Komornik pobrał dwa razy? jak odzyskać pieniądze?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik pobrał dwa razy? jak odzyskać pieniądze?
niniu88 zapytał 4 lata temu

Witam.

Dlaczego komornik zajmuje dwa razy? za ten sam dług? 3 dni od odebrania pisma o nakazie zapłaty (sprawa z 2014 r.) Komornik zablokował kwotę zadłużenia. W ten sam dzień byłem u komornika i stwierdził, że jeśli pieniądze są na koncie, to nie ma sprawy.

Okazało się dzisiaj, że zadłużenie zostało ponownie potrącone z wynagrodzenia za pracę, naliczając przy tym dodatkowe koszty komornicze, wynika to z wysokości zabranej kwoty.

Nadmienię, że zostałem poinformowany o czynnościach komorniczych listownie tzn. po fakcie, najpierw blokada konta i wynagrodzenia, a następnie pismo od komornika. Dlaczego komornik zabrał dwa razy moje pieniądze za ten sam dług?

Ponadto czy komornik musi rozliczyć się z tego, co pobrał? co zrobić jeśli mam dwa zajęcia komornicze od tego samego komornika?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

czynności, których dokonał komornik w Twojej sprawie, są rutynowymi czynnościami każdego sądowego organu egzekucyjnego w toczących się postępowaniach egzekucyjnych.

Po przyjęciu wniosku egzekucyjnego od wierzyciela komornik podejmuje sprawę, wydając odpowiednie postanowienia, a następnie przystępuje do zajęcia majątku dłużnika. W tym samym czasie dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika lub innych przysługujących mu świadczeń i do zajęcia rachunków bankowych, których dłużnik jest posiadaczem.

Zatem nic dziwnego, że w Twojej sprawie tak właśnie się stało, że dla jednego postępowania komornik zajął zarówno rachunek bankowy, jak i wynagrodzenie za pracę.

Nie doszło również do żadnego błędu, bowiem w obu zajęciach komornik wskazał kwotę, która ma zostać potrącona i przekazana komornikowi lub wierzycielowi.

Sprawa dla Ciebie skomplikowała się niestety, kiedy okazało się, że doszło do podwójnego zajęcia, bo jak podajesz już same pieniądze z konta, wystarczyły do spłaty długu, niepotrzebne było więc potrącenia z wynagrodzenia za pracę.

Tu winny nie jest jednak komornik, bo to nie on dokonuje potrąceń. Te realizuje dla niego bank i pracodawca dłużnika. Co więcej, oba potrącenia miały miejsce w krótkim odstępie czasu, przez co do komornika nie musiały jeszcze dotrzeć informacje o skuteczności egzekucji.

W tym momencie, jeśli chcesz szybko odzyskać tzw. nadwyżkę egzekucyjną, radzę kontakt z komornikiem. Możesz złożyć pisemny wniosek do komornika o zwrot niesłusznie pobranych kwot, przekładając wydruk z konta oraz zaświadczenie od pracodawcy lub pasek z wynagrodzenia za pracę, w którym ujęte są potrącone kwoty.

Pobierz poniższy wzór wniosku, wydrukuj go, wypełnij i wyślij do komornika lub dostarcz pismo osobiście w kancelarii komorniczej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Kontakt z komornikiem jest wskazany, by zwrot pieniędzy nastąpi bez zbędnej zwłoki. Jeśli nie zrobisz w sprawie nic, na rozliczenie egzekucji być może trzeba będzie czekać nawet kilka tygodni.

Dodatkowo możesz złożyć wniosek o zdjęcie z wynagrodzenia za pracę oraz rachunku bankowego, wskazując na zaspokojenie długu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:

Anna P. odpowiedział 4 lata temu

Witam. Mojemu synowi Komornik ściągnął z pensji 800 zł, a dług wynosił 712 zł. Pensja wpłynęła 8, a 9 rano już bank ściągnął te pieniądze. Nie zostało to wyszczególnione w transakcji banku, gdyż mamy dostęp internetowy do konta. Po 2 dniach wpłynęło 500+ i dziś. 300 zł alimentów na córkę płacone przez ojca dziecka dobrowolnie. Zaznaczę, ze mam wspólny rachunek z synem. Dziś. po 18-tej sprawdzam konto i pisze tak: dostępne środki 87 zł. a powinno być 800 zł moich pieniędzy. Drugi raz komornik dostał 712 zł i co mam teraz zrobić? Czy to bank ma mi zwrócić te pieniądze? Pozdrawiam Anna P.