Zgoda współwłaściciela na remont WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda współwłaściciela na remont WZÓR
Klaudia zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, potrzebny jest mi wzór pisma: Zgoda współwłaściciela na remont. Nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, czyli mnie i brata. Niestety nie żyjemy z bratem w dobrych stosunkach i nie kontaktujemy się zbyt często.

Mieszkam w remontowanej nieruchomości, a brat wynajmuje mieszkanie, czy potrzebuję zgody drugiego współwłaściciela na remont domu? nie był on odnawiany dobre 15 lat, chce zrobić gruntowne przeróbki, pozdrawiam.

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

poniżej pobierzesz przygotowany przez nas wzór zgody współwłaściciela na remont:

Zgoda współwłaściciela na remont wzór

zgoda-wspolwlasciciela-na-remont-wzor-pdf-doc

Zgoda współwłaściciela na remont wzór

Na wstępie odniosę się do regulacji, która znajdzie zastosowanie w twojej sprawie.

Otóż w myśl regule przewidzianej w art. 199 kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Ustawodawca przewidział więc, że czynności zwykłego zarządu mogą być wykonywane samodzielnie przez każdego ze współwłaścicieli nieruchomości. Jednak te, które przekraczają zwykły zarząd, muszą być zatwierdzone przez wszystkich współwłaściciel.

Czy Ty do przeprowadzenia remontu potrzebujesz zgody brata? Jest to uzależnione od zakresu prac remontowych.

Dla przykładu podam, że malowanie ścian, wymiana podłóg bez ingerencji w konstrukcje budynku, czy nawet niezbędne prace związane z wymianą pieca lub pokrycia dachowego mogą być prowadzone samodzielnie.

Niemniej remonty „przenoszące ściany”, rozbudowujące budynek, czy zmieniające jego kształt wymagają zatwierdzenia przez pozostałych współwłaścicieli.

Z uwagi na powyższe musisz zakreślić zakres planowanych prac remontowych i na ich podstawie ustalić, czy zgoda brata będzie potrzebna. Dodam jednak, że w razie braku zgody brata na remont możesz zwrócić się z wnioskiem do sądu cywilnego o ustalenia zarządcy.

Myślę jednak, że bardziej zasadnym byłoby przeprowadzenia podziału nieruchomości i wyjście ze współwłasności.

Jeśli dojdziesz do porozumienia z bratem i spłacisz jego udział, zyskasz całkowitą własność do budynku. Dziś natomiast ryzykujesz nakłady na nieruchomość wspólną, podnosząc tym samym jej wartość, co w razie przyszłego podziału może działać na Twoją korzyść.

Na koniec dodam, że robiąc remont nieruchomości wspólnej, warto zachować wszelkie faktury potwierdzające poczynione nakłady, tak by w razie sporu z bratem mieć dowody poniesionych kosztów.

Jeszcze odnośnie zgody współwłaścicieli na remont nieruchomości – dla bezpieczeństwa – zawsze warto ją mieć niż jej nie mieć w przypadku ewentualnego sporu w przyszłości.

Podobne:

Kolsko odpowiedział 2 lata temu

Mnie z kolei potrzebna jest zgoda współwłaściciela na remont dachu, czy mogę prosić przystosowany do tego celu wzór zgody? Razem z bratem jesteśmy właścicielami domu, ja w tym domu mieszkam, natomiast brat mieszka za granicą. Ekipa, która będzie remontować dach, chce ode mnie pisemnej zgody drugiego współwłaściciela.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Bardzo proszę:
Zgoda współwłaściciela na remont dachu wzór

zgoda-wspolwlasciciela-na-remont-dachu-wzor-pdf-doc

Zgoda współwłaściciela na remont dachu wzór

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Przy okazji polecam przygotowany przez nas wzór umowy na wykonanie dachu, dzięki któremu określicie zakres prac remontowych, spisując je na papier.