Umorzenie odsetek za dług mieszkaniowy

Forum prawneKategoria: DługiUmorzenie odsetek za dług mieszkaniowy
AvatarLucyna zapytał 1 rok temu

Witam, chcę zapytać o umorzenie odsetek za dług mieszkaniowy. Mam 20 tys. długu za lokal komunalny plus naliczone odsetki 30 tys., razem 50 tys. Od gminy otrzymałam beznadziejny lokal socjalny, w którym mieszkam, co miesiąc od roku wpłacam 250 zł na dług mieszkaniowy i 300 zł za lokal socjalny, natomiast z kwoty 250 jak się dowiedziałam, to tylko 50 zł trafia na poczet długu, a 200 na odsetki, czyli spłacenie 20 tys. rata 50 zł potrwa wiele lat.

Czy mogę ubiegać się o umorzenie odsetek za lokal? jestem osobą samotną i zarabiam najniższą krajową, z góry dziękuję za odpowiedź.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

w Twoim przypadku wniosek o umorzenie odsetek i zaprzestanie ich dalszego naliczania jest jak najbardziej zasadnym.

Radzę kontakt z organem odpowiedzialnym za administrację lokalu, w którym poprzednio zamieszkiwałaś, celem przygotowania wyliczenia, w jaki sposób księgowane są Twoje wpłaty, jak wspominasz po 250 zł miesięcznie.
Kolejnym krokiem, powinien być wniosek o umorzenie naliczonych już odsetek. Warto zwrócić się do zarządcy lokalu o zawarcie porozumienia w przedmiocie spłaty – rozłożenie długu na raty.

Co prawda piszesz, że dokonujesz płatności miesięcznych w kwocie 250 zł, ale nie podajesz, czy jest to kwota wynikająca z umowy, czy sama ją ustaliłaś.

Warto, by pomiędzy Tobą a Gminą doszło do podpisania ugody. Złóż więc wniosek o umorzenie odsetek, zaprzestanie ich dalszego naliczania oraz rozłożenie płatności zadłużenia czynszowego na raty.

Podeprzyj się wyliczeniem, o którym pisałam na wstępie, a dodatkowo złóż oświadczenie o stanie majątkowym i źródłach dochodu. W uzasadnieniu wniosku dodaj, że płatności, które obecnie dokonujesz, w kwocie 250 zł, nie zbliżając Cię do uregulowania zadłużenia. Jeżeli tak dalej będzie, a odsetki będą pochłaniać 80% płatności, nie będziesz miała szansy spłacić długu za czynsz przez wiele lat.

Przydatne wzory pism:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu
Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

Wzór-wniosku-o-umorzenie-zadłużenia-czynszowego
Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarAgniesia odpowiedział 1 rok temu

Czy można starać się o umorzenie odsetek za zaległy czynsz, które narosły? Posiadam mieszkanie komunalne, które jest zadłużone. Podjęłam kroki do jego oddłużenia i złożyłam wniosek do urzędu o oddłużenie, gdyż chcę skorzystać z programu dla mieszkańców Wrocławia o częściowym umorzeniu czynszowego zadłużenia. Mam wysokie odsetki, na które mnie nie stać, czy jest możliwość starania się o ich umorzenie?

Twoja odpowiedź