Niezapłacenie grzywny a odwieszenie kary

Forum prawneKategoria: DługiNiezapłacenie grzywny a odwieszenie kary
Marek zapytał 4 lata temu

Czy możliwe jest odwieszenie kary za niezapłacenie grzywny? dostałem wyrok, czyli 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę 5 000 zł, oraz kuratora.

Grzywny nie zapłaciłem, jest już po terminie, czy aresztują mnie? lub co gorsze czy odwieszą karę pozbawienia wolności za niezapłacenie grzywny?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

niestety, tak – sąd ma prawo odwiesić karę pozbawienia wolności, jeżeli skazany uchyla się od obowiązku uiszczenia grzywny. Może również zamienić karę grzywny, na karę aresztu.

Nie musi się jednak tak stać, jeśli będziesz miał dobrą opinię kuratora oraz podejmiesz starania, by grzywnę spłacić.
Oczywiście 5 000 zł, to nie  jest mała kwota i Ty w tym momencie takiej nie masz.

Zasadnym więc będzie wniosek do sądu o rozłożenie płatności grzywny na raty, które będziesz w stanie regulować.

Zastanów się, jakie są Twoje możliwości finansowe, a następnie złóż wniosek do Sądu, który Cię skazał, ale tym razem do Wydziału Wykonawczego o rozłożenie zasądzonej grzywny na raty (podaj kwotę miesięcznej raty).

Świetnie do tego celu nadaje się poniższy wzór pisma, który starannie przygotowaliśmy:

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty

Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

W uzasadnieniu wniosku podnieść, że nie jesteś w stanie spłacić grzywny w całości, jednak chcesz wywiązać się z obowiązku zapłaty grzywny, dlatego wniosek o rozłożenie na raty jest zasady. Dodatkowo opisz krótko swoją sytuację materialną. Podaj źródła dochodów, stałe wydatki.

Jeśli sąd przychyli się do Twojego wniosku, będziesz miał szansę uniknąć więzienia za nieuregulowaną grzywnę.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Krystyna odpowiedział 4 lata temu

A więc mąż dostał 4 miesiące więzienia, wcześniej siedział 5, czyli odbył 5, ale dochodzi tu grzywna 5 tys. zł. Grzywny nie zapłacił, czy jeśli musi odsiedzieć te 4 miesiące w więzieniu za inne przestępstwo, to czy można wpłacić te 5 tys. zł. grzywny, żeby nie dołączono mu dłuższej kary za niewpłacenie grzywny? i czy możliwość jest, bo mamy chore dziecko 6-miesięczne zespół downa i ciężka choroba serca, plus miało dziecko jeszcze jedna operacje na żołądek, może mieć jeszcze operacje na otwarte serduszko.