Nowe konto w banku a komornik

Kategoria: KomornikNowe konto w banku a komornik
Szymek zapytał 2 lata temu

Witam! interesuje mnie kwestia: nowe konto w banku a komornik. Obecnie mam zablokowane konto przez komornika, komornik zajmuje mi wszystko co trafi na konto – nic nie mogę odłożyć.

Chcę założyć nowe konto w innym banku, czy to dobry pomysł? jak szybko komornik znajdzie to nowo założone konto? albo w jakim banku komornik nie znajdzie konta? bardzo proszę o pomoc! komornik grabi mnie z każdej złotówki jaka wpłynie na rachunek bankowy :(

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

jeżeli chodzi o konta w bankach na terenie naszego kraju, to tu niestety nie znajdziesz konta wolnego od komornika, czyli takiego, którego komornik nie mógłby zlokalizować, korzystając m.in. z systemu OGNIVO.

Odnośnie nowego konta i ucieczki przed komornikiem, to muszę napisać, że trudno ocenić jak szybko komornik zlokalizuje nowy rachunek i czy w ogóle będzie miał potrzebę podejmowania takich działań.

Musisz wiedzieć, że jedną z pierwszych czynności komornika zaraz po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, jest odszukanie i zajęcie wszystkich rachunków bankowych dłużnika, wskazanych przez system OGNIVO.

Zlokalizowanie rachunków bankowych dłużnika, to dla komornika rutynowe działanie, zajmujące mu nie więcej niż kilka minut.

Jeżeli egzekucja jest już w toku i przynosi skutek, to komornik nie ma potrzeby podejmowania tych samych działań jeszcze raz. Dlatego jeśli otworzysz nowe konto nawet w tym samym banku, komornik nie musi się o nim dowiedzieć jeśli egzekucja nadal będzie przynosić skutek.

Natomiast jeśli z dnia na dzień do komornika przestaną spływać pieniądze od banku, to ten zarówno z urzędu jak i na wniosek wierzyciela może podjąć kolejne czynności zmierzające do wyegzekwowania dochodzonej należności.

To, co mogę Ci doradzić, to to, że jeśli nie chcesz wzbudzić czujności komornika i wierzyciela, to decydując się na założenie nowego konta, pozostaw na starym jakieś środki dla komornika i zadbaj, żeby komornik miał wpływy z zajęcia przez kolejne miesiące, aż do zaspokojenia wierzyciela. Być może, w taki sposób uda Ci się ukryć konto przed komornikiem.

O bezpiecznych kontach bankowych, czyli wolnych od komornika, pisaliśmy już wielokrotnie. Wobec czego zachęcam Cię do przejrzenia naszego bloga i odszukania tematów, które Cię interesują.

Koniecznie przeczytaj:

Piotr odpowiedział 5 miesięcy temu

Jestem ciekaw czy jak otworzę konto w innym banku czy saldo zadłużenia będzie jakoś zaktualizowane np. na koncie jest -100.000 od 6 lat co miesiąc ta kwota jest spłacana ale to saldo się nie zmniejsza czy jak otworzę konto w innym banku będzie to np. -80.000 czy kwota nadal będzie nie aktualna -100.000

Twoja odpowiedź