Czy windykator może odwiedzić mnie na uczelni i wypytywać o mnie?

Forum prawneKategoria: WindykacjaCzy windykator może odwiedzić mnie na uczelni i wypytywać o mnie?
AvatarJarosław zapytał 5 miesięcy temu

Co może windykator terenowy? Czy w windykator może pozyskać informacje: co studiuje i gdzie mnie szukać, czy może dostać taką informację od komornika? Czy korzystne jest dla mnie wysłanie formularza z ujawnieniem majątku?

Czy jeśli windykator pozyska informacje na temat miejsca studiowania, ma prawo odwiedzić mnie na uczelni? Czy windykator posługuje się moim wizerunkiem i czy może wypytywać znajomych na uczelni o moje miejsce, gdzie mnie znajdzie? Chodzi o długi w PLAY.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

już na samym wstępie muszę napisać, że prawdopodobnie stosowane wobec Ciebie procedury windykacyjne są niezgodne z normami zawartymi w dokumencie o nazwie „Zasady Etyki Branży Windykacyjnej Członków Polskiego Związku Windykacji “.

Zachęcam Cię do odszukania niniejszego zbioru norm w internecie i zaznajomienie się nie tylko z zasadami, którymi powinien kierować się windykator, ale również z przysługującymi Ci prawami (skarga na windykatora).

Z niniejszego dokumentu jednoznacznie wynika, że windykator nie ma prawa rozmawiać z innymi osobami o Twoich zobowiązaniach. W podjętych działaniach terenowych powinien zachować poufność, natomiast informacje dotyczących stanu majątkowego i sytuacji osobistej dłużnika windykator może uzyskać jedynie od samego dłużnika nie zaś od członków jego rodziny, sąsiadów, współlokatorów, czy pracodawcy.

Co więcej, windykator może “odwiedzić” dłużnika w pracy lub w innym miejscu tylko i wyłącznie za zgodą samego dłużnika.

Zatem osoba, której została zlecona windykacja Twojego długu, nie powinna nachodzić Cię na uczelni, posługiwać się Twoim wizerunkiem, ani rozmawiać z Twoimi znajomymi o Twoich zobowiązaniach, chyba że bez zdradzania powodów, dla których Cię szuka, chce ustalić jedynie Twoje miejsce zamieszkania.

Natomiast co do samego komornika, to jest on urzędnikiem państwowym i obowiązuje go tajemnica zawodowa, przez co nie powinien rozmawiać z osobami postronnymi na temat prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Odnośnie ujawnienia majątku, to decyzja należy do Ciebie. Na etapie windykacji dłużnik nie jest zobligowany do „współpracy” z wierzycielem. Niemniej jednak próba ugodowego załatwienia sprawy, kiedy dług jest wymagalny, może uchronić dłużnika przed kolejnymi nieprzyjemnościami i kosztami.

Pamiętaj, że jeśli należność nie uległa przedawnieniu, wierzyciel może złożyć sprawę do sądu, a następnie do komornika, co będzie wiązać się z kosztami po Twojej stronie. Dlatego jeśli masz stały dochód lub stać Cię na ratalną spłatę długu rozważ taką możliwość.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź