Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka
Alasz zapytał 5 lat temu

Witam.

Czy tylko długi po zmarłym dają szansę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka? odrzuciłam spadek po zmarłym bracie mojego dziadka, ale teraz chciałabym odrzucić spadek w imieniu mojego małoletniego syna.

Sąd wezwał mnie po pierwszym posiedzeniu o dostarczenie informacji w postaci np. oświadczenia jednego ze świadków, że są długi. O takich długach nic nie wiadomo. Jest natomiast 40 spadkobierców i zdewastowane mieszkanie.

Jak przekonać sąd o pozwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego syna? Czy mam jakieś szanse? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam

17 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

rzeczywiście jest tak, jak podałaś – długi spadkowe są najczęstszym powodem, przez który spadkobiercy decydują się na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jednakże powodów może być znacznie więcej.

Czasem spadkobiercy nie chcą spadku, po osobie która za życia nie była z nimi uczciwa, z którą nie utrzymywali kontaktu, czy dlatego, by nie „zabierać” udziału spadkowego spadkobiercom, którym spadek bardziej się należy.
Oczywiście w Twojej sprawie, takie argumenty do sądu nie przemówią, bowiem tu w największym zakresie brany jest pod uwagę interes finansowy małoletniego spadkobiercy.

Dlatego musisz przekonać sąd, że wejście w posiadanie udziału spadkowego wynoszącego jedynie 1/40 może w przyszłości przynieść więcej problemów niż korzyści.

Tutaj nie należy niczego wymyślać, lecz podać fakty. Warto wskazać sądowi przybliżoną wartość mieszkania, sprawdzić, czy rachunki, czynsz i inne opłaty są regulowane, czy mieszkanie jest już zajęte przez któregoś ze spadkobierców i czy spadkobiercy mają plan, co do podziału spadku.

Jeśli jest problem z dogadaniem się, mieszkanie stoi puste i nadal zdewastowane, a nikt ze spadkobierców nie reguluje czynszu, będzie to okoliczność, którą należy przedstawić sądowi. Dodatkowo możesz podnieść, że podział spadku – bez ugody – będzie długotrwały i kosztowny, przed czym chcesz ochronić syna. Na tę okoliczność wezwij świadka, który był w przedmiotowym mieszkaniu, lub który podobnie jak Ty, odrzucił spadek po zmarłym, by uniknąć problemów z podziałem spadku.

Mam nadzieję, że opisując, iż relacje pomiędzy spadkobiercami nie są przyjazne, oraz że podział spadku będzie długotrwały i kosztowny uzyskasz zgodę sądu na odrzucenie spadku za syna.

Jeśli sąd rejonowy nie zgodzi się z Twoimi argumentami, nie trać energii, lecz złóż apelację, bowiem Twoje racje wydają się słuszne.

Powodzenia!

Wzór pisma, który może Ci się przydać:

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

pyt odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry.

W dniu wczorajszym dowiedziałam się od mojego ojca (nie utrzymujemy kontaktów), że zrzekł się miesiąc temu spadku po synu brata mojego dziadka. Zostało mi przekazane, że ja i mój brat również musimy się zrzec tego spadku, bo chłopak miał same długi, mieszkał z rodzicami, nie miał aktywów stałych ani ruchomych.

Mam córeczkę, która ma dwa latka, czyli jak się zrzeknę spadku, przejdzie to na nią i będzie potrzebna zgoda sądu na odrzucenie spadku w jej imieniu.

Czy jest jakieś inne rozwiązanie tego problemu? Co by się stało, jakbym w ogóle nie zrzekała się? ani nie przyjęła spadku i zeszłoby to na mnie z dobrodziejstwem inwentarza? (czytałam, że tak można zrobić i wtedy nie poniosłabym żadnych kosztów, a tak 120 zł moje zrzekniecie się, opłaty sądowe i 150 zł za zrzeczenie w imieniu córki… dla mnie to jednak spore pieniądze, tym bardziej że człowieka na oczy nie widziałam w życiu).

Czy faktycznie wyszłabym na 0? Czy ktoś ma prawo jednak ode mnie wymagać wtedy jakiejś spłaty? I co najważniejsze czy wtedy sprawa córki byłaby zamknięta i już w jej imieniu nie musiałbym się zrzekać?

malgorzata odpowiedział 5 lat temu

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zwykły zarząd małoletniego? Miesiąc temu zmarł mąż. Mając działalność gospodarczą, posiadał 2 samochody dostawcze.

Chciałabym je sprzedać, ponieważ nie są mi potrzebne, a trzymanie ich i opłacanie składek jest bezsensowne. Nie wiem jak napisać uzasadnienie do wniosku. Mam akt poświadczenia dziedziczenia, gdzie dziecko odziedziczyło 1/2 części po ojcu.

Nati odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy babcia może złożyć wniosek do właściwego sądu rodzinnego o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka gdy rodzice pracują za granicą? Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu
wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Boryna odpowiedział 4 lata temu

Jak mam się zabrać za odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci? Dwa miesiące temu poinformowano mnie, że moje dzieci dziedziczą po zmarłym dziadku. Nie mieszkamy z mężem razem, przysłał mi akt notarialny, że on i jego mama wraz z siostrą zrzekły się spadku po zmarłym ojcu i mężu, w następstwie dziedziczą moi synowie, jak mam się zabrać i jak uzasadnić we wniosku, że chcę się zrzec tego spadku? podobno to same długi pozaciągane w parabankach – proszę o pomoc.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

przestań się nadmiernie denerwować. Sprawa odrzucenie spadku z długami w imieniu małoletnich dzieci, wcale nie musi być skomplikowana, choć rzeczywiście wymagać będzie od Ciebie pewnego zaangażowania.

W pierwszej kolejności posługując się otrzymanymi dokumentami, musisz sporządzić wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na złożenie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku w imieniu małoletnich synów.

Wniosek należy krótko argumentować, podając stan faktyczny spraw, tak jak się mają. Musisz więc w uzasadnieniu wniosku, podnieść okoliczność, że rozstałaś się z mężem i sama wychowujesz synów. Z rodziną męża masz znikomy kontakt.

Jednak w ostatnim czasie otrzymałam informację, że teść zmarł i zostawił po sobie nieuregulowane długi, w postaci pożyczek pozabankowych.

Dodatkowo należy nadmienić, że spadkobiercy z pierwszej linii – żona zmarłego oraz jego dzieci, spadek odrzucili. Zatem do spadku z ustawy zostali powołani Twoi synowie.

Myślę, że takie uzasadnienie wniosku wystarczy, tym bardziej, że i tak na sprawie sąd przeprowadza dowód i przesłucha Ciebie i męża. Doradzam we wniosku wskazać osobę, która miałaby pełnić rolę kuratora małoletnich dzieci, w sprawie.

Może to być np. Twoja mama lub siostra, albo jakaś inna bliska Ci osoba. Jeśli sąd przychyli się do Twojego wniosku, a raczej nie widzę powodów, by mogło być inaczej, otrzymasz postanowienie, z którym będziesz mogła udać się do notariusz i złożyć w imieniu synów oświadczenie o odrzuceniu spadku po dziadku.

Pamiętaj, aby nie uchybić terminowi do złożenia oświadczenia w przedmiocie dziedziczenia spadku. Masz sześć miesięcy na to, by wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Termin ten biegnie od daty dowiedzenia się, że mąż spadek po ojcu odrzucił.

Jednakże zakłada się, że czynności związane z uzyskaniem zgody na odrzucenie spadku za dzieci, powinny być wykonane bez zbędnej zwłoki.

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Maria D. odpowiedział 4 lata temu

Witam, zwracam się z prośbą o poradę, ponieważ składając wniosek do sądu, wysłałam nie ten co trzeba w pierwszej kolejności, a więc pierwszy wniosek wysłałam o odrzucenie spadku w imieniu moich dzieci, a teraz wiem, że najpierw powinnam złożyć wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej.

Dostałam wezwanie, gdzie sąd mnie wzywa do przedłożenia tego zezwolenia sądu rodzinnego. Moje pytanie jest takie: czy jeżeli zapłaciłam za tamte wnioski, to jak będę składać o zezwolenie, czy można tę kwotę przełożyć na ten wniosek, co będę składać?

I czy można przesunąć rozprawę, ponieważ jedną mam już za miesiąc, a nie jestem pewna czy wyrok zdąży się uprawomocnić?

Darek odpowiedział 4 lata temu

Jaka Ustawa reguluje odrzucenie spadku? Zmarł mój syn, po nim pozostały tylko długi. Muszę pisać do sądu wniosek o odrzuceniu spadku. To samo ma uczynić moja wnuczka – córka zmarłego syna oraz mój drugi syn wraz ze swym dzieckiem. Chciałabym zapytać, jaka Ustawa reguluje odrzucenie spadku? Czy syn może składać oświadczenie wspólnie z dzieckiem na jednym druku? czy powinien odrzucić spadek w imieniu syna?

Irena odpowiedział 3 lata temu

Muszę odrzucić spadek w imieniu nieletniego syna, wiem, że wniosek mam złożyć do sądu. Ojciec dziecka jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i kontaktów (telefonicznych, listownych i osobistych), jeżeli złoże wniosek o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, to czy sąd o tym fakcie powiadomi ojca dziecka? i czy taka sytuacja pozwoli mu starać się o przywrócenie kontaktów z dzieckiem?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec dziecka jest faktycznie pozbawiony władzy rodzicielskiej, to nie będzie aktywnym uczestnikiem postępowania sądowego, a sąd nie poinformuje go o złożonym wniosku. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że wraz z pozbawieniem władzy rodzicielskiej nad synem Twój były partner stracił prawo do reprezentacji dziecka.

Nie ma on również „prawa zdania” w kwestii spraw majątkowych. Powyższe przekłada się na okoliczność, iż nie musisz martwić się o przebieg, czy też udział ojca dziecka w sprawie sądowej z wniosku o udzielenie zgody na odrzucenia spadku w imieniu małoletniego.

Niemniej jednak składając do sądu przedmiotowy wniosek, należy powołać się na okoliczność, że jesteś jedynym przedstawicielem ustawowym dziecka, a jego ojciec został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeśli okoliczność ta wynika z postanowienia sądu, to do wniosku należy dołączyć kserokopię wyroku lub podać sygnaturę akt sprawy, jeśli ta była prowadzona przez ten sam sąd.

Dodam jeszcze, że nie musisz obawiać się „rychłego” przywrócenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Sprawy o dobro dziecka nie są wszczynane automatycznie – to ojciec dziecka musiałby złożyć odpowiedni wniosek. Dodatkowo jego obowiązkiem byłoby wykazanie, że zostały spełnione przesłanki do przywrócenia władzy rodzicielskiej.

Jeśli jednak Twój były partner nie ma żadnych kontaktów z synem to trudno nawet przypuszczać, by sąd przywrócił  mu władzę rodzicielską. Nawet jeśli miałby on taki pomysł, musiałby wykazać się determinacją, zaangażować w kontakty z dzieckiem, zbudować z nim więź.

IRENA odpowiedział 3 lata temu

Ojciec dziecka nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem gdyż przebywa w zakładzie karnym (wyrok 25 lat). W chwili pozbawiania władzy dziecko miało 2 lata, dlatego ojciec nie dostał kontaktów z dzieckiem, a teraz dziecko ma 8 lat, więc obawiam się że ojciec dziecka mógłby wystąpic o widzenia.

rena odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać wniosek o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego po zmarłym jeżeli ojciec dziecka jest pozbawiony władzy rodzicielskiej? (nie wiem w jakim jest zakładzie karnym). A najlepiej, żeby nie był o tym informowany i czy dostanę odpis ze sprawy o postanowieniu sądu o zgodzie na odrzucenie spadku w imieniu dziecka?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej w treści wniosku wskazujesz tę okoliczność, załączając jednocześnie właściwy wyrok sądu rodzinnego.

Pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej wywołało skutek w postaci odebrania mu prawa do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka. Dlatego sąd nie poinformuje Twojego byłego partnera o sprawie sądowej. Niemniej w treści wniosku warto dodać, że ojciec dziecka obecnie przebywa w zakładzie karnym, a Ty nie znasz adresu.

Co do samej sprawy to zostaniesz o niej poinformowana. Natomiast po wydaniu przez sąd rozstrzygnięcia będziesz musiała złożyć wniosek o doręczenie odpisu zapadłego orzeczenia i dopiero będąc w posiadaniu postanowienia sądu będziesz mogła udać się do notariusza celem złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Dodam jeszcze, że aby przyspieszyć zakończenie sprawy i obniżyć koszty sądowe, które będziesz musiała ponieść we wniosku głównym, warto złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla dziecka w osobie kogoś Ci bliskiego – najlepiej członka rodziny. W przeciwnym razie sąd może wyznaczyć kuratora w osobie pracownika sądu, a następnie przyznać mu wynagrodzenia, które będziesz zmuszona uregulować.

Kasia odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry

Potrzebuje napisać wniosek do sądu w Warszawie o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu moich córek. Jest to spadek po moim ojcu, dziadku dzieci. Ja już odrzuciłam spadek, następne w kolejce są moje dzieci. Potrzebuje pomocy w dobrym uzasadnieniu tego wniosku, nie mam żadnych dokładnych informacji jak wysoki to dług, wiem tylko, że są to jakieś niespłacone kredyty to tylko tyle, co wiem, nie mam żadnych dowodów na to jaki to był dług.

Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Dziękuję
Kasia

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry Kasiu,

uzasadnienie wniosku o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powinno zawierać odpowiednie argumenty dzięki którym istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd rodzinny wyda odpowiednie orzeczenie bez przeprowadzania rozprawy.

W treści wniosku należy więc starać się wykazać, że zostały spełnione dwie najważniejsze przesłanki:

  • małoletni doszedł do dziedziczenia po tym jak wcześniejsi spadkobiercy spadek odrzucili
  • spadek jest zadłużony.

Z uwagi na powyższe w treści wniosku musisz po pierwsze wskazać, że odrzuciłaś spadek po ojcu, powołując się na odpowiednie dokumenty i załączając odpis aktu notarialnego. Jeśli spadek odrzuciła również Twoja mama i rodzeństwo okoliczność tę także należy podnieść w treści wniosku.

Następnie w kilku zdaniach powinnaś odnieść się do długów, które najprawdopodobniej pozostawił po sobie ojciec. Możesz starać się przekonać sąd, że istnienie długów jest pewne, ponieważ fakt ten jest powszechnie znany i nigdy nie był ukrywany w rodzinie.

Dodaj, że nie posiadasz jednak żadnych umów na podstawie których można ustalić wysokość długów. Możesz jednak powołać się na kierowane do ojca wezwania do zapłaty lub monity. Jeżeli jesteś w posiadaniu takiej korespondencji – załącz ją do wniosku.

W dalszej części wniosku możesz odnieść się do prowadzonego przez ojca stylu życia. Jeśli był on osobą z nałogami, należy o tym fakcie wspomnieć. Tak samo jeśli nie miał stałego zatrudnienia lub dochodu.
Na koniec odnieś się do majątku ojca.

Jeśli nie pozostawił on nic po sobie, to napisz, że nie zgromadził za życia żadnych wartościowych rzeczy, dlatego w skład spadku mogą wchodzić jedynie nieuregulowane zobowiązania.

Jak widzisz, uzasadnienie wniosku nie musi być obszerne. Będzie nawet lepiej, jeśli w kilku konkretnych zdaniach obejmiesz całe uzasadnienie, wskazując zwięźle na najważniejsze informacje (odrzucenie spadku przez osoby dziedziczące w pierwszej kolejności oraz przypuszczenie, że w skład spadku wchodzą nieuregulowane zobowiązania).

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór