Pozbawienie praw rodzicielskich ojca WZÓR

Forum prawneKategoria: RóżnePozbawienie praw rodzicielskich ojca WZÓR
AvatarAnia P. zapytał 2 miesiące temu

Chcę wnioskować w sądzie o pozbawienie praw rodzicielskich ojca mojego syna, jeśli nie da się go pozbawić praw rodzicielskich, to dopiero wtedy złożę wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich.

Ojciec totalnie olewa kontakt z dzieckiem, wyjechał za granicę 2 lata temu i nawet nie zadzwoni do własnego dziecka. Chciałabym ułożyć sobie życie na nowo, mam partnera, ale nie mieszkamy razem. Wiem, że gdy ojciec dziecka wróci do Polski, będzie niezadowolony, że układam sobie z kimś życie.

Chciałabym odciąć się o niego zupełnie i przenieść się w część Polski, w której mieszka mój partner. Czy jest szansa, żeby sąd odebrał prawa rodzicielskie ojcu, który zupełnie nie interesuje się swoim dzieckiem? i układa sobie życie za granicą?

5 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

okoliczności, które podnosisz, wskazują że ojciec dziecka nie wykonuje władzy rodzicielskiej. Jeśli więc w prawidłowy sposób przygotujesz pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca, użyjesz odpowiednich argumentów, poprzesz je przykładami oraz powołasz świadków, którzy te okoliczności potwierdzą, być może otrzymasz orzeczenie, na którym Ci zależy.

Wzór gotowego wniosku załączam poniżej:

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-wzor-pdf-doc
Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pamiętaj, że postępowanie dowodowe będzie tu miało istotne znaczenie, dlatego odnieś się do kontaktów ojca z chłopcem. Opisz, czy mają miejsce, a jeśli tak to jak często i w jaki sposób przebiegają.

Odnieś się również do relacji na gruncie ojciec-syn oraz do więzi, jaka ich łączy. Wspomnij czy dziecko mówi o tacie i czy za nim tęskni. Kwestią, którą sąd weźmie pod uwagę, będzie też realizowanie przez ojca obowiązku alimentacyjnego.

Musisz wiedzieć, że jeśli przedstawione przez Ciebie dowody nie będą wystarczające, sąd zleci przesłuchanie dziecka lub wydanie opinii przez specjalistów z OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych).

Opinia przede wszystkim może dotyczyć więzi ojca z synem. Jeżeli specjaliści potwierdzą brak relacji i więzi zyskasz duże szanse na pozbawienia byłego partnera władzy rodzicielskiej nad synem.

Podobne wątki:

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-uzasadnienie-powody

AvatarSylwia odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam, zanoszę się ze złożeniem wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca mojego dziecka, ojciec wobec dziecka nadużywa władzy fizycznej jak i psychicznej. Nie mieszkamy razem, ojciec dziecka widuje je 2-3 razy w tygodniu, dziecko mówi mi o różnych sytuacjach.

Tutaj jakby wiem co mam robić, tylko pozostaje kwestia alimentów, czy pozbawiając ojca władzy rodzicielskiej, nie będę miała prawa do alimentów na dziecko? czy ojcu dziecka wygaśnie obowiązek alimentacyjny po odebraniu mu przez sąd władzy rodzicielskiej?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam serdecznie!

Już na samym początku muszę Panią zmobilizować do działania. Uważam bowiem, że nie może Pani pozwalać na realizowanie widzeń, podczas których dziecku dzieje się krzywda, tylko dlatego, że ma Pani wątpliwości co do swojej przyszłości finansowej.

Proszę ograniczyć lub pozbawić ojca widzeń, do czasu, aż sąd rozpozna Pani pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Posiada Pani zarzuty wobec byłego partnera na takim poziomie, by móc odmówić mu kontaktu z dzieckiem.

Jednocześnie pragnę Panią uspokoić pisząc, że władza rodzicielska nie zdejmuje z ojca obowiązków wobec małoletniego dziecka.

Przede wszystkim ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej nadal musi wykonywać ciążący na nim obowiązek alimentacji. Co do zasady ma też prawo do kontaktów z dzieckiem, jednak o nich powinien orzec sąd, właściwie określając zasady, na jakich mają się kontakty odbywać np. w obecności drugiego z rodziców.

Dodam jeszcze, że po odebraniu władzy rodzicielskiej ojcu nie zmienia się pozycja dziecka w hierarchii dziedziczenia. Nadal jest ono pierwszym ze spadkobierców ustawowych rodzica. Natomiast rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może w przyszłości starać się o przywrócenie mu władzy nad dzieckiem.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Pozbawienie-praw-rodzicielskich-ojca-wzor-pdf-doc
Pozbawienie praw rodzicielskich ojca wzór

Twoja odpowiedź