Uzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyUzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów
AvatarKaśka Sz. zapytał 1 rok temu

Dzień dobry, w jaki sposób napisać uzasadnienie wniosku o zabezpieczenie alimentów? dopiero złożyłam pozew o alimenty, nie wniosłam jednak o zabezpieczenie alimentów – zgapiłam się.

Chcę złożyć osobny wniosek o zabezpieczenie alimentów, nie wiem tylko jak uzasadnić wniosek, czy mogłaby mi Pani pomóc? Wyczytałam, że przepisy prawa mówią, aby uprawdopodobnić istnienie roszczenia – ale nic mi to nie mówi. Jestem samotną matką z dwójką dzieci, ledwo wiążę koniec z końcem.

Czy sąd może wniosek o zabezpieczenie odrzucić? czy w uzasadnieniu trzeba podać akt urodzenia dziecka i koszty utrzymania dziecka?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

jeśli pozew o alimenty trafił już do sądu, to wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych należy złożyć do danej sprawy.

Zatem pierwszą rzeczą, którą należy ustalić, to sygnatura akt sprawy wywołanej pozwem alimentacyjnym.

Doradzam telefon do sądu i zapytanie, czy pozew został już zarejestrowany i sprawa nabrała biegu.

Jeśli będziesz znała już sygnaturę akt, to powołując się na nią, przygotujesz wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Zachęcam Cię do pobrania naszego wzory pisma:

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor
Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Domniemywam, że wszelkie dokumenty, w tym akty urodzenia dzieci zostały załączone do pozwu, dlatego nie ma potrzeby ich powielania.

Myślę też, że w uzasadnieniu pozwu alimentacyjnego znalazł się opis stanu faktycznego. Dlatego jeśli w uzasadnieniu pozwu o alimenty opisałaś swoją sytuację materialno-bytową, potrzeby dzieci oraz sytuację zobowiązanego, to nie ma potrzeby powtarzania tego samego w uzasadnieniu wniosku o zabezpieczenie.

Zwróć jeszcze uwagę, czy do pozwu zostały załączone rachunki, faktury za utrzymanie domu, dzieci, ewentualnie spis wydatków. Jeśli nie – to załącz je do wniosku o zabezpieczenie.

Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów? Odnosząc się już do samego wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów, to tak jak napisałam na wstępie, doradzam krótkie uzasadnienie typu:

Z uwagi na możliwość przeciągnięcia się w czasie postępowania w sprawie o alimenty oraz trudności finansowe, z jakimi zmaga się matka małoletnich powodów, roszczenie o udzielenie zabezpieczenia alimentów jest zasadnym i winno zostać przez sąd uwzględnione.

Jeżeli chodzi o rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie, to udzielnie zabezpieczenia jest co do zasady słusznym, także ze względu na sytuację w sądach związaną z koronawirusem – wokandy są zawieszone i wiele spraw może nie odbyć się przez kolejnych kilka miesięcy, dlatego wątpię, by sąd oddalił Twój wniosek.

Kwestią sporną może być jedynie wysokość alimentów – sąd może udzielić zabezpieczenia w kwocie niższej niż żądane alimenty. Np. jeśli wniosłaś o alimenty po 1 000 zł miesięcznie na każde dziecko, sąd może udzielić zabezpieczenia w kwocie po 400-500 zł miesięcznie na dziecko.

Pamiętaj, że ostateczna wysokość alimentów zostanie ustalona przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Niemniej jednak myślę, że nie powinnaś tracić czasu, lecz złożyć wniosek jak najszybciej.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Pozew o alimenty – wzór

Pozew o alimenty z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Pozew-o-alimenty-z-wnioskiem-o-udzielenie-zabezpieczenia-wzor
Pozew o alimenty z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Zazalenie-na-zabezpieczenie-alimentow-wzor
Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Ugoda alimentacyjna – wzór

Koniecznie przeczytaj:

AvatarMonika odpowiedział 2 tygodnie temu

Dobry wieczór. Chciałabym złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Niestety ojciec dziecka, po raz kolejny ma z tym problem, mimo że codzienny kontakt z synem jest bardzo dobry. Ponieważ sytuacja gospodarcza,na dzień dzisiejszy jest ciężka, i trwa od roku…..uważałam, że muszę dać ojcu szansę, ze względu na dobre relacje ojca z synem….. niestety zaufałam, i pomyliłam się.

Ojciec mojego syna ,jest na bezrobociu od kiedy nie wiem….ale zna biegle języki, i z mojej wiedzy aktualnie udziela korepetycji z języka angielskiego. Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź jak złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego, nie jesteśmy małżeństwem. Już pobrałam gotowy wniosek, ale nie orientuje się, jakie powinno być uzasadnienie. Bardzo proszę o pomoc. Z poważaniem Monika.

Twoja odpowiedź