Czym umotywować wniosek o mieszkanie? WZÓR uzasadnienia potrzebuję!

Forum prawneKategoria: Wzór pismaCzym umotywować wniosek o mieszkanie? WZÓR uzasadnienia potrzebuję!
J i D. zapytał 3 lata temu

Potrzebuję wzór uzasadnienia wniosku o przydział mieszkania komunalnego, właśnie piszemy z żoną wniosek o mieszkanie komunalne. Znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej i życiowej. Z jednej strony pracodawca obniżył wymiar czasu pracy z całego etatu na pół etatu, a z drugiej strony właściciel mieszkania które wynajmujemy, wysłał nam pismo o podwyższeniu czynszu.

Mamy trochę oszczędności na czarną godzinę i przez pół roku może damy radę się utrzymać. Czynsz za mieszkanie zżera połowę naszych dochodów :( zwracam się z prośbą czym umotywować wniosek o mieszkanie? wiemy, że uzasadnienie wniosku o mieszkanie jest najważniejsze w całym wniosku, dlatego chcemy je przygotować jak najlepiej. Jak napisać uzasadnienie wniosku o mieszkanie komunalne?

7 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Musicie pamiętać, że wasz wniosek o mieszkanie komunalne rozpatrywać będzie urzędnik, zatem osoba, która piastując swoje stanowisko, musi zwrócić uwagę na szczegóły formalne zawarte we wniosku jak informacje merytoryczne zawarte w uzasadnieniu.

O ile nigdy nie ma problemu z podaniem wszystkich swoich danych osobowych oraz danych swojej rodziny, o tyle z napisaniem uzasadnienia często pojawiają się problemy.

Bez różnicy, czy chodzi tutaj o uzasadnienie wniosku o mieszkanie komunalne, czy uzasadnienie wniosku o mieszkanie socjalne, w uzasadnieniu muszą znaleźć się informacje, które dadzą urzędnikowi pogląd na waszą sytuację życiową i finansową.

Uzasadnienie powinno być sporządzone tak, aby wzbudzić u urzędnika emocje, które z kolei pozwolą mu podjąć decyzję o przydziale mieszkania. Uzasadnienie powinno zawierać więc szczegóły i fakty przemawiające na nasza korzyść.

Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznego uzasadnienia, przygotowaliśmy wzór uzasadnienia na którym warto się wzorować:

uzasadnienie-wniosku-o-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Uzasadnienie wniosku o mieszkanie wzór

Mieszkanie komunalne bądź socjalne jest dużo tańsze od mieszkań dostępnych na rynku wynajmu, ponieważ wynajmując mieszkanie socjalne bądź komunalne, nie musimy płacić tzw. odstępnego. Jedyne opłaty jakie ponosimy to czynsz do administracji.

Zatem miesięczne koszty zamieszkania mogą zmaleć uwaga: aż o 1 000 zł!

Motywacja wniosku o mieszkanie jest o tyle ważna, że przeczyta ją urzędnik, który albo odrzuci wniosek o mieszkanie, albo wpisze nas na listę oczekujących na przydział mieszkania komunalnego bądź socjalnego (w zależności o jakie konkretnie mieszkanie wnioskujemy).

Jak umotywować wniosek o mieszkanie? aby użyć trafnych argumentów, pobierz przygotowany przez nas wzór uzasadnienia i napisz swoje uzasadnienie na podstawie przygotowanego przez nas wzoru.

Podobne tematy:

GD. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, mam problem względem mieszkania. Ponieważ mieszkam z Partnerem i dwójką dzieci. Jedno dziecko jest moje, a drugie dziecko wychowujemy wspólnie. Lecz dziecko to jest dość agresywne i jest wulgarne do dzieci (jest to chłopiec). Nie wiem, jak mogę starać się o mieszkanie, ponieważ nie mam meldunku i stałej pracy. A boje się, że mogą mi zabrać dzieci.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

na wstępie muszę wyjaśnić, iż nie powinno dojść do sytuacji, w której zabierają Pani dzieci przez trudności mieszkaniowe. Niemniej wiem, że takie historie się zdarzają, dlatego należy zadać o to, by w odpowiedni sposób – w razie ewentualnych potrzeb mogła Pani przedstawić swoją sytuację materialno-bytową.

Pierwsza ważna sprawa, to odpowiednie warunki mieszkaniowe. W tym momencie nie macie Państwo własnego lokum, dlatego jeśli zostały spełnione przesłanki do otrzymania mieszkania socjalnego, należy złożyć wniosek o jego przydział.

Tu wyjaśnię, że obowiązek zapewniania lokalu socjalnego spoczywa na gminie, w której zainteresowany/wnioskodawca ma swoje miejsce pobytu. Dlatego fakt, że nie posiada Pani meldunku, nie będzie miał znaczenia. Znaczenie będzie miała jednak okoliczność, że nie posiada Pani tytułu prawnego do żadnego lokalu i dodatkowo dochód rodziny nie przekracza kwot określonych w uchwale rady gminy.

Zachęcam więc do udania się do właściwego urzędu gminy lub miasta, celem poznania szczegółów przyznawania mieszkań socjalnych, a następnie do złożenia wniosku o przydzielenie lokalu socjalnego.

Dodam, że wiele gmin ma problemy z realizacją zadań związanych z lokalami socjalnymi, co przekłada się na długi okres wyczekiwania na przydział. Jednakże jeśli odpowiednio uzasadni Pani swój wniosek, podpierając go dobrem dzieci i rodziny być może uda się skrócić okres oczekiwania.

Z uwagi na powyższe, warto zgromadzić dokumenty potwierdzające „problemy” syna. Jestem przekonana, że jego agresja nie wynika, z tego, że jest niegrzecznym chłopcem, lecz leży w jego psychice. Warto więc zastanowić się nad odpowiednią diagnozą i terapią. O pomoc można zwrócić się do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla dzieci.

Dodam również, że jeśli „problemy” syna zostaną potwierdzone odpowiednią opinią poradni, zaświadczeniem lekarza rodzinnego lub specjalisty, bądź orzeczeniem o niepełnosprawności, być może Państwa sprawa zostanie potraktowana przez Gminę priorytetowo – czego gorąco Wam życzę.

Ania odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry bardzo proszę o pomoc. Jestem w trakcie pisania podania o zamianę mieszkania i nie wiem jak go poprawnie napisać.  Co musi być zawarte w takim podaniu. Proszę o jakieś wskazówki lub może jakiś wzór, coś podobnego. Dziękuję za pomoc

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Aniu, zachęcam Cię do pobrania poniższego wzoru:

uzasadnienie-wniosku-o-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Uzasadnienie wniosku o mieszkanie wzór

O.K. odpowiedział 2 lata temu

Potrzebne mi na już uzasadnienie do lokalu socjalnego o który staram się, jutro składam papiery.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Jak najbardziej możesz użyć uzasadnienia, które przygotowaliśmy i które zamieściliśmy u góry,