Mieszkam za granicą, skontaktowała się ze mną firma windykacyjna?

Forum prawneKategoria: WindykacjaMieszkam za granicą, skontaktowała się ze mną firma windykacyjna?
AvatarMadzia zapytał 2 miesiące temu

Witam, mam problem, nie mieszkam w Polsce od ponad 10 lat, ktoś skontaktował się z moją siostrą zamieszkałą w Polsce w celu kontaktu ze mną. Oczywiście zadzwoniłam na podany nr.

Okazało się, iż mam jakieś zadłużenie za telefon za 2004 rok na kwotę 3400 zł. Jeżeli spłacę jednorazowo, jest opcja obniżenia o 1228 zł, z czego zaczęłam się zastanawiać czy jest w ogóle takie coś możliwe. Próbowałam się zarejestrować w krajowych rejestrach długów, ale nie posiadam polskiego nr telefonu.

Proszę o radę, nie chcę mieć długów jak i również obawiam się, iż to jacyś naciągacze… zdziwił mnie fakt, iż obniżenie długu w spłacie całości zmniejszy się o ponad 1000 zł, a w dwóch ratach prawie 1000, to troszkę dla mnie dziwne. Bardzo proszę o poradę.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

fakt, że firma windykacyjna proponuje częściowe umorzenie długu, nie powinien Cię dziwić. Zwróć uwagę, że na dochodzoną należność składają się pewne koszty, często naliczane dowolnie.

Mam na myśli koszty windykacji, w tym wezwań i monitów. Dodatkowo należy pamiętać, że Twój potencjalny dług został podwyższony o odsetki.

Aby więc myśleć o zasadności spłaty, należy po pierwsze wziąć pod uwagę istnienie zobowiązania, a dopiero następnie ustalić należność główną i dodatkowe koszty, których zapłaty żąda od Ciebie wierzyciel.

Kwota nie jest mała, dlatego ja wzięłabym również pod uwagę możliwość przedawnienia długu.

To, co zrobiłabym na Twoim miejscu, to zażądanie od firmy windykacyjnej dokumentów potwierdzających istnienie zobowiązania oraz przedłożenie dowodów potwierdzających, że dług nie uległ przedawnieniu.

Firma windykacyjna powinna drogą mailowa doręczyć Ci faktury i noty obciążeniowe, na podstawie których dochodzona jest należność główna. Są to dokumenty, które pozwolą Ci ustalić, w jakiej wysokości był Twój pierwotny dług. Natomiast dokumenty sądowe pozwolą odnieść się do kwestii przedawnienia roszczenia.

Po ustaleniu, że do przedawnienia nie doszło, a znając już wysokość należności głównej, to Ty będziesz mogła zaproponować warunki spłaty, wnosząc nawet o to, by dług został zmniejszony o więcej niż zaproponowany przez wierzyciela 1 000 zł.

Natomiast jeśli należność uległa przedawnieniu, bo nigdy nie była dochodzona przed sądem, będziesz mogła śmiało uchylić się od zapłaty, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia i żądając zaniechania dalszych działań windykacyjnych, tutaj należy posłużyć się pismem:

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Oprócz zawieszenia działań windykacyjnych możesz też zabronić firmie windykacyjnej kontaktowania się z osobami trzecimi, tj. jak siostra pod rygorem skierowania skargi do odpowiednich instytucji, jak np. skarga na firmę windykacyjną do UOKiK.

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Skarga-do-UOKiK-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf
Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź