Sprzedaż działki z dojazdem jako służebność słowna

Forum prawneKategoria: RóżneSprzedaż działki z dojazdem jako służebność słowna
Katarzyna zapytał 3 lata temu

Witam serdecznie,

Chodzi o służebność drogi. Droga Dojazdowa do mojej działki, którą chciałabym sprzedać to służebność słowna od wielu lat z pokoleń 3 sąsiadów. Kupiec chciałby otrzymać to na tzw. papierze. Czy mogę u Państwa kupić wzór takiego pisma, czy jednak muszę to załatwić przez notariusza?

Dziękuje bardzo i pozdrawiam
Katarzyna M.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Pani Kasiu,

niestety dla uregulowania służebności drogi koniecznej nie wystarczy zawarcie zwykłej umowy na piśmie.

Jeśli jednak jest zgoda, pomiędzy Panią a sąsiadami można udać się do notariusza, by ten przygotował stosowną umowę. Następnie służebność należy wpisać w księgach wieczystych wszystkich nieruchomości, tak by w przyszłości nie było żadnych nieporozumień.

Natomiast w sytuacji, kiedy pomiędzy sąsiadami a Panią nie ma zgody, można skorzystać ze ścieżki sądowej. Jako zainteresowana może Pani złożyć do sądu wniosek o orzeczenie służebności drogi koniecznej. Stan faktyczny sprawy przemawia na Pani korzyść – przede wszystkim argument, że droga faktycznie istnieje od dziesiątek już lat.

Niemniej, jeśli nie ma sporu, odradzam Pani takie rozwiązanie. Należy mieć bowiem świadomość, że sprawy sądowe są kosztowne i czasochłonne.

Jeśli więc istnieje szansa polubownego uregulowania służebności drogi koniecznej, należy udawać się do wybranej kancelarii notarialnej i tam pytać o szczegóły – wymagane dokumenty i koszty.

Na koniec dodam, że jeśli sprawa jest dość pilna, radzę rozpocząć załatwianie formalności u notariusza, może bowiem okazać się, że jest potrzeba „dotarcia” do różnych osób i wielu dokumentów.

Podobne: