Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy

Forum prawneKategoria: DługiPrzedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy
Ewa T. zapytał 4 lata temu

Chciałabym dowiedzieć się, kiedy ma miejsce przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy? Bardzo proszę o pilną poradę. Jeżeli ww czasie nie były prowadzone żadne czynności egzekucyjne, czy mogę wystąpić o przedawnienie czynszu?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

przedawnienie zadłużenia czynszowego następuje z upływem trzech lat od daty wymagalności zapłaty poszczególnej raty czynszowej, pod warunkiem, że właściciel mieszkania nie uzyskał wyroku sądowego na daną należność.

Jeżeli w sprawie zadłużenia czynszowego orzekał sąd, to wówczas mamy do czynienia z roszczeniem, które przedawni się dopiero o 6 latach (obecny stan prawny), lub po 10 latach, jeżeli sprawa długu toczyła się przed nowelizacją przepisów kodeksu cywilnego, czyli przed 9 lipca 2018 roku.

Jeżeli w Twojej sprawie został wydany nakaz zapłaty lub wyrok, to biorąc pod uwagę, datę orzekania w sprawie przez sąd, termin upływu biegu przedawnienia roszczenia, należy liczyć, dodając do daty ostatniej czynność wspomniane 6 lub 10 lat.

Oczywiście, pod warunkiem, że wierzyciel nie podjął czynności przerywających bieg terminu przedawnienia roszczenia. A mając już wyrok, mógł to zrobić składając jedynie wniosek egzekucyjny.

Mam nadzieje, że dzięki informacjom, które podałam wyżej, będziesz w stanie samodzielnie ustalić, czy Twój dług za nieuregulowany czynsz uległ przedawnieniu. Jeśli tak, to możesz podjąć skuteczną obronę przed żądającym spłaty wierzycielem, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Możesz również wystąpić do niego z pismem o umorzenie przedawnionego długu czynszowego.

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Marcin odpowiedział 4 lata temu

Witam, chcę zapytać o przedawnienie czynszu mieszkaniowego. Chodzi o niespłacany czynsz, było to bardzo dawno temu, w 2007 zaczął się problem z płaceniem czynszu. W 2014 dostałem nakaz eksmisji, który został wykonany, z czego mi wiadomo, to kwota zadłużenia ok. 30 000 złotych. Nie mam żadnych dokumentów, komornik nie ściga mnie z tego tytułu. Gdy ostatnio bylem w spółdzielni mieszkaniowej był rok 2014, pani mi powiedziała, że dług w całości został spłacony przez spółdzielnię mieszkaniową. Co teraz zostawić tę sprawę, czy jak? proszę o odpowiedź
Pozdrawiam Marcin