Odszkodowanie od wierzyciela za niesłuszną egzekucję

Forum prawneKategoria: KomornikOdszkodowanie od wierzyciela za niesłuszną egzekucję
Waldek55 zapytał 4 lata temu

Czy jako dłużnik mogę starać się o odszkodowanie od wierzyciela za niesłuszną egzekucję? oraz czy możliwy jest wniosek o zwrot wyegzekwowanych kwot przez komornika?

Miejsce miało uchylenie nakazu zapłaty, niestety komornik już jakieś pieniądze ze mnie ściągnął. Teraz nie wiem, czy powinienem starać się o zwrot pieniędzy od wierzyciela, czy od komornika? no i pozostaje jeszcze kwestia odszkodowania od wierzyciela za niesłuszną egzekucję komorniczą.

Proszę o pomoc!

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli doszło do uchylenia tytułu egzekucyjnego, to wierzyciel na skutek wcześniejszych działań egzekucyjnych stał się bezpodstawnie wzbogacony Twoi  kosztem.

W tej sytuacji zasadne byłoby obliczenie wszystkich ściągniętych przez komornika kwot i wystosowanie do byłego wierzyciela wezwania do zwrotu przekazanych przez komornika kwot wraz z należnymi odsetkami ustawowymi pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W wezwaniu do zapłaty podnieść okoliczność utraty tytułu wykonawczego, na podstawie którego komornik prowadził postępowania egzekucyjne i zażądaj, wyznaczając niezbyt długi, najlepiej kilkudniowy termin, zwrot całej kwoty. Jeśli w wyznaczonym terminie nie odzyskasz pieniędzy, możesz złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Odnośnie samego odszkodowania od wierzyciela, to oczywiście masz prawo takiego się domagać na podstawie przepisów art. 415 i 416 kodeksu cywilnego. Jednakże musisz wiedzieć, że roszczenie odszkodowawcze najpierw należy wycenić. Szkoda musi mieć charakter materialny, nie zaś emocjonalny, jak to ma miejsce przy zadośćuczynieniu.

Jeżeli więc mówimy o odszkodowaniu, musisz zaliczyć poniesione w sprawie koszty i ich zwrotu możesz oczywiście się domagać. Jeżeli chodzi o koszty postępowania egzekucyjnego, to komornik, mając na uwadze wynik postępowania zażaleniowego, powinien wydać postępowanie obciążając nimi wierzyciela.

Jeśli tak się nie stanie, i to Ty jako dłużnik zostaniesz zobowiązany do pokrycia kosztów egzekucji, należy złożyć zażalenie na koszty.

Jeśli jesteś ciekaw, jak przebiegają podobne sprawy, zapraszam do zapoznania się ze sprawą rozpoznawaną przez Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach pod sygn. akt I C 1515/15 o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia oraz odszkodowania za niesłuszną egzekucję, po przedawnieniu roszczenia.