W jaki sposób mam poinformować Sąd, że już spłaciłam kredyt który mi wypowiedziano?

Forum prawneKategoria: DługiW jaki sposób mam poinformować Sąd, że już spłaciłam kredyt który mi wypowiedziano?
Alicja zapytał 4 lata temu

Witam. W 2007 r. wzięłam w SKOK Wspólnota wysoki kredyt konsolidacyjny. Raty spłacałam regularnie. Nadszedł jednak moment, że znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i przez okres około 2 miesięcy nie spłacałam rat kredytu. Wreszcie wypowiedział mi Bank umowę.

Do spłaty miałam jeszcze ponad 58 000 zł i takiej sumy się domagał w ciągu 2 tygodni. Z Bankiem nie szło się dogadać. Więc dalej regularnie wpłacałam raty, a nawet większe sumy.

Co miesiąc dzwoniłam do windykacji SKOK Wspólnota do Gdańska z zapytaniem, czy jestem bezpieczna. Czekała mnie sprawa sądowa. Niestety w czerwcu poinformowano mnie, że sprawa poszła do sądu.

Miałam do spłaty 16 000 zł. Wszystko robiłam, żeby to spłacić i spłaciłam. Dzisiaj przyszły papiery -140 stron. i dalej jest wyszczególniona ta kwota 16 000 zł. Dzwoniłam do windykacji w Gdańsku, żeby mi wysłali dowód spłaty kredytu, ale nie mogą tego teraz zrobić do zakończenia sprawy. Co mam dalej robić ? co mnie czeka? Jakie koszty mi naliczą?

Czy będę musiała tę kwotę jeszcze raz wpłacić? Oczekuję od Pani porady. Dziękuję.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,

niestety wniesienie przez SKOK pozwu o zapłatę wygenerowało koszty sądowe, których mam nadzieje nie będzie musiała Pani pokryć, jeśli zastosuje się do moich rad.

Przede wszystkim proszę się nie bać. Dług został spłacony, dlatego na chwilę obecną roszczenie kasy nie jest już zasadne.

Otrzymała Pani obszerną korespondencję, którą również proszę się nie przerażać. W piśmie znajdują się dokumenty dotyczące KRS wierzyciela, które tak naprawdę Pani nie interesują. To w co Pani powinna się wczytać, to odpis pozwu, bo właśnie w związku z tym, że dług został już spłacony, wypada przygotować odpowiedź na pozew i wnieść o oddalenie powództwa z uwagi na spłatę dochodzonej pozwem należności.

Odpowiedź na pozew nie musi być rozległa. Wystarczy złożyć wniosek o oddalenie powództwa, a w uzasadnieniu wskazać spłatę należności. Do pisma należy dołączyć potwierdzenie spłaty.

Jeżeli dokonała Pani spłaty długu przed otrzymaniem odpisu pozwu, a chyba tak było, to może Pani dodatkowo złożyć wniosek o nieobciążanie jej kosztami sądowymi wywołanymi niniejszym pozwem.

Proszę wskazać datę spłaty długu oraz datę otrzymania pisma z sądu. Aby zyskać przychylność sądu, warto podnieść okoliczność, że złożenie pozwu do sądu nie było zasadnym z uwagi, że dokonywała Pani sukcesywnych wpłat. Kredyt został wypowiedziany przy kwocie ponad 50 000 zł. Przed złożeniem pozwu udało się więc spłacić większą część długu. Na potwierdzenie regularnych wpłat należy dołączyć historię przelewów.

Mam nadzieje, że to wystarczy, by sprawa skończyła się dla Pani bez dodatkowych wydatków. Jeśli jednak sąd orzeknie inaczej, to zostanie Pani obciążona obowiązkiem pokrycia opłaty od pozwu w wysokości 5% dochodzonej kwoty, czyli kwotą 800 zł oraz kosztami zastępstwa procesowego (wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego zgodnie z rozporządzeniem – 3 600 zł oraz opłata od pełnomocnictwa 17 zł, opłata za odpisy z KRS 34 zł).

Nie są to małe kwoty, dlatego wniosek o nieobciążanie kosztami sprawy należy przygotować rzetelnie. We wniosku można odnieść się do sytuacji materialnej, wskazać koszty utrzymania i powołać się na zasady słuszności.

ALICJA odpowiedział 4 lata temu

Witam Panią.

Dziękuję bardzo za poradę. Jeżeli chodzi o odpowiedź na pozew, To tu mam problem. Dzisiaj zadzwoniłam do Windykacji SKOK Wspólnota. Poprosiłam o sprawdzenie, czy w 100% kredyt został spłacony, ponieważ otrzymałam pozew sądowy. Jak wcześniej napisałam, Bank nie może mi wydać takiego zaświadczenia do zakończenia sprawy sądowej.

Okazało się, że po dokładnym zliczeniu jeszcze widniała niewielka suma około 500 zł. Załamałam się. Wpłaty dokonam w poniedziałek. Jestem teraz w Sanatorium. I co teraz mam zrobić z tym odpisem pozwu? Tak naprawdę to jeszcze jakaś kwota jest niespłacona. Płakać mi się chce.

Czy wniosek o nieobciążanie mnie kosztami sądowymi wywołanymi niniejszym pozwem złożyć przed sprawą w Sądzie?  /spróbować ?/

Czy złożyć w Sądzie przed sprawą wniosek o oddalenie powództwa? Co to oznacza? Proszę mi to jeszcze wyjaśnić. Dziękuję.