Ugoda alimentacyjna i wstrzymanie komornika

Forum prawneKategoria: AlimentyUgoda alimentacyjna i wstrzymanie komornika
AvatarCelina O. zapytał 10 miesięcy temu

Tak więc moje pytanie brzmi odnośnie ugody alimentacyjnej pomiędzy mną a ojcem dziecka. Od niedawna doszliśmy do porozumienia w sprawie alimentów, ojciec dziecka płaci alimenty dobrowolnie, daje je córce do ręki, ponieważ córka od niedawna jest pod opieką dziadków, ponieważ ja pracuję za granicą i sama wychowuje córkę.

Ja pobierałam alimenty z funduszu alimentacyjnego, ponieważ wcześniejsze lata ojciec nie płacił i nie miałam z nim kontaktu. Ojciec dziecka teraz domaga się pisemnej ugody alimentacyjnej, aby dostarczyć do komornika, żeby wstrzymał egzekucję i odsetki, ponieważ podjął pracę i komornik ściąga mu z wypłaty 60%.

Na adres polski przyszły alimenty od komornika, które odebrała babcia od listonosza, chcę je odesłać, bo nie chcę problemów, bo dopóki nie wyśle tej ugody, to komornik będzie wysyłał mi alimenty – tak myślę.

Jeszcze jedna ważna kwestia, że ja od 2017 już z funduszu alimentacyjnego nie pobierałam alimentów, a ojcu dziecka nadal rosną odsetki.

Z góry dziękuję za odpowiedź

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

z tego co napisałaś wynika, że ojciec dziecka ma dwa duże zadłużenia. Jest dłużnikiem córki oraz Funduszu Alimentacyjnego, który we wcześniejszych latach wypłacał Ci tzw. zaliczki alimentacyjne.

Jeśli jednak w tym momencie komornik egzekwuje dług jedynie na Twój wniosek, to Ty jako pełnomocnik córki w każdym czasie masz prawo złożyć wniosek o wycofanie egzekucji.

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej
Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Komornik zobowiązany będzie przychylić się do niego, zwalniając wynagrodzenie za pracę dłużnika, rozliczając postępowanie i wydając postanowienie o umorzeniu sprawy.

To, z jakich powodów wycofujesz wniosek egzekucyjny, nie będzie komornika obchodzić, choć oczywiście możesz wskazać, że powodem jest zawarta umowa alimentacyjna. Nie musisz jednak odpisu umowy dostarczać komornikowi.

A odnośnie kwot, które dziecko przyjęło od ojca, to należy je wykazać przed komornikiem, który rozliczy je w zaległościach. Kiedy toczy się egzekucja, nie możesz przyjmować pieniędzy od dłużnika i o fakcie tym nie informować komornika.

Natomiast przesłane przez komornika środki należy podjąć. Są to pieniążki, które komornik wyegzekwował na Twój wniosek i rozliczył na poczet należnych świadczeń. Jeśli suma obu kwot (pieniążków, które ojciec przekazał córce i pieniążków, które przelewem przesłał komornik) nie przekracza wysokości długu alimentacyjnego, nie musisz martwić o jakiekolwiek negatywne konsekwencje.

Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna kwestia, a mianowicie, jak ojciec dziecka widzi możliwość uregulowania zaległych alimentów. Czy po zawarciu umowy alimentacyjnej będzie on regulował bieżące raty i spłacał zaległości?

Ugoda alimentacyjna – wzór

A co stanie się jeśli do komornika zwróci się FA z wnioskiem o ściągnięcie wypłacanych Ci do 2017 roku zaliczek i dojdzie do ponownego zajęcia pensji dłużnika, w tych samych granicach do 60 %. Czy wówczas Twój były partner będzie w stanie regulować alimenty na córkę z pozostałych dla niego 40 % wynagrodzenia?

Zastanów się, czy chcesz zaufać facetowi, który przez lata nie płacił na dziecko, czy jednak nie będzie lepiej jeśli pozwolisz komornikowi ściągnąć wszystkie zaległości. W tym przypadku jedyny obowiązek, który będzie na Tobie ciążył, to informowanie komornika o dobrowolnych wpłatach dłużnika.

Na koniec jeszcze odnośnie odsetek od długu alimentacyjnego, to rzeczywiście będą one rosnąć, do czasu aż należność zostanie uregulowania. Twój były partner nie spłacił swojego długu, dlatego kwota do uregulowania sukcesywnie rośnie.

Długi w FA nie ulegają przedawnieniu, przez co FA może także po latach domagać się spłaty należności. Ojciec Twojego dziecka musi zdać sobie sprawę, że nie uniknie odpowiedzialności za alimenty, których przez lata nie regulował, nawet jeśli teraz zacznie je płacić na bieżąco.

Warto przeczytać:

AvatarCelina odpowiedział 10 miesięcy temu

Rozumiem, że będę miała problemy z tego tytułu, że pobierałam te alimenty od ojca, nie informując o tym komornika? co w takim razie mam teraz zrobić, wysłać wniosek o umorzeniu egzekucji alimentacyjnej na początek i nie wiem co dalej. Proszę o poradę.

Twoja odpowiedź