Odsetki za spłacony dług mieszkaniowy da się umorzyć?

Forum prawneKategoria: DługiOdsetki za spłacony dług mieszkaniowy da się umorzyć?
AvatarAgnes zapytał 1 rok temu

Witam,

właśnie spłaciłam z rodzinny dług mieszkaniowy powstały wiele lat temu, niestety jak się dowiedziałam, odsetki, które narosły od długu (drugie tyle około 40 tys.), mogą być umorzone jeśli przedstawimy z bratem zarobki za ubiegły rok.

Dodam, nie mieszkam w Polsce już 13 lat, pracuje w UK, a brat w Polsce, zarobki są, jakie są. Myślałam, że jak wreszcie spłacimy dług za mieszkanie, skończy się koszmar, wcześniej płaciliśmy około 500 zł, jak się okazało, wszystko na odsetki szło, tylko minimalnie przez 1,5 roku spadła kwota zadłużenia.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? by uniknąć spłaty tych odsetek? mamy kredyt wzięty na spłatę tego zadłużenia, rata dość wysoka jest już dla nas, pomimo że mieszkam w UK, to też mam rachunki, które zabierają większość pensji.

Proszę o pomoc, jak nie spłacać odsetek za spłacony już dług mieszkaniowy?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

niestety jest tak jak napisałaś – wyrażenie zgody na umorzenie odsetek jest decyzją uznaniową, zależy więc do woli właściciela mieszkania (Gminy, spółdzielni).

Ale z planów ubiegania się o umorzenie odsetek nie należy rezygnować. Macie szansę na korzystną decyzję, tym bardziej, że należność główna została spłacona.

W uzasadnieniu wniosku należy powołać się na sytuację materialno-bytową. Zatem oprócz załączenia dokumentów potwierdzających uzyskane dochody w poprzednim roku, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające ponoszenie stałych kosztów utrzymania – wydatki mieszkaniowe, zobowiązania, rachunki.

Jeśli wydajesz pieniądze na leki lub rehabilitację o fakcie tym również należy wspomnieć. Jeżeli nie masz własnościowego mieszkania lecz wynajmujesz je od innej osoby, tej okoliczności również pominąć nie możesz.

Im lepiej opiszesz swoją sytuację, tym będziesz miała większe szanse na korzystną decyzję. Nie możesz zapomnieć o wspomnieniu, że dług czynszowy został spłacony z kredytu.

Należy podać wysokość kredytu i miesięcznej raty oraz załączyć kserokopie dokumentów potwierdzających istnienie zobowiązania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:

Przydatne wzory pism:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu
Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

Wzór-wniosku-o-umorzenie-zadłużenia-czynszowego
Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Twoja odpowiedź