Pozbawienie praw rodzicielskich ojca WZÓR

Forum prawneKategoria: RóżnePozbawienie praw rodzicielskich ojca WZÓR
Ania P. zapytał 4 lata temu

Chcę wnioskować w sądzie o pozbawienie praw rodzicielskich ojca mojego syna, jeśli nie da się go pozbawić praw rodzicielskich, to dopiero wtedy złożę wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich.

Ojciec totalnie olewa kontakt z dzieckiem, wyjechał za granicę 2 lata temu i nawet nie zadzwoni do własnego dziecka. Chciałabym ułożyć sobie życie na nowo, mam partnera, ale nie mieszkamy razem. Wiem, że gdy ojciec dziecka wróci do Polski, będzie niezadowolony, że układam sobie z kimś życie.

Chciałabym odciąć się o niego zupełnie i przenieść się w część Polski, w której mieszka mój partner. Czy jest szansa, żeby sąd odebrał prawa rodzicielskie ojcu, który zupełnie nie interesuje się swoim dzieckiem? i układa sobie życie za granicą?

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

okoliczności, które podnosisz, wskazują że ojciec dziecka nie wykonuje władzy rodzicielskiej. Jeśli więc w prawidłowy sposób przygotujesz pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca, użyjesz odpowiednich argumentów, poprzesz je przykładami oraz powołasz świadków, którzy te okoliczności potwierdzą, być może otrzymasz orzeczenie, na którym Ci zależy.

Wzór gotowego wniosku załączam poniżej:

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-wzor-pdf-doc

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pamiętaj, że postępowanie dowodowe będzie tu miało istotne znaczenie, dlatego odnieś się do kontaktów ojca z chłopcem. Opisz, czy mają miejsce, a jeśli tak to jak często i w jaki sposób przebiegają.

Odnieś się również do relacji na gruncie ojciec-syn oraz do więzi, jaka ich łączy. Wspomnij czy dziecko mówi o tacie i czy za nim tęskni. Kwestią, którą sąd weźmie pod uwagę, będzie też realizowanie przez ojca obowiązku alimentacyjnego.

Musisz wiedzieć, że jeśli przedstawione przez Ciebie dowody nie będą wystarczające, sąd zleci przesłuchanie dziecka lub wydanie opinii przez specjalistów z OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych).

Opinia przede wszystkim może dotyczyć więzi ojca z synem. Jeżeli specjaliści potwierdzą brak relacji i więzi zyskasz duże szanse na pozbawienia byłego partnera władzy rodzicielskiej nad synem.

Podobne wątki:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-uzasadnienie-powody

Sylwia odpowiedział 3 lata temu

Witam, zanoszę się ze złożeniem wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca mojego dziecka, ojciec wobec dziecka nadużywa władzy fizycznej jak i psychicznej. Nie mieszkamy razem, ojciec dziecka widuje je 2-3 razy w tygodniu, dziecko mówi mi o różnych sytuacjach.

Tutaj jakby wiem co mam robić, tylko pozostaje kwestia alimentów, czy pozbawiając ojca władzy rodzicielskiej, nie będę miała prawa do alimentów na dziecko? czy ojcu dziecka wygaśnie obowiązek alimentacyjny po odebraniu mu przez sąd władzy rodzicielskiej?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie!

Już na samym początku muszę Panią zmobilizować do działania. Uważam bowiem, że nie może Pani pozwalać na realizowanie widzeń, podczas których dziecku dzieje się krzywda, tylko dlatego, że ma Pani wątpliwości co do swojej przyszłości finansowej.

Proszę ograniczyć lub pozbawić ojca widzeń, do czasu, aż sąd rozpozna Pani pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Posiada Pani zarzuty wobec byłego partnera na takim poziomie, by móc odmówić mu kontaktu z dzieckiem.

Jednocześnie pragnę Panią uspokoić pisząc, że władza rodzicielska nie zdejmuje z ojca obowiązków wobec małoletniego dziecka.

Przede wszystkim ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej nadal musi wykonywać ciążący na nim obowiązek alimentacji. Co do zasady ma też prawo do kontaktów z dzieckiem, jednak o nich powinien orzec sąd, właściwie określając zasady, na jakich mają się kontakty odbywać np. w obecności drugiego z rodziców.

Dodam jeszcze, że po odebraniu władzy rodzicielskiej ojcu nie zmienia się pozycja dziecka w hierarchii dziedziczenia. Nadal jest ono pierwszym ze spadkobierców ustawowych rodzica. Natomiast rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może w przyszłości starać się o przywrócenie mu władzy nad dzieckiem.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-wzor-pdf-doc

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

K.L. odpowiedział 3 lata temu

Witam, potrzebuję wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich ojcu wzór takiego pisma najlepiej. Chciałam bardzo prosić o pomoc w napisaniu pisma do sądu o pełną opiekę nad dziećmi nieletnimi. Z mężem już 2 lata nie mieszkamy razem, mąż ma niebieskie karty i zasądzony art 207 kk.

Dzieci nie chcą widywać się z ojcem a on natomiast cały czas utrudnia nam życie. Muszę napisać w trybie natychmiastowym pismo, aby mieć opiekę nad moimi dziećmi.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

z informacji jakie podajesz, wynika, że masz na myśli wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dzieci. W takim razie musisz przygotować i złożyć we właściwym sądzie rejonowym – Wydział Rodzinny i Nieletnich pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Pozew powinien objąć wszystkie dzieci, które należy wymienić personalnie we wniosku, wskazując dodatkowo ich numery PESEL. Co do samego uzasadnienia wniosku to należy opisać całokształt sytuacji związanej z realizowaniem przez ojca opieki nad dziećmi.

Należy odnieść się do jego agresji, wyroku skazującego oraz innych zachowań. Radzę opisać te zdarzenia, które uważasz za istotne. Dodatkowo warto powołać świadków którzy posiadają informacje na temat relacji ojca z dziećmi. Do pozwu warto dołączyć wszelkiego rodzaju dokumenty z Policji i sądu lub podać numery akt.

Na koniec muszę napisać, że pozew jest pismem, które wszczyna postępowanie, dlatego jeśli nie uda Ci się ująć we wniosku wszystkich informacji o zachowaniach ojca lub opiszesz zdarzenia jedynie ogólnie, nie musisz się martwić.

W toku sprawy zostanie bowiem przeprowadzone postępowanie dowodowe, w celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki do pozbawienia ojca władzy rodzicielskiej. Dlatego im więcej mocnych dowodów powołasz, tym większa szansa na zakończenie sprawy wyrokiem pozbawiającym ojca dzieci władzy rodzicielskiej. Wzór wniosku o pozbawienie praw rodzicielskich ojca pobierzesz poniżej:

Pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-wzor-pdf-doc

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Wera odpowiedział 3 lata temu

Witam,  potrzebuje wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich Ojcu do córki. Potrzebuje gotowy wniosek, aby go wypełnić, o ograniczenie praw rodzicielskich w stosunku ojca do córki, ponieważ ojciec dziecka przebywa w mieszkaniu wtedy kiedy chce się wyspać lub zjeść, jest to jego mieszkanie, chociaż nie do końca, ale ogólnie jest tu zameldowany, a ja jako matka dziecka nie jestem zameldowana, w tym momencie od ponad dwóch tygodni nie pracuje, nie daje żadnych pieniędzy na rachunki i na jedzenie.

J.K. odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mam pytanie odnośnie pozbawienia władzy rodzicielskiej, otóż ojciec mojego trzyletniego syna od końca 2019 nie płaci alimentów i nie kontaktuje się z nim w żaden sposób. Czy w związku z tym mogę mu ograniczyć władzę rodzicielską ojcu z powodu właśnie braku kontaktu i łożenia na jego utrzymanie?

Teoretycznie nie robi nic w kierunku, żeby mieć z nim kontakt a alimenty otrzymuje z funduszu alimentacyjnego.

Jula odpowiedział 3 lata temu

jak napisać pozew o pozbawienie praw rodzicielskich ojca za nadużywanie alkoholu i narkotyków? wydaje mi się, że ograniczenie praw rodzicielskich ojcu to jedyna szansa by uchronić dziecko przed negatywnym wpływem ojca na dziecko :(

Monika w odpowiedział 2 lata temu

Witam mam pytanie czy w mogę złożyć wniosek do sądu o odebranie praw rodzicielskich tatusiowi. Rok temu po kontaktach przyznanych na rozprawie sądowej o rozwód.

Moja córka trafiła przez tatusia z myślami samobójczymi do szpitala psych. Była tam miesiąc. Od tamtej pory tatuś nie pokazuje się, nie dzwoni, nie interesuje się dziećmi. Dzieci są pod opieką psychiatry i psychologa. Młodszy syn uzależnił się od telefonu, bo jak tatuś zabierał do siebie dziecko, to na to pozwalał.

Aktualnie jest sprawa w sadzie o zakaz kontaktów z tatusiem i sprawa w prokuraturze o alimenty i o przemoc psychiczną wobec dzieci. Jakie mam szanse na odebranie praw rodzicielskich tatusiowi?