Kontrola po wyrejestrowaniu odbiornika RTV?

Forum prawneKategoria: Abonament RTVKontrola po wyrejestrowaniu odbiornika RTV?
UżytkownikUżytkownik zapytał 12 miesięcy temu

Czy możliwa jest kontrola po wyrejestrowaniu odbiornika RTV? tydzień temu wyrejestrowałem telewizor i zastanawiam się, czy ktoś to może skontrolować? że rzeczywiście tego telewizora już nie mam?

Czy takie kontrole naprawdę się zdarzają? jeśli tak to, kto może sprawdzić, czy mam telewizor? czy muszę wpuścić do domu kontrolera?

Jak postępować w takich przypadkach zakładając, że mam kontrole po wyrejestrowaniu telewizora, a telewizor w domu nadal posiadam? Na stronie Poczty Polskiej czytam:

Poczta Polska S.A. jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej.

Tylko że pracownik Poczty Polskiej, to nie Policjant i wcale nie mam obowiązku nawet z nim rozmawiać prawda?

Imię:
ukasz

11 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj, muszę napisać, że częściowo masz rację.

Rzeczywiście pracownik Poczty Polskiej nie posiada uprawnień, by móc bez zgody właściciela mieszkania wejść i przeprowadzić kontrolę, czy w danym lokalu znajdują się odbiorniki radiowo – telewizyjne.

Jeżeli więc do Twoich drzwi zapuka pracownik Poczty Polskiej, nie musisz wpuszczać go do swojego mieszkania. Musisz jedynie uważać, by zza progu nie dostrzegł odbiornika RTV.

Nie masz racji natomiast, pisząc, że samo posiadanie radia, czy telewizora nie nakłada obowiązku rejestracji. Otóż art. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych stanowi, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe.

Przy czym domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiających odbiór programu, używa tego odbiornika.

Wystarczy więc, by sprzęt, który masz w domu, był sprawny, by operator naliczył opłaty.

Pytasz, czy jest możliwa kontrola. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Nigdy nie miałam do czynienia z tego typu działaniami i nie znam nikogo, kto by potwierdził, że miała kontrolę.

Pamiętaj jednak, że skoro Poczta Polska ma możliwość kontroli, to ewentualności, że możesz zostać skontrolowany, wykluczyć nie możesz.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Powiązane artykuły:

AvatarJarosławek odpowiedział 11 miesięcy temu

Miałem dzisiaj kontrolę z Poczty Polskiej, przyszedł Pan i Pani, oboje rozmawiając ze mną, wertowali jakieś dokumenty, twierdzili, że wyrejestrowałem odbiornik RTV i mają podejrzenia, że telewizję nadal oglądam.

Poprosili grzecznie o udostępnienie lokalu celem weryfikacji, czy w pomieszczeniach znajduje się jakikolwiek odbiornik RTV, niestety po krótkiej wymianie zdań zamknąłem im drzwi przed nosem.

Nie mam zamiaru kogokolwiek wpuszczać do mieszkania, a szczególnie jeśli są to kontrolerzy z Poczty Polskiej. Coś tam się jeszcze do mnie odgrażali, ale nie mogłem dobrze usłyszeć ich przez zamknięte drzwi :)

Wyglądało tak, jakby przekrzykiwali się jeden przez drugiego, dobrze, że nie chcieli wejść do mieszkania siłą, bo trzymam w domu psa, który był przed śniadaniem jeszcze, więc różnie mogłoby to się potoczyć…

Dlaczego nie wpuściłem kontroli z PP do mieszkania? ponieważ uważam, że my Polacy jesteśmy wyzyskiwani przez rząd do zatykania dziury budżetowej! nie będę niczyją marionetką!

Gdzieś czytałem, że Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w 2019 roku uzyskają rekordowe sumy z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. W 2019 ukaranych mogło zostać nawet 10.000 osób, przez co do budżetu mogło wpłynąć około 7 milionów złotych.

AvatarTadek odpowiedział 11 miesięcy temu

Szacun, że nie wpuściłeś kontrolerów z PP, wiele osób na ich widok drętwieje i wpuszcza ich do domu pokutując karą z 5 lat wstecz niepłacenia abonamentu RTV – masakra!

AvatarPiotr T. odpowiedział 11 miesięcy temu

Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest bardzo surowa. Jeśli ktoś nie zarejestruje odbiornika (TV lub radio) i wpadnie podczas kontroli pracowników Poczty Polskiej, to osoba ta może zostać ukarana nakazem zapłaty w kwocie 681 zł, jest to 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV.

To jeszcze nic, bo jeśli ma się zarejestrowany telewizor albo radio, ale zaprzestaliśmy płacenia abonamentu RTV. Wtedy można otrzymać wezwanie do zapłaty za niezapłacone składki już od momentu zarejestrowania odbiornika razem z odsetkami!

A jeśli kara nie zostanie opłacona, to do drzwi może zapukać komornik i zająć nam pensję albo konto bankowe, albo zwrot podatku.

AvatarKrzysztof odpowiedział 11 miesięcy temu

Dwóch Panów chciało dziś skontrolować czy rzeczywiście muszę płacić abonament radiowo-telewizyjny. Pukali do drzwi ale nie otworzyłem im, samochód był z Poczty Polskiej bo miał małe logo na boku. Pukali i pukali, pewnie przyjdą jeszcze raz, nie zostawili żadnego pisemka że byli :-). Czyżby szykowała się wkrótce kolejna niezapowiedziana wizyta kontrolerów? :P telewizor wyrejestrowałem jakiś rok temu.

AvatarPiotrek odpowiedział 10 miesięcy temu

Wyrejestrowanie odbiornika rtv miało miejsce miesiąc temu, po 3 tygodniach pracownicy Poczty Polskiej pukali stukali ale ich nie wpuściłem, udawałem, że nie ma mnie w domu :-). Nie wiem co by było gdybym otworzył drzwi mieszkania, czy chcieliby wejść, czy nie? nie wiem, wolałem nie ryzykować i udawałem, że nikogo nie ma w domu. Czy kontroler może wtargnąć do mieszkania po otwarciu drzwi przez lokatora? jak to wygląda od strony prawnej?

AvatarZbyszek odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie!

Mam problem z wyrejestrowaniem odbiornika RTV. Mieszkamy z żoną kilkanaście lat w USA i chcieliśmy wyrejestrować odbiornik w naszym mieszkaniu w Polsce, w którym nikt nie mieszka.

Poprosiłem moją siostrę, aby poszła do Urzędu pocztowego celem wyrejestrowania RTV. Pracownik poczty powiedział, że trzeba zgłosić się osobiście na pocztę.

My w najbliższym czasie nie wybieramy się do Polski. Mam pytanie, czy istnieje jakieś upoważnienie, na mocy którego, moja siostra zamieszkała na stale w Polsce może wyrejestrować odbiornik RTV w moim imieniu?

Jeżeli tak, to proszę o wysłanie na mój adres e-mail wzoru takiego dokumentu, za który z góry dziękuję.

AvatarPucek odpowiedział 9 miesięcy temu

Chcę wyrejestrować telewizor który opłacam od 6 lat, mam dosyć płacenia abonamentu RTV, to złodzieje są jakieś, płacę przecież za abonament tj za pakiet telewizji z Cyfrowego Polsatu, dlaczego mam płacić kolejny abonament w formie opłaty RTV? czy ktoś z Was jest w stanie powiedzieć mi jakie są szanse, że po wyrejestrowaniu telewizora będę mieć kontrolę RTV? czy ryzykujecie? czy wolicie jednak płacić kasę Poczcie Polskiej? no i jeśli miałbym tę kontrolę, to czy mam prawo nie wpuścić ich do domu? mieszkam w na wsi w domu jednorodzinnym. Jak ewentualnie rozmawiać z kontrolerami z Poczty Polskiej? będę wdzięczny za wszystkie wskazówki i tipy!

AvatarFundator odpowiedział 8 miesięcy temu

Gdzieś czytałem, że w 2019 roku, Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostały rekordowe kwoty z tytułu kar za niepłacenie abonamentu RTV. Ponoć do ich budżetu mogło wpłynąć około 8 mln złotych, co przekłada się na ukaranie ponad 10 000 osób, które nie zarejestrowały telewizora czy radia w domu. Jest to rekordowa suma w ciągu ostatnich 15 lat, (sukces ten KRRiT zawdzięcza Tobie i mnie) hehe.

PS>: Czy kontrola z PP może wejść do mojego mieszkania?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Art. 50 – Prawo do nienaruszalności mieszkania

Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.

Za naruszenie mieszkania uznaje się wkraczanie do mieszkania bez zgody osób tam zamieszkujących bądź nieopuszczenie go na żądanie mieszkańców. Może być więc rozumiane jako zakaz przeszukiwania (bez dostatecznych podstaw) oraz zakaz wszelkiego nieuprawnionego wkraczania i przebywania w nim.

AvatarGall odpowiedział 8 miesięcy temu

Przed 12 laty wyprowadziłam się z mieszkania, w którym nadal jestem zameldowana. Mieszkanie jest wynajmowane bez umeblowania, ja z oczywistych przyczyn nie korzystam z RTV, co robią lokatorzy, nie wnikam. Co w razie kontroli? Pozdrawiam. Czy jest możliwość zajęcia emerytury za niepłacenie abonamentu RTV bez żadnego powiadomienia?

Twoja odpowiedź