Odpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty – wzór

Forum prawneKategoria: DługiOdpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty – wzór
AvatarKacper T. zapytał 1 rok temu

Czy możliwa jest odpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty, podnosząc przedawnienie długu? Jakieś 10 lat temu dostałem mandat za jazdę bez biletu, teraz jakaś firma windykacyjna przesłała mi wezwanie do zapłaty. Dług jest przedawniony, ponieważ nikt się ze mną w tej sprawie nigdy nie kontaktował.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

w okolicznościach, które podnosisz, przygotowanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty starego długu za jazdę bez biletu jest uzasadnione i wskazane.

Przede wszystkim dlatego, że roszczenie przewoźnika rzeczywiście mogło ulec przedawnieniu.
Długi pochodzące z mandatów za jazdę bez biletów przedawniają się z upływem roku. Powyższe wynika z regulacji art. 77 ustawy prawo przewozowe.

Skoro mandat był wystawiony 10 lat temu i do chwili obecnej wierzyciel nie kontaktował się z Tobą i nie miały miejsca żadne sprawy sądowe, możesz śmiało domniemywać, że doszło do przedawnienia roszczenia o zapłatę, zakładając, że wierzyciel nie podjął żadnych kroków skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia.

W przygotowanym piśmie podnieść zarzut przedawnienia roszczenia wskazując na zapis art. 77 ustawy prawa przewozowego oraz zażądaj zaniechania dalszej windykacji. Dodatkowo podnieść, że nie życzysz sobie żadnych pism w sprawie.

Mam nadzieje, że wezwanie do zaniechania dalszych czynności windykacyjnych pomoże, a Ty będziesz miał z głowy stary dług z jazdę bez biletu.

Pobierz teraz:

Sprzeciw od wezwania do zapłaty – wzór

Sprzeciw-od-wezwania-do-zapłaty-wzor
Sprzeciw od wezwania do zapłaty – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź