić, by dowiedzieć się, czy osoba, na której ci zależy, ma jakieś długi. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Ci powodzenia w przeprowadzeniu szczerej rozmowy na temat sytuacji finansowej bliskiej Ci osoby! Zachęcam Cię również do przeczytania poniższych artykułów, gdzie znajdziesz dodatkowe podpowiedzi na interesujący Cię temat.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze