Podanie o zamianę mieszkania komunalnego – jak napisać i gdzie złożyć?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPodanie o zamianę mieszkania komunalnego – jak napisać i gdzie złożyć?
Angelika S. zapytał 1 rok temu

Witam, chciałam się zapytać jak napisać podanie o zamianę mieszkania komunalnego na jakieś inne i gdzie takie wniosek złożyć? Swoje pytanie motywuję tym, że chce z dziećmi wyprowadzić się z tego mieszkania i zacząć z kim wszystko od nowa.

Nie mieliśmy lekko w życiu, mąż nadużywał alkohol, gdzie dochodziło do wymiany poważnych słów, a nieraz do podnoszenia rąk, założyłam mu niebieską kartę i ma mieć sprawę o znęcanie się nad rodziną.

Syn choruje na ADHD, gdzie też chce dla niego nowego otoczenia, tu gdzie mieszkamy – jest 13 dzieci z jednej rodziny, dzieci dokuczają mu, dziecko musi dostawać kary itp. Po prostu chce wszystko zacząć od nowa. Czy mogłaby mi Pani pomóc?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

mieszkania komunalne leżą w zasobie gminy, dlatego jeśli chcesz starać się na zmianę mieszkania komunalnego na inne, należy podjąć kontakt z urzędnikiem, który pracuje w wydziale komunalnym. Tutaj niezbędne będzie złożenie wniosku o zamianę mieszkania komunalnego, którego wzór pobierzesz poniżej:

Podanie o zamianę mieszkania komunalnego wzór

podanie-o-zamiane-mieszkania-komunalnego-wzor-pdf-doc

Podanie o zamianę mieszkania komunalnego – wzór

Myślę, że jeśli udasz się do urzędu osobiście i wyjaśnisz, w czym jest problem, będziesz miała szansę otrzymać pomoc.

Być może spełniasz warunki do otrzymania mieszkania socjalnego, dlatego przed wizytą w urzędzie zabezpiecz odpowiednie dokumenty np. historię leczenia syna, czy orzeczenie o niepełnosprawności – jeśli posiada. I dalej w kontakcie z urzędnikiem bazuj na okolicznościach, jakie podniosłaś w zapytaniu kierowanym do mnie. Najważniejsze to problemy rodzinne (przemoc ze strony męża oraz choroba/zaburzenie syna).

Oczywiście musisz wspomnieć, że dokuczają mu sąsiedzi i nie czuje się on dobrze w nieprzyjaznym środowisku, co przekłada się na jego zachowanie i narastanie nowych problemów.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, że spotkasz się z niechęcią ze strony urzędnika, z którym przyjdzie Ci rozmawiać. Wówczas nie zniechęcaj się, lecz przygotuj pisemny wniosek o zamianę mieszkania komunalnego i złóż go w kancelarii urzędu adresując wcześniej do burmistrza lub prezydenta miasta. W treści wniosku opisz argumenty, które podałam powyżej.

Dodam jeszcze, że w grę może wchodzić prywatna zamiana mieszkania z innym lokatorem. Wiem, że najemcy mieszkań komunalnych często zamieniają je na mniejsze lub większe w zależności od potrzeb. Dlatego trzeba ustalić w urzędzie, czy taka procedura może zostać zachowana w Twoje sprawie. Jeśli tak – będziesz mogła sama poszukać odpowiedniego mieszkania.

Warto przeczytać:

Martyna odpowiedział 12 miesięcy temu

Jak napisać podanie o zamianę mieszkania komunalnego zadłużonego na kwotę 6000 zł na mieszkanie mniejsze?? Mam mieszkanie komunalne, jest w nim zameldowane 7 osób, w tym czworo pełnoletnich. Zadłużyłam to mieszkanie, ale staram się płacić co miesiąc po 800 zł, 1000 zł – to zależy od miesiąca, na mój dochód składa się rodzinne na 4 dzieci w tym 2 są pełnoletnie i oddaje im te pieniądze i pięćset plus na 2 dzieci i z MOPS zaś okresowy 300 zł i zaś cel 30 zł. Mój miesięczny dochód wynosi 2132 zł. Czynsz za mieszkanie wynosi 800 zł plus zadłużenie, a zadłużenie za mieszkanie na dzień 12.07.2021 rok wynosi 5826,99 zł.

Monciu odpowiedział 11 miesięcy temu

Chciałabym zamienić mieszkanie komunalne na takie same, najlepiej większe w innym miejscu, gdyż to miejsce, gdzie teraz mieszkam to porażka, od ponad 11 lat mieszkają nade mną menele, jest tam zameldowana jedna osoba bodajże a mieszka więcej, potrafią robić libacje dniami i nocami, kiedyś nie przestawali pić przez 8 miesięcy bez przerwy. Mam 4 dzieci, w tym dwie nastolatki 15 i 13 lat, nie mogą się uczyć – podczas nauki zdalnej był wielki problem. Bo wiecznie głośna muzyka prawie 3-letniego syna i 7-miesięczna córkę jak jest ciepło to jeszcze w miarę ok, bo wyjdziemy na spacer, a kiedy pada, to tragedia, trzeba siedzieć w domu i słuchać na okrągło ty ku ty szm i tak dalej… jak napisać skuteczny wniosek o zamianę mieszkania komunalnego?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście możesz złożyć wniosek o zamianę mieszkania komunalnego, niemniej nie ma pewności, że będzie on skuteczny. Argumenty, które podajesz wskazują, że bardziej zasadnym byłby wniosek o eksmisję sąsiadów z góry.

Jeśli zakłócają oni ciszę i porządek w bloku, należy złożyć skargę do administracji budynku. Przy następnym incydencje możesz również zawiadomić Policję.

Niemniej, jeśli nie widzisz innego wyjścia i chcesz zmienić mieszkanie, stosowny wniosek należy złożyć do zarządcy mieszkań komunalnych. Najlepiej będzie, jeśli osobiście udasz się do właściwego wydziału urzędu miasta lub gminy i porozmawiasz z urzędnikiem zajmującym się przydziałami mieszkań komunalnych.

Chodzi o rozeznanie się w sprawie. Następnie możesz przygotować i złożyć pisemny wniosek o zmianę przydziału mieszkania komunalnego. Uważam jednak, że oprócz argumentów złego sąsiedztwa, warto „dołożyć” coś więcej.

Musisz mieć świadomość, że zasób mieszkań komunalnych jest dość ograniczony.

W wielu miastach na mieszkanie komunalne rodziny czekają latami, dlatego wniosek o zamianę mieszkania komunalnego należy odpowiednio uargumentować, wskazując na potrzeby rodziny przy uwzględnieniu wieku dzieci, stanu ich zdrowia, dostępu do szkoły, przedszkola, placu zabaw. Możesz wskazać również na zbyt mały metraż mieszkania – jesteście rodziną wielodzietną.

Twoja odpowiedź

12 + 8 =