Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości firmy z długami?

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaJakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości firmy z długami?
AvatarFilip K. zapytał 5 miesięcy temu

Witam. Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości firmy z długami? mam firmę, która obecnie ma spore problemy, zaległości w ZUS i US opiewają na prawie 200 tys. + w kredytach do oddania jest 450 tys. zł. + są dwa leasingi na auta.

Posiadam też prywatnie kredyt hipoteczny na 300 tys. zł. Gdybym chciał ogłosić upadłość, na jak długo będę zblokowany z zarobkami i długami? Jakie są dokładnie konsekwencje upadłości konsumenckiej?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj,

ostatnie zmiany wprowadzone w ustawie upadłościowej dały osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze prawo uzyskania oddłużenia na takich samych zasadach, jak osoby, które nigdy działalności gospodarczej nie prowadziły, czyli konsumenci.

Zmiany te, bez wątpienia są korzystne dla takich osób jak Ty –  masz szansę, tak jak konsument, pozbyć się długów po zrealizowaniu planu spłaty. Zgodnie z przepisami ustawy,  sąd może ustanowić plan spłaty na maksymalny okres 36 miesięcy, a w wyjątkowych sytuacjach, kiedy bankructwo wynika z zawinionej postawy dłużnika na okres do 7 lat.

W tym czasie upadły dłużnik ma rzeczywiście ograniczone pole działania, bo część jego majątku zostaje zajęta na poczet spłaty wierzycieli. Przy dużych długach, takich jak Twoje dłużnik może stracić nieruchomości oraz wartościowe rzeczy ruchome. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży syndyk zaspokaja wierzycieli. Jeśli wystarczą one na uregulowanie długów, postępowanie jest umarzane, a dłużnik zostaje oddłużone.

W sytuacji, kiedy dłużnik nie posiada żadnego majątku, wierzyciele mają zostać zaspokojeni lub częściowo zaspokojeniu z realizacji planu spłaty.

Przez czas realizacji planu spłaty syndyk „zatrzymuje” dłużnikowi jedynie ten majątek, który nie jest wyłączony spod zajęcia egzekucyjnego mocą ustawy. W rękach dłużnika pozostaje jego dochód w wysokości płacy minimalnej – około 2 000 zł miesięcznie i może być on dodatkowo podwyższony, jeśli wymaga tego sytuacja rodzinna dłużnika.

Dodatkowo dłużnikowi przysługują środki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Syndyk może wydzielić dłużnikowi pieniądze potrzebne na uregulowanie czynszu przez kolejne 2 lata.

Tak więc upadły dłużnik nie ma wcale najgorzej. Jego nieuregulowane po zrealizowaniu planu spłaty długi zostają umorzone. Zobowiązania podatkowe oraz te względem ZUS, banków i firm pożyczkowych ulegają umorzeniu.

Upadłość może być dobrym rozwiązaniem dla dłużników z dużymi długami i bez majątku. Natomiast dłużnik, który przez upadłość może stracić np. wartościowy dom, powinien przeanalizować dokładnie swoje szanse na samodzielne wyjście z długów.

Jeżeli natomiast chodzi o zarobki, to przez cały czas trwania postępowania, dłużnik ma prawo pracować i zarabiać. Musi jednak liczyć się z okolicznością, że na maksymalny czas 7 lat, jego miesięczne dochody będą okrojone.

Niemniej jednak, przy postępowaniu egzekucyjnym występuje ta sama kwota wolna od zajęcia, ale nie ma możliwości zakończenia egzekucji przez ich umorzenia. Co więcej, przy zobowiązaniach w kwotach, jakie podajesz, należności główne często nie maleją- kwoty pozyskane przez komornika zaspokajają jedynie koszty i odsetki.

Podsumowując:

Upadłość konsumencka może być ostatecznością, jest jednak znacznie lepszą opcją niż utrata majątku na skutek jego zajęcia przez komornika.

Wniosek o upadłość konsumencką

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź