Odpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty – wzór

Kategoria: DługiOdpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty – wzór
Kacper T. zapytał 2 lata temu

Czy możliwa jest odpowiedź dłużnika na wezwanie do zapłaty, podnosząc przedawnienie długu? Jakieś 10 lat temu dostałem mandat za jazdę bez biletu, teraz jakaś firma windykacyjna przesłała mi wezwanie do zapłaty. Dług jest przedawniony, ponieważ nikt się ze mną w tej sprawie nigdy nie kontaktował.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

w okolicznościach, które podnosisz, przygotowanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty starego długu za jazdę bez biletu jest uzasadnione i wskazane.

Przede wszystkim dlatego, że roszczenie przewoźnika rzeczywiście mogło ulec przedawnieniu.
Długi pochodzące z mandatów za jazdę bez biletów przedawniają się z upływem roku. Powyższe wynika z regulacji art. 77 ustawy prawo przewozowe.

Skoro mandat był wystawiony 10 lat temu i do chwili obecnej wierzyciel nie kontaktował się z Tobą i nie miały miejsca żadne sprawy sądowe, możesz śmiało domniemywać, że doszło do przedawnienia roszczenia o zapłatę, zakładając, że wierzyciel nie podjął żadnych kroków skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia.

W przygotowanym piśmie podnieść zarzut przedawnienia roszczenia wskazując na zapis art. 77 ustawy prawa przewozowego oraz zażądaj zaniechania dalszej windykacji. Dodatkowo podnieść, że nie życzysz sobie żadnych pism w sprawie.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Mam nadzieje, że wezwanie do zaniechania dalszych czynności windykacyjnych pomoże, a Ty będziesz miał z głowy stary dług z jazdę bez biletu.

Pobierz teraz:

Sprzeciw od wezwania do zapłaty – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

G.S. odpowiedział 1 miesiąc temu

Czy mam przedawniony dług? Otrzymałem list z KRD z wezwaniem do zapłaty zaległej należności za jazdę bez ważnego biletu na kwotę 544,40 zł sprzed 5 lat, czy mam prawo do przedawnienia długu i czy muszę podjąć jakieś czynności z tym związane? Nadmienię jeszcze, iż w owym liście była zamieszczona informacja, że jeżeli dług nie będzie spłacony w ciągu 7 dni, to mogę zostać dodany do bazy BIK.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku prawo przewozowe roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Zatem także należności wynikające z wystawionych mandatów za jazdę bez biletu lub ważnego biletu ulegają przedawnieniu z upływem roku, chyba że w międzyczasie wierzyciel wystąpił do sądu z wnioskiem o orzeczenie obowiązku zapłaty.

Ty jednak nie wspominasz, by w wezwaniu do zapłaty wierzyciel żądał zaspokojenia należności pod rygorem skierowania sprawy do postępowania egzekucyjnego. Można więc przypuszczać, że wierzyciel nie posiada tytułu wykonawczego i tym samym nie może wszcząć egzekucji stąd jego “groźba” umieszczenia Twoich danych w bazie BIK.

W tym miejscu wyjaśnię, że należności przedawnione mogą być ujawniane w rejestrach dłużników. Na wierzycielu ciąży wówczas obowiązek zawarcia informacji, że należność uległa przedawnieniu.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Z uwagi na powyższe musisz mieć świadomość, że jeśli nie zastosujesz się do wezwania do zapłaty, nie uregulujesz długu, ani nie zawrzesz z wierzycielem ugody, Twoje dane mogą trafić do BIK. Ujawnienie zobowiązania w BIK może zablokować Cię w możliwości skorzystania z kredytów lub pożyczek.

Możesz mieć również problem z umowami abonamentowymi. Warto więc zastanowić się nad spłatą przedawnionego długu. Być może uda Ci się wypracować z KRD ugodę, na podstawie której część zobowiązania zostanie umorzona.

Przed spłatą żądanej kwoty warto podjąć kontakt z wierzycielem i ustalić, czy istnieje szansa umorzenia kosztów, odsetek lub części długu.

Twoja odpowiedź