Jak i gdzie złożyć WNIOSEK o umorzenie czynszu mieszkania komunalnego?

Witam serdecznie. Dług za czynsz w mieszkaniu powstał najpierw za życia rodziców, czyli około 15 lat temu, po wstąpieniu w najem spłacałam ten dług rodziców w ratach po 62 zł miesięcznie, bo nie był to wysoki dług. Miałam potem bardzo dobrze płatną pracę w banku i wtedy opłacałam czynsz za mieszkanie regularnie w całości bez pomocy miasta i dodatków mieszkaniowych.

Niestety, z przyczyn niezależnych ode mnie, utraciłam tę pracę w roku 2009 i odtąd mam zaległości w czynszu, a jest to około 70 tysięcy zł. Międzyczasie, w 2013 roku była sprawa sądowa o eksmisje z przyznaniem lokalu zastępczego.

Chciałabym nie stracić tego mieszkania. Mam trójkę dzieci. Niestety teraz rozłożenie na raty tego czynszowego zadłużenia to już duże sumy i tylko administracja budynku może rozłożyć na 72 raty, a to około 1200 zł miesięcznie plus aktualny czynsz.

Jak i gdzie najlepiej złożyć pismo o kasacji lub umorzenie długu za czynsz? Teraz mam pracę i mogłabym opłacać czynsz terminowo. Przyznam, że nie wszystkie panie w administracji mają dokładną wiedzę, jak temu rozsądnie zaradzić i w moich możliwościach finansowych? Bardzo proszę o pomoc.


Witam, rzeczywiście z tego, co piszesz, twoja sytuacja nie wygląda ciekawie, bo masz aż 70.000 zadłużenia czynszowego. Jednak pocieszającym jest fakt, że sprawa o eksmisję odbyła się w 2013 roku i do dzisiaj nie znalazł się dla ciebie i twojej rodziny lokal socjalny, dlatego myślę, że masz jeszcze szansę walczyć o pozostanie w dotychczas zajmowanym mieszkaniu.

Opłaty czynszowe za mieszkanie – przedawnienie

Twoje zadłużenie czynszowe tak jak piszesz, wynosi obecnie 70 000 zł. Nie wiem, przez jaki okres zalegałaś z opłatami za mieszkanie, ale musiały to być długie miesiące, skoro zebrała się tak duża kwota. Wiedz jednak, że długi czynszowe tak, jak inne zobowiązania pieniężne ulegają przedawnieniu.

Nie napisałaś niestety, czy zajmujesz mieszkanie komunalne, czy spółdzielcze. Jednakże jeśli chodzi o termin przedawnienia zaległych roszczeń, w obu przypadkach będziemy liczyć w taki sam sposób.

Zgodnie z treścią art. 118 kc., jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Roszczenie o zapłatę czynszu najmu jest roszczeniem o świadczenie okresowe i podlega trzyletniemu terminowi przedawnienia. Podobnie roszczenie odszkodowawcze, które zobowiązana jesteś uiszczać na rzecz właściciela lokalu po tym, jak została ci skutecznie wypowiedziana umowa najmu przedmiotowego mieszkania.

Bowiem w myśl art. 18 ust 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie prawa lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego obowiązane są do dnia opuszczenia lokalu mieszkalnego, co miesiąc uiszczać odszkodowanie.

To, co napisałam powyższej, może pomóc ci uwolnić się choćby od części zadłużenia, które uległo przedawnieniu.

Jak umorzyć dług za mieszkanie?

Po wypowiedzeniu umowy najmu zamieszkujesz przedmiotowy lokal bez tytułu prawnego. Dlatego, to co moim zdaniem powinnaś zrobić, to nie tylko złożenie wniosku o częściowe umorzenie zaległości czynszowej z ubocznie podniesionym zarzutem przedawnienia części roszczeń, ale również złożenie wniosku o zawarcie nowej umowy najmu na ten sam lokal.

Twój dług czynszowy jest bardzo duży, dlatego rozważ rzetelnie swoje możliwości finansowe, tak by móc wystąpić z konkretnym wnioskiem – podając odpowiednią sumę, jaką jesteś w tym momencie w stanie wpłacić z tytułu zaległego czynszu. Wątpię bowiem, że organ rozpoznający twój wniosek wyrazi zgodę na umorzenie czynszowego długu w całości.

Wniosek o umorzenie zaległości czynszowych – do kogo?

Każdy lokator ma prawo wystąpić do organów Gminy, które na danym obszarze zarządzają lokalami mieszkalnymi z wnioskiem o odroczenie płatności, rozłożenie na raty, a nawet umorzenie zaległego czynszu.

W wielu miastach, które borykają się z problemem zadłużeń czynszowych, zostały przyjęte uchwały rad gminy określającej szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg czynszowych zadłużonym lokatorom.

Na mocy podjętych uchwał, zadłużeni mieszkańcy zyskali prawo ubiegania się o udzielenie ulg w postaci rozłożenia zaległego czynszu na raty, spłaty należności czynszowych, a po uiszczeniu określonych w umowie/ugodzie rat, prawo do umorzenia pozostałej do spłaty kwoty, często nawet 70% zadłużenia.

Z prośbą o umorzenie zaległości czynszowych powinnaś wystąpić do burmistrza/wójta Gminy ewentualnie kierownika/dyrektora jednostki organizacyjnej Gminy, w którego zakresie zadań leży administrowanie lokalami komunalnymi.

Wniosek należy dobrze uargumentować, zaproponować plan częściowej spłaty zadłużenia, opisać swoją sytuację życiową i materialną, podać przyczynę powstania zaległości oraz wykazać, iż problemy finansowe minęły.

Ubocznie tak jak pisałam, możesz podnieść, że część długu za zaległy czynsz i odszkodowanie uległo przedawnieniu.

Jeżeli czujesz się na siłach, a jesteś zmotywowana, by walczyć o prawo do zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu, możesz umówić się na spotkanie z burmistrzem/wójtem.

Ustal, w jakim dniu tygodnia obsługuje on interesantów. Idź na spotkanie zdeterminowana i poproś o pomoc. Przede wszystkim musisz wykazać, że obecnie jesteś w stanie regulować opłaty za mieszkanie w terminie i dlatego chcesz znów zawrzeć umowę najmu.

Mam nadzieje, że postępując, tak jak napisałam, spotkasz na swej drodze ludzi, którzy zechcą ci pomóc i w ten sposób zatrzymasz mieszkanie. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego.

Poniżej zamieszczam sprawdzony wzór pisma o umorzenie zadłużenia czynszowego, wniosek należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie zabrać go ze sobą na wizytę z burmistrzem lub prezydentem miasta.

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Jak i gdzie złożyć WNIOSEK o umorzenie czynszu mieszkania komunalnego?”
 1. Mam zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej za czynsz tj. około 20 tys. Zawarłem porozumienie ze spółdzielnią i rozłożono mi dług za czynsz na raty. Chciałbym teraz zapłacić połowę tego długu od ręki, ale drugą połowę chce żeby anulować. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić? Proszę o pomoc w tej sprawie jest to dla mnie ważne…

 2. Mój partner odziedziczył dług po śmierci rodziców. Jest to dług w spółdzielni. Był w kwocie ok.14.000 ale część spłaciłam, bo miałam dobrą pracę.On nie spłacał, bo jest alkoholikiem i miał w nosie wszystko. Nic nigdy nie umiał załatwiać w żadnych urzędach. Ale ja się parę rzeczy dowiedziałam, i chciałabym w przyszłości starać się o to mieszkanie,bo ma dobrą lokalizację i niski czynsz. Ale jego rodzice też byli alkoholikami, a nikt inny nie chce tego mieszkania nawet jego syn. Nie utrzymuje z nim kontaktu. Obecnie do spłaty zostało już tylko albo aż ok.4.000 zł. I chciałabym wiedzieć czy mogę JA starać się o umorzenie długu czynszowego. Dodam, że partner jest właścicielem mieszkania, a opłacił może z 2 raty… Ma jeszcze inny dług związany z alimentami, ale to już jest kwota ok.40.000 zł. To natomiast mnie nie interesuje. Podpowiedzcie, czy mogę starać się o umorzenie czynszu. Jeśli chodzi o eksmisję, to mam duże szanse na to w momencie przyjazdu policji na interwencje. Pozdrawiam.

 3. Witam. Piszę z zapytaniem. Mianowicie: od 6 lat choruje na depresję, zaburzenia nerwicowe, fobie społeczną. Nie jestem osobą zdolną do pracy. Chodzi mi o sytuację z zeszłego roku, gdzie nie miałam zdolności do pracy więc z wynajmowanego mieszkania wróciłam do domu rodzinnego, złożyłam wypowiedzenie najmu.

  Jednak okres wypowiedzenia był na okres 2 miesięcy. Przez ten czas przez chorobę niestety nie miałam środków na spłacenie czynszu wynajmującemu i zażądał on umowy, że do czasu kilku miesięcy muszę spłacić dług za mieszkanie.

  Jednak okres umowy mija, a ja nadal niestety nie jestem zdolna do pracy i nie mam żadnych swoich dochodów. Czy da się umorzyć ten dług?

 4. Witam. Chodzi o umorzenie reszty długu za mieszkanie. Sprawa wygląda tak, że moja mama ma 70 lat , jest na emeryturze i dostaje na rękę 998 zł, część zabiera komornik za inne długi, i z tej kwoty mama płaci czynsz 520 zł, oraz spłaca zaległość w ratach po 170 zł. Nie ma żadnego dofinansowania na mieszkanie, bo jej się nie należy, tak powiedziano w administracji.

  Mama leczy się na serce, tarczyce, nerwice, nie jest w stanie przetrwać za to co jej zostaje nawet przez tydzień, pomagam sam jak mogę ale też mam dużo problemów i już nie daje rady. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi dlaczego starsze schorowane osoby są tak traktowane i co możemy zrobić. Dziękuję

 5. Ja chciałam tylko podziękować, bo wniosek o umorzenie zadłużenia mieszkania, który pobrał i wysłałam do Spółdzielni Mieszkaniowej, został pozytywnie rozpatrzony. Dług wynosił 11 000 zł. Miałam ciężką sytuację życiową i finansową. Dług został umorzony i teraz mogę zostać w mieszkaniu, tylko muszę płacić czynsz na bieżąco :) na pewno czynsz będę od teraz płacić na czas, to była dobra nauczka dla mnie, bo chcieli mnie z mieszkania wyrzucić:/ dziękuję Wam za udostępnienie tego formularza!

 6. Posiadamy mieszkanie komunalne, w 2004 r. gmina oddała sprawę naszego zadłużenia do sądu i po wyroku eksmisyjnym z prawem do lokalu socjalnego administracja podpisała z nami umowę na rozłożenie zadłużenia na raty, które spłaciliśmy.

  Po wypadku męża płaciliśmy bieżące odszkodowania, ale nie w pełnej wysokości i tak przez okres 2008 – 2015 zadłużyliśmy się ponownie na ok. 45 tys. plus odsetki, w styczniu 2019 r. gmina uzyskała kolejny nakaz zapłaty, więc znowu wystąpiliśmy o rozłożenie na raty, obecnie umowa jest już przygotowana i czeka na podpis osób upoważnionych ze strony administratora. Mam pytanie, czy pomimo wyroku możemy podnieś zarzut przedawnienia części zaległości czynszowych, aby na umowie była mniejsza kwota do spłaty, a jeśli nie to czy po podpisaniu umowy, będziemy mogli się ubiegać o umorzenie części zaległości?

Comments are closed.