Przedawnienie kosztów sądowych

Forum prawneKategoria: KomornikPrzedawnienie kosztów sądowych
GR. zapytał 4 lata temu

Witam,

chcę zapytać o przedawnienie kosztów sądowych, w 2013 dostałam rozwód, który był z mojej winy. Miałam ponieść koszta sądowe, które nie zapłaciłam. Czytałam, że po 3 latach koszty sądowe się przedawniają. Czy to prawda?

Czy po 6 latach mogę jakoś się odwołać od tego, że ze względu na bardzo ciężką sytuację finansową nie mogłam zapłacić kosztów sądowych? Wiem, że bardzo było niemądre z mojej strony to. Ale na dzień dzisiejszy wychowuję dwójkę dzieci, w tym jedno ma orzeczenie o niepełnosprawności, na dzień dzisiejszy żyje z budżetu Państwa i nie ma za co spłacić.

A nic mi nie przyszło, bynajmniej o tym nic nie wiem. Bardzo mnie to męczy i nie wiem jak mam sobie z tym poradzić, gdzie się odezwać, by napisać pismo o umorzenie kosztów sądowych i odwołać się?

A tak w ogóle to, jaki jest czas na zapłacenie kosztów sądowych? proszę o pomoc, z góry dziękuję.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, tak masz rację – koszty sądowe przedawniają się po trzech latach.

Powyższe wynika min. z regulacji art. 116 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w brzmieniu:

“Roszczenie Skarbu Państwa o uiszczenie kosztów sądowych przedawnia się z upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym nastąpiło prawomocne zakończenie sprawy”.

Natomiast art. 81 niniejszej ustawy stanowi, iż:

“Roszczenie strony o zwrot opłaty sądowej przedawnia się z upływem trzech lat, licząc od dnia powstania tego roszczenia”.

W Twoim przypadku zapewne chodzi o obowiązek pokrycia nieuregulowanej opłaty sądowej od pozwu rozwodowego i ewentualnie zwrot kosztów, które w związku ze sprawą poniósł Twój były mąż. Oba roszczenie uległy przedawnieniu i w tym momencie nie musisz ich już regulować.

Możesz więc przestać myśleć o swoich starych zobowiązania, tym bardziej, że nie planujesz ich spłacać, nie masz na to środków finansowych, a Twoja sytuacja materialno-bytowa jest trudna. Przedawnienie roszczeń o zwrot kosztów sądowych daje Ci możliwość uchylenia się od obowiązku ich regulowania, nawet jeśli wierzyciel w końcu wystosuje do Ciebie wezwanie do zapłaty.

Myślę jednak, że skoro przez 6 lat nikt nie niepokoił Cię żadnymi wezwaniami, to sprawa nie ulegnie zmianie, a wnioski o umorzenie długów są bezzasadne. O odwołaniu też nie ma mowy, bo postanowienie o kosztach uprawomocniło się, czyli sprawa została zakończona.

Sąd nie podejmie jej na nowo, a Twoje odwołanie zostałoby zwrócone bez rozpoznania. Podsumowując: myślę, że w 6 lat po zakończeniu sprawy rozwodowej, nie masz już podstaw aby zastanawiać się nad przedawnionym obowiązkiem zwrotu nieuregulowanych, przedawnionych kosztów sądowych.

Przestań się więc martwić, zajmij się sobą, dziećmi i bieżącymi sprawami. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Natalia Sz. odpowiedział 4 lata temu

Witam,

Piszę z pytaniem, po jakim czasie następuje przedawnienie kosztów sądowych?

Sytuacja wygląda następująco: miałam zadłużone mieszkanie komunalne i podpisany program restrukturyzacyjny z ZGN (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami), w międzyczasie (2015) przyszły koszty sądowe wcześniejszego zadłużenia. Kiedy program się skończył 2019 r. i całe zadłużenie zostało wyrównane.

ZGN poinformował mnie 2020, że jeszcze są do zapłacenia koszty sądowe, o który zapomnieli mnie poinformować przez 5 lat. Sprawa od razu trafiła do komornika i mam na koncie egzekucję. Czy w takim przypadku mogę się starać o przedawnienie kosztów sądowych?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

wydaje się, że koszty sądowe orzeczone wyrokiem/nakazem zapłaty z 2015 roku nie uległy przedawnieniu i roszczenie o ich zapłatę jest zasadne.

Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie z obowiązującym w 2015 roku stanem prawnym termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych orzeczeniem sądu (w tym kosztów sądowych, kosztów zastępstwa procesowego, zwrotu opłaty sądowej itp.) wynosił 10 lat.

Obecnie jest to termin nieco krótsza – 6 lat, jednak bez względu na to, który termin zastosujemy w danej sprawie, z pewnością do przedawnienia roszczenia nie doszło.

Co więcej, obecnie komornicy sądowi otrzymujący wniosek egzekucyjny, są zobowiązaniu zbadać go pod kątem przedawnienia.

Zatem skoro roszczenie Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami jest zasadne, rozważyć należy wniosek o wycofanie egzekucji komorniczej i zastosowanie spłaty ratalnej.

Warto postarać się o anulowanie egzekucji, która jest kosztowna dla dłużnika. Być może propozycja spłaty kosztów sądowych w określonych ratach spotka się z akceptacją wierzyciela. Przynajmniej moim zdaniem warto próbować.

Powodzenia!