Wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki

Forum prawneKategoria: RóżneWzór podania o mieszkanie dla samotnej matki
Madzia28 zapytał 3 lata temu

Poszukuję wzór podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki, mieszkam z rodzicami w kawalerce, jest nas troje, ale niebawem urodzi mi się dziecko. Z tego względu chcę wnioskować o mieszkanie socjalne, aby zapewnić dziecku możliwie najlepsze warunki.

Co napisać w uzasadnieniu wniosku, żeby to mieszkanie dostać? ojciec dziecka mieszka w drugiej części Polski i nie jesteśmy razem. Czy fakt, że będę za parę miesięcy samotną matką, pomoże mi zdobyć mieszkanie socjalne? albo komunalne?

13 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy wzór podania, wystarczy je uzupełnić swoimi danymi i zanieść do odpowiedniego urzędu, wzór pobierzesz poniżej:

Wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki

Wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki

Gminy powinny dysponować mieszkaniami, które muszą dawać dach nad głową uboższej części społeczeństwa, mieszkania socjalne bądź komunalne powinny być więc dla osób, które mają trudności finansowe, są w kiepskiej sytuacji życiowej, dla samotnych matek, a także, dla których osób nie stać na wynajem mieszkania z lokalnego rynku najmu.

Warto pamiętać, że każda gmina dysponuje inną pulą mieszkań i stawia najemcom inne wymagania.

Jakie są główne kryteria przyznawania mieszkań socjalnych/komunalnych? zawsze najważniejszym kryterium jest dochód kandydata. Po przekroczeniu tego pułapu gmina nie przyzna mieszkania, nawet jeśli jesteś lub będziesz samotną matką.

Wysokość pułapu dochodów jest bardzo zróżnicowana w każdej gminie. Z reguły pułap określany jest jako stosunek (wyrażony w procentach) do najniższej emerytury.

Dla przykładu podam, że np. w Gdańsku, lokal komunalny może starać się samotna matka, której dochody nie przekraczają 200% najniższej emerytury.

Pobierz i wypełnij zamieszczony przeze mnie wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki i cierpliwie czekaj na kontakt pracownika gminy, który uruchomi procedurę i wpisze Cię na listę osób oczekujących.

Warto przeczytać:

Madzia28 odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję bardzo! pozdrawiam

Pati odpowiedział 3 lata temu

Jestem samotną matką, jestem z jednym dzieckiem, a wkrótce dołączy do nas mój konkubent. Mieszkałam z dzieckiem dotychczas w wynajmowanym pokoju, ale jak wróci ojciec dziecka, nie pomieścimy się. Chciałabym aplikować o mieszkanie w gminie, w której mieszkam, wiem, że mają kilka mieszkań socjalnych o obniżonym standardzie.

Mój dochód jest bardzo mały, dostaję 500+ a poza tym dorabiam sobie w firmie, gdzie średnio miesięcznie zarabiam 700-800 zł. Nie jest to dużo i prawdopodobnie spełniam kryterium zarobkowe. Czy mam szanse na mieszkanie socjalne? lub komunalne?

Maria odpowiedział 3 lata temu

Witam, czy Państwa Wniosek o mieszkanie dla samotnej matki można przesłać do gminy e-mailem? czy należałoby raczej wysłać wniosek listem poleconym? proszę o szybką odpowiedź. Maria.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Maria, podanie o mieszkanie najlepiej złożyć na piśmie, jest to dość poważna czynność i wysłanie wniosku e-mailem może zostać zignorowane przez pracownika urzędu. Powodzenia!

Wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki

Iza F. odpowiedział 3 lata temu

Chcę starać się o mieszkanie z urzędu dla samotnej matki, zostałam sama z dwójką dzieci (5 i 6 lat). Pracuję dorywczo, ledwo wiążemy koniec z końcem. Lwią część zarobków i świadczeń (2 × 500+) zżera czynsz za mieszkanie dwupokojowe.

Gdybyśmy dostali mieszkanie od miasta, z pewnością byłoby nam lżej… czy można liczyć na pomoc miasta w tej sprawie? mam świadomość, że samotnych matek takich jak ja jest w Polsce dużo, ale do kogo mamy się zwrócić jak nie do miasta o pomoc? chcemy pracować, wychowywać dzieci, uczyć je, być prawdziwymi obywatelami, czy nie należy nam się jakakolwiek pomoc? nie jesteśmy darmozjadami, potrzebujemy tylko małej pomoc.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

mieszkanie-komunalne-dla-samotnej-matki-wymagania

W przypadku starania się o lokal socjalny wymogi są mniej rygorystyczne, bo średnio maksymalne zarobki wynoszą około 1300 zł miesięcznie.

Wniosek o lokal socjalny dla samotnej matki składa się w MOPS-ie. MOPS pod uwagę brać będzie indywidualną sytuację samotnej matki, a fakt bezdomności zwiększy szanse na przyznanie mieszkania.

Warto zaznaczyć jeszcze, że czynsz w mieszkaniu socjalnym jest niższy niż czynsz w mieszkaniu komunalnym! Wynika to wprost ze standardu, w jakim wykończone są mieszkania socjalne, jest to stan obniżony, a same lokale często oddalone są od centrum miasta.

Joanna P. odpowiedział 3 lata temu

Witam, pobrałem przed chwilą wzór podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki, dziś je wypełnię i już jutro pójdę zanieść do urzędu. Mam nadzieję, że uda mi się w miarę szybko znaleźć nowy lokal. Obecnie mieszkam u byłych teściów, co jest bardzo krępujące, były mąż siedzi w więzieniu od półtora roku. Sytuacja jest trochę napięta, zatem jak najszybciej chcę wynieść się z tego domu z dzieckiem.

Oczywiście jestem wdzięczna, że byli teście pozwolili mi tu zostać, dopóki nie ogarnę wszystkich spraw związanych z rozwodem. Mieszkanie socjalne pozwoliłoby mi usamodzielnić się w 100%, oboje dzieci do przedszkola a do pracy (teraz pracuję jedynie dorywczo). Chcę też wkrótce wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Pozdrawiam!

MArii odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie: Jak napisać i gdzie wysłać podanie o mieszkanie dla samotnie wychowującej matki? mieszkam za granicą, ale chciałabym się ubiegać o mieszkanie dla matki samotnie wychowującej dziecko. Ojciec dziecka jest agresywny i dlatego musiałam się wyprowadzić, ale obecnie mieszkam u koleżanki i trochę jest ciężko… zbyt małe mieszkanie, wolałabym wrócić do Polski, ze względu na ojca dziecka muszę zmienić kraj. W Polsce nie posiadam rodziny u której bym mogła mieszkać. Ponadto spłacam zadłużenie starego mieszkania w Polsce, czy mam szanse na przydział mieszkania?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Gotowy do pobrania i wypełnienia wzór podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki pobierzesz poniżej:

Wzór podania o mieszkanie dla samotnej matki

Kasiulka odpowiedział 2 lata temu

Potrzebuję wzór wniosku o mieszkanie dla samotnej matki. Jestem matka dwójki dzieci 14 i 12. Lat. Mieszkamy na jednym pokoju z kuchnią na 30 M2. Chcę, aby moje dzieci miały warunki do nauki, gdzie są problemy duże w nauce, a córka ma zaburzenia w rozwoju w stopniu lekkim oraz prywatności. Pracuje na pół etatu i nie stać mnie na kupno mieszkania. Ojciec dzieci nie żyje od 2 lat. Mam też problem z sąsiadem który podejrzany jest o molestowanie mojej córki. Nie możemy zostać na tym mieszkaniu ze względu na córkę. Proszę o radę.

Natalia odpowiedział 2 lata temu

Czy mam szansę otrzymać mieszkanie kiedy sama wychowuje czworo dzieci, jednakże nie jestem po rozwodzie? Od 4 lat sama wychowuje czworo małych dzieci – wyprowadziłam się od męża, ale nie jestem po rozwodzie, wynajmuje mieszkanie, czy mam szansę na mieszkanie od państwa lub jakąkolwiek pomoc w otrzymaniu własnego mieszkania, lub pomoc w opłatach za wynajem mieszkania, ponieważ nie jestem w stanie sama już dłużej opłacać rachunków i z tego też powodu nie jestem po rozwodzie, ponieważ mnie nie stać.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Natalia,

w zależności od danego miasta i wymagań jakie stawiane są samotnie wychowującym matkom, możesz starać się o mieszkanie komunalne lub mieszkanie socjalne, różnice między nimi zamieściłem poniżej:

mieszkanie-komunalne-a-socjalne-roznice