Komornik zajął pensję żony za długi czynszowe jej matki?!

Witam, parę miesięcy temu żona dowiedziała się, że ma niższą pensję ponieważ komornik zajął część tej pensji za długi czynszowe matki. Żona ma jeszcze trzech dorosłych braci. Dwóch legalnie pracuje w Holandii i jest także zameldowanych u matki. My mieszkamy w innym mieście, żona nie utrzymuje kontaktów z matką.

Trzeci brat oficjalnie nie pracuje, dług ściągany jest tylko z żony. To już parę tysięcy ściągnięte. Teściowa ma mieszkanie własnościowe w bloku w spółdzielni. Właśnie dzisiaj żona otrzymała następne powiadomienie od komornika o następnym zadłużeniu.

Po śmierci ojca matka przestała płacić czynsz, bracia też tego nie robią, a im komornik nie ściąga nic. Jak z tego wyjść? mieszkania komornik nie sprzeda dopóki prezes spółdzielni mu tego nie zleci, tak powiedział żonie.

Prezes nie zleca bo są wpłaty z żony pieniędzy, zajmowane jest przez komornika ponad tysiąc złotych miesięcznie… czy dzieci muszą spłacać długi rodziców za mieszkanie?


  • Kto będzie spłacać długi rodziców za czynsz?
  • Czy dzieci muszą spłacać długi rodziców za mieszkanie?
  • Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców za mieszkanie komunalne

Witaj, z tego co napisałeś wynika, ze spółdzielnia mieszkaniowa zrobiła sobie z twojej żony przysłowiową dojną krowę, dzięki której udaje się jej ściągać zadłużenie związane z lokalem, w którym nota bene na chwilę obecną zamieszkuje jedynie matka twojej żony i jej bezrobotny brat.

Długi w spółdzielni, kto za nie odpowiada

Jednak cała procedura przebiega zgodnie z obowiązującym prawem. Żona jest bowiem współwłaścicielem zadłużonego mieszkania – takie wnioski wyciągam z tego, co napisałeś.

Prawdopodobnie swój udział w mieszkaniu twoja żona nabyła w spadku po zmarłym ojcu.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, podlega dziedziczeniu i przechodzi na spadkobierców w myśl zasadzie przewidzianej w art. 171 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych.

Natomiast obowiązek pokrywania kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania spoczywa na twojej żonie zgodnie z tym, co zostało ujęte w art. 4 i następnych niniejszej ustawy.

Odpowiedzialność współwłaścicieli mieszkania względem spółdzielni

Twoja żona odpowiada za nieuregulowane opłaty solidarnie z pozostałymi współwłaścicielami (matką i braćmi) oraz z innymi osobami pełnoletnimi, które w przedmiotowym mieszkaniu stale zamieszkują.

W myśl powyższego, zarząd spółdzielni miał prawo pokierować tak postępowaniem egzekucyjnym, by swe wierzytelności wyegzekwować właśnie od twojej żony.

Być może tu sprawa jest najprostsza – twoja żona, jako jedyny współwłaściciel mieszkania posiada stały dochód. Komornik więc, dokonując zajęcia jej wynagrodzenia za pracę konsekwentnie ściąga należność.

Egzekucja od innych członków rodziny mogła zostać przez komornika umorzona z uwagi na jej bezskuteczność.

Dział spadku i zniesienie współwłasności mieszkania

Ale oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia.

Piszesz, że nie mieszkacie w przedmiotowym mieszkaniu oraz, że żona nie utrzymuje kontaktu z matką. Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że najlepszą opcją jest wyjście ze współwłasności.

Jasno – jeśli twoja żona przestanie być współwłaścicielem mieszkania, przestanie też odpowiadać za wszelkie opłaty z nim związane, także długi w spółdzielni mieszkaniowej.

Sposobów na wyjście ze współwłasności jest kilka.

Przede wszystkim twoja żona może rozwiązać sprawę dość szybko jeśli przekaże swój udział w mieszkaniu na rzecz matki lub któregoś z braci.

Jednak w tym przypadku potrzebna jest zgoda osoby obdarowanej. Ponadto darowizna z nieruchomości dla swej ważności musi zostać dokonana w formie aktu notarialnego. W związku z czym generuje koszty min. taksy notarialnej.

Co więcej, żona dokonując darowizny oddaje bez żadnej korzyści spadek, który odziedziczyła po ojcu. Kwestia warta więc przemyślenia.

Innym sposobem wyjścia ze współwłasności jest przekazanie swej części na rzecz innego spadkobiercy za odpowiednim wynagrodzeniem.

Może zdarzyć się jednak tak, że żaden z braci nie będzie chciał zwiększyć swojej części w prawie własności do tego mieszkania, a matka także nie będzie zainteresowana lub będzie zainteresowania ale nie będzie miała środków.

Sądowy dział spadku i rozliczenie nakładów

Trzecią opcją, którą ja polecam jest sądowy dział spadku. W jednym wniosku żona może zażądać zarówno dokonania działu spadku poprzez przyznanie jej udziału za odpowiednią spłatą na rzecz osób, które stale w tym mieszkaniu zamieszkują lub na rzecz pozostałych braci jeśli ci będą takim podziałem zainteresowaniu.

Ponadto żona może złożyć wniosek o rozliczenie poniesionych nakładów.

W myśl obowiązującym zasadom prawa cywilnego, skoro roszczenie o zapłatę kosztów związanych z danym lokalem jest roszczeniem solidarnym to ten dłużnik, który zobowiązanie spłacił może żądać jego zwrotu od pozostałych dłużników.

Sąd po rozpoznaniu wniosku żony dokona działu spadku oraz zobowiązany będzie rozliczyć pobrane z jej wynagrodzenia pieniądze, które pokryły długi związane z utrzymaniem wchodzącego w skład spadku mieszkania.

Podsumowując:

Bez względu na to, jaki sposób wyjścia ze współwłasności wybierzecie i czy pójdziecie do sądu, czy do notariusza żona będzie odpowiadać za opłaty względem spółdzielni do czasu, kiedy nie przestanie formalnie być współwłaścicielem tego mieszkania.

Sprawa jednak jest na tyle przykra, że nie ma co dłużej czekać, tylko brać się za jej rozwiązanie.

Mam nadzieje, że wiesz już co możecie zrobić, by nie odpowiadać w przyszłości za długi mieszkania, z którego nie korzystacie oraz w jaki sposób odzyskać pobrane przez komornika pieniądze.

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze