Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości – błędna nazwa ulicy

Forum prawneKategoria: KomornikSkarga na opis i oszacowanie nieruchomości – błędna nazwa ulicy
M.L. zapytał 3 lata temu

Czy mogę zaskarżyć odpis i wycenę nieruchomości w przypadku wpisania złej ulicy w dokumentach, które otrzymałem?

W moim odpisie i wycenie nieruchomości widnieje błędna nazwa ulicy dojazdowej do nieruchomości. Czy jest to podstawa do zaskarżenia tegoż dokumentu?

Czy zawyżona wartość nieruchomości też podlega zaskarżeniu? Dojazd do działki jest określony na 15 procent całej składowej wyceny.

Niemniej jednak moim zdaniem dojazd do nieruchomości jest fatalny, przejeżdża tam ledwo samochód osoby.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

o ile błąd w nazwie ulicy podlega sprostowaniu i nie stanowi podstaw do zaskarżenia opisu i oszacowania nieruchomości, to zawyżenie ceny jest zarzutem natury materialnej, który można podnosić w zaskarżeniu.

Zatem to, co warto zrobić, to złożyć wniosek o sprostowanie nazwy ulicy i złożyć formalną skargę na wycenę zachowując odpowiedni termin.

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

Zarzutem zaskarżenia opisu i oszacowania powinna być zbyt wysoka cena nieruchomości, której podstawą były nieprawdziwe założenia i przyjęcie, że dojazd do działki przebiega przez drogę, która podnosi jej wartości i stanowi, aż 15 procent ceny składowej.

Dalej w skardze można podnieść, że komornik doręczył rzeczoznawcy niedokładne zebranie informacje, w tym błędną nazwę ulicy, które miały wpływ na określenie wartości nieruchomości – jej zawyżenie.

Być może błąd w nazwie ulicy miał swój skutek, dlatego sprawy nie należy bagatelizować. Proszę jednak pamiętać, że termin zaskarżenia na opis i oszacowanie wynosi dwa tygodnie od dnia jego ukończenia lub od dnia odebrania zawiadomienia o ukończeniu opisu i oszacowania.

W zaskarżeniu można wnosić o sporządzenie nowej opinii lub uzupełnienie zaskarżonego operatu.

Na koniec dodam tylko, że nie wiem, o jaką sprawę chodzi (przyjęłam, że egzekucyjną) jednak muszę napisać, że dla dłużnika zawyżenie ceny nieruchomości, która ma zostać wystawiona na sprzedaż, jest znacznie korzystniejsze niż zaniżenie ceny.

Koniecznie przeczytaj:

Maciej odpowiedział 2 lata temu

Witam, w jaki sposób napisać skargę na oszacowanie i wycenę nieruchomości. Do kogo powinno trafić dane pismo i w jaki sposób można je wysłać. Jednocześnie mam pytanie czy liczy się data wysłania, czy data otrzymania pisma. Co można zrobić jeżeli kancelaria komornika jest czynna tylko jeden dzień w tygodniu