Jak sprawdzić czy mam komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikJak sprawdzić czy mam komornika?
AvatarAdik zapytał 1 rok temu

Witam, jak sprawdzić czy mam komornika? Nie mieszkam w Polsce od 14 lat. Mam jednak zamiar wrócić do Polski wkrótce. Z tego co pamiętam, to wyjechałem i nie zapłaciłem rachunku za telefon. Był on w sieci Idea, której już od dawna nie ma.

Nie wiem czy mam w Polsce jakiś dług z tego tytułu i również nie wiem jak sprawdzić czy ma się komornika?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

istnienie nieuregulowanych długów łatwo sprawdzić korzystając z rejestrów dłużników. Dlatego radzę Ci zajrzeć na stronę BIG InfoMonitor, gdzie znajdują się dane o zobowiązaniach względem operatorów sieci telekomunikacyjnych.

W BIG powinna znaleźć się również informacja, kto obecnie jest Twoim wierzycielem, czyli kto przejął wierzytelność po nieistniejącej już sieci Idea.

Odnośnie komornika, to mogę Cię zapewnić, że z pewnością w tym momencie nie toczy się wobec Ciebie żadne postępowanie egzekucyjne. Nie posiadasz miejsca zamieszkania w Polsce od 14 lat, dlatego Polski komornik nie będzie właściwym, do ściągania Twoich długów, do czasu aż do kraju nie wrócisz.

Być może w przeszłości Idea, albo jej następca prawny, próbował odzyskać należność za nieuregulowany rachunek telefoniczny z pomocą komornika, jednakże właśnie przez fakt, że nie przebywałeś w Polsce egzekucja musiała zostać umorzona.

Na koniec dodam, że skoro przez tyle lat byłeś poza zasięgiem wierzyciela, to Twój dług mógł ulec przedawnieniu.

Masz więc szansę uchylić się od zapłaty nieuregulowanego rachunku podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia. Ale może lepiej będzie próbować dogadać się z wierzycielem zawierając ugodę – Ty spłacasz należność główną, wierzyciel odstępuje od reszty roszczeń i czyści Twój BIG.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarPiotr odpowiedział 1 rok temu

Witam 
dziekuje za odpowiedz. Dzisiaj sprawdzałem w KRD czy mam jakieś zadluzenia i tam nic nie pokazuje. Nie mam żadnych zadłużeń. Czy muszę jeszcze gdzieś sprawdzać???

Twoja odpowiedź