Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka
AvatarAlasz zapytał 11 miesięcy temu

Witam.

Czy tylko długi po zmarłym dają szansę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka? odrzuciłam spadek po zmarłym bracie mojego dziadka, ale teraz chciałabym odrzucić spadek w imieniu mojego małoletniego syna.

Sąd wezwał mnie po pierwszym posiedzeniu o dostarczenie informacji w postaci np. oświadczenia jednego ze świadków, że są długi. O takich długach nic nie wiadomo. Jest natomiast 40 spadkobierców i zdewastowane mieszkanie.

Jak przekonać sąd o pozwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego syna? Czy mam jakieś szanse? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam

9 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

rzeczywiście jest tak, jak podałaś – długi spadkowe są najczęstszym powodem, przez który spadkobiercy decydują się na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jednakże powodów może być znacznie więcej.

Czasem spadkobiercy nie chcą spadku, po osobie która za życia nie była z nimi uczciwa, z którą nie utrzymywali kontaktu, czy dlatego, by nie „zabierać” udziału spadkowego spadkobiercom, którym spadek bardziej się należy.
Oczywiście w Twojej sprawie, takie argumenty do sądu nie przemówią, bowiem tu w największym zakresie brany jest pod uwagę interes finansowy małoletniego spadkobiercy.

Dlatego musisz przekonać sąd, że wejście w posiadanie udziału spadkowego wynoszącego jedynie 1/40 może w przyszłości przynieść więcej problemów niż korzyści.

Tutaj nie należy niczego wymyślać, lecz podać fakty. Warto wskazać sądowi przybliżoną wartość mieszkania, sprawdzić, czy rachunki, czynsz i inne opłaty są regulowane, czy mieszkanie jest już zajęte przez któregoś ze spadkobierców i czy spadkobiercy mają plan, co do podziału spadku.

Jeśli jest problem z dogadaniem się, mieszkanie stoi puste i nadal zdewastowane, a nikt ze spadkobierców nie reguluje czynszu, będzie to okoliczność, którą należy przedstawić sądowi. Dodatkowo możesz podnieść, że podział spadku – bez ugody – będzie długotrwały i kosztowny, przed czym chcesz ochronić syna. Na tę okoliczność wezwij świadka, który był w przedmiotowym mieszkaniu, lub który podobnie jak Ty, odrzucił spadek po zmarłym, by uniknąć problemów z podziałem spadku.

Mam nadzieję, że opisując, iż relacje pomiędzy spadkobiercami nie są przyjazne, oraz że podział spadku będzie długotrwały i kosztowny uzyskasz zgodę sądu na odrzucenie spadku za syna.

Jeśli sąd rejonowy nie zgodzi się z Twoimi argumentami, nie trać energii, lecz złóż apelację, bowiem Twoje racje wydają się słuszne.

Powodzenia!

Wzór pisma, który może Ci się przydać:

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Avatarpyt odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry.

W dniu wczorajszym dowiedziałam się od mojego ojca (nie utrzymujemy kontaktów), że zrzekł się miesiąc temu spadku po synu brata mojego dziadka. Zostało mi przekazane, że ja i mój brat również musimy się zrzec tego spadku, bo chłopak miał same długi, mieszkał z rodzicami, nie miał aktywów stałych ani ruchomych.

Mam córeczkę, która ma dwa latka, czyli jak się zrzeknę spadku, przejdzie to na nią i będzie potrzebna zgoda sądu na odrzucenie spadku w jej imieniu.

Czy jest jakieś inne rozwiązanie tego problemu? Co by się stało, jakbym w ogóle nie zrzekała się? ani nie przyjęła spadku i zeszłoby to na mnie z dobrodziejstwem inwentarza? (czytałam, że tak można zrobić i wtedy nie poniosłabym żadnych kosztów, a tak 120 zł moje zrzekniecie się, opłaty sądowe i 150 zł za zrzeczenie w imieniu córki… dla mnie to jednak spore pieniądze, tym bardziej że człowieka na oczy nie widziałam w życiu).

Czy faktycznie wyszłabym na 0? Czy ktoś ma prawo jednak ode mnie wymagać wtedy jakiejś spłaty? I co najważniejsze czy wtedy sprawa córki byłaby zamknięta i już w jej imieniu nie musiałbym się zrzekać?

Avatarmalgorzata odpowiedział 10 miesięcy temu

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zwykły zarząd małoletniego? Miesiąc temu zmarł mąż. Mając działalność gospodarczą, posiadał 2 samochody dostawcze.

Chciałabym je sprzedać, ponieważ nie są mi potrzebne, a trzymanie ich i opłacanie składek jest bezsensowne. Nie wiem jak napisać uzasadnienie do wniosku. Mam akt poświadczenia dziedziczenia, gdzie dziecko odziedziczyło 1/2 części po ojcu.

AvatarNati odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam. Czy babcia może złożyć wniosek do właściwego sądu rodzinnego o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka gdy rodzice pracują za granicą? Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
AvatarBoryna odpowiedział 9 miesięcy temu

Jak mam się zabrać za odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci? Dwa miesiące temu poinformowano mnie, że moje dzieci dziedziczą po zmarłym dziadku. Nie mieszkamy z mężem razem, przysłał mi akt notarialny, że on i jego mama wraz z siostrą zrzekły się spadku po zmarłym ojcu i mężu, w następstwie dziedziczą moi synowie, jak mam się zabrać i jak uzasadnić we wniosku, że chcę się zrzec tego spadku? podobno to same długi pozaciągane w parabankach – proszę o pomoc.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

przestań się nadmiernie denerwować. Sprawa odrzucenie spadku z długami w imieniu małoletnich dzieci, wcale nie musi być skomplikowana, choć rzeczywiście wymagać będzie od Ciebie pewnego zaangażowania.

W pierwszej kolejności posługując się otrzymanymi dokumentami, musisz sporządzić wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na złożenie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku w imieniu małoletnich synów.

Wniosek należy krótko argumentować, podając stan faktyczny spraw, tak jak się mają. Musisz więc w uzasadnieniu wniosku, podnieść okoliczność, że rozstałaś się z mężem i sama wychowujesz synów. Z rodziną męża masz znikomy kontakt.

Jednak w ostatnim czasie otrzymałam informację, że teść zmarł i zostawił po sobie nieuregulowane długi, w postaci pożyczek pozabankowych.

Dodatkowo należy nadmienić, że spadkobiercy z pierwszej linii – żona zmarłego oraz jego dzieci, spadek odrzucili. Zatem do spadku z ustawy zostali powołani Twoi synowie.

Myślę, że takie uzasadnienie wniosku wystarczy, tym bardziej, że i tak na sprawie sąd przeprowadza dowód i przesłucha Ciebie i męża. Doradzam we wniosku wskazać osobę, która miałaby pełnić rolę kuratora małoletnich dzieci, w sprawie.

Może to być np. Twoja mama lub siostra, albo jakaś inna bliska Ci osoba. Jeśli sąd przychyli się do Twojego wniosku, a raczej nie widzę powodów, by mogło być inaczej, otrzymasz postanowienie, z którym będziesz mogła udać się do notariusz i złożyć w imieniu synów oświadczenie o odrzuceniu spadku po dziadku.

Pamiętaj, aby nie uchybić terminowi do złożenia oświadczenia w przedmiocie dziedziczenia spadku. Masz sześć miesięcy na to, by wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Termin ten biegnie od daty dowiedzenia się, że mąż spadek po ojcu odrzucił.

Jednakże zakłada się, że czynności związane z uzyskaniem zgody na odrzucenie spadku za dzieci, powinny być wykonane bez zbędnej zwłoki.

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
AvatarMaria D. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, zwracam się z prośbą o poradę, ponieważ składając wniosek do sądu, wysłałam nie ten co trzeba w pierwszej kolejności, a więc pierwszy wniosek wysłałam o odrzucenie spadku w imieniu moich dzieci, a teraz wiem, że najpierw powinnam złożyć wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej.

Dostałam wezwanie, gdzie sąd mnie wzywa do przedłożenia tego zezwolenia sądu rodzinnego. Moje pytanie jest takie: czy jeżeli zapłaciłam za tamte wnioski, to jak będę składać o zezwolenie, czy można tę kwotę przełożyć na ten wniosek, co będę składać?

I czy można przesunąć rozprawę, ponieważ jedną mam już za miesiąc, a nie jestem pewna czy wyrok zdąży się uprawomocnić?

AvatarDarek odpowiedział 7 miesięcy temu

Jaka Ustawa reguluje odrzucenie spadku? Zmarł mój syn, po nim pozostały tylko długi. Muszę pisać do sądu wniosek o odrzuceniu spadku. To samo ma uczynić moja wnuczka – córka zmarłego syna oraz mój drugi syn wraz ze swym dzieckiem. Chciałabym zapytać, jaka Ustawa reguluje odrzucenie spadku? Czy syn może składać oświadczenie wspólnie z dzieckiem na jednym druku? czy powinien odrzucić spadek w imieniu syna?

Twoja odpowiedź