Jak zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości?

Forum prawneKategoria: RóżneJak zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości?
Olek P. zapytał 4 lata temu

Jak zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości? brat i siostra odziedziczyli spadek, są współwłaścicielami nieruchomości, brat chce sprzedać nieruchomość, ale nie chce jej sprzedać siostra.

Czy można zrobić cokolwiek, by zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości? sprzedaż 1/2 udziału w nieruchomości nie wchodzi w grę, bo ciężko znaleźć kupca.

Pozdrawiam Olek P.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Olku,

z informacji, jakie podajesz, wynika, że postępowanie spadkowe zostało ograniczone jedynie do przyjęcia spadku. Jeśli nie ma zgody co do sposobu gospodarowania, czy przeznaczenia przedmiotu spadku, jako współwłaściciel posiadasz roszczenie o zniesienie współwłasności. W prawie spadkowym będzie to dokładnie roszczenie o dział spadku.

Wyjściem może okazać się więc wniosek do sądu o dział spadku. Roztropne byłoby przekazać udział  spadku na rzecz siostry po ustanowieniu odpowiedniej spłaty na Twoją rzecz.

Dopiero, jeśli siostra nie zechce Cię spłacić lub nie będzie miała odpowiednich środków, należy wnosić o zobowiązanie jej przez sąd do sprzedaży nieruchomości i podział uzyskanej ze sprzedaży kwoty.

Dodam jeszcze, że sądowego podziału spadku można uniknąć, jeśli tylko uda się Wam dojść do porozumienia.

Umowę o dział spadku i zniesienie współwłasności może przygotować dla Was notariusz. Musicie jednak znaleźć kompromis, a jeśli siostra nie chce sprzedaży nieruchomości, powinna być nim właśnie spłata.

Podobne: