Uzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyUzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów
Kaśka Sz. zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, w jaki sposób napisać uzasadnienie wniosku o zabezpieczenie alimentów? dopiero złożyłam pozew o alimenty, nie wniosłam jednak o zabezpieczenie alimentów – zgapiłam się.

Chcę złożyć osobny wniosek o zabezpieczenie alimentów, nie wiem tylko jak uzasadnić wniosek, czy mogłaby mi Pani pomóc? Wyczytałam, że przepisy prawa mówią, aby uprawdopodobnić istnienie roszczenia – ale nic mi to nie mówi. Jestem samotną matką z dwójką dzieci, ledwo wiążę koniec z końcem.

Czy sąd może wniosek o zabezpieczenie odrzucić? czy w uzasadnieniu trzeba podać akt urodzenia dziecka i koszty utrzymania dziecka?

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

jeśli pozew o alimenty trafił już do sądu, to wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych należy złożyć do danej sprawy.

Zatem pierwszą rzeczą, którą należy ustalić, to sygnatura akt sprawy wywołanej pozwem alimentacyjnym.

Doradzam telefon do sądu i zapytanie, czy pozew został już zarejestrowany i sprawa nabrała biegu.

Jeśli będziesz znała już sygnaturę akt, to powołując się na nią, przygotujesz wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Zachęcam Cię do pobrania naszego wzory pisma:

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Domniemywam, że wszelkie dokumenty, w tym akty urodzenia dzieci zostały załączone do pozwu, dlatego nie ma potrzeby ich powielania.

Myślę też, że w uzasadnieniu pozwu alimentacyjnego znalazł się opis stanu faktycznego. Dlatego jeśli w uzasadnieniu pozwu o alimenty opisałaś swoją sytuację materialno-bytową, potrzeby dzieci oraz sytuację zobowiązanego, to nie ma potrzeby powtarzania tego samego w uzasadnieniu wniosku o zabezpieczenie.

Zwróć jeszcze uwagę, czy do pozwu zostały załączone rachunki, faktury za utrzymanie domu, dzieci, ewentualnie spis wydatków. Jeśli nie – to załącz je do wniosku o zabezpieczenie.

Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów? Odnosząc się już do samego wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów, to tak jak napisałam na wstępie, doradzam krótkie uzasadnienie typu:

Z uwagi na możliwość przeciągnięcia się w czasie postępowania w sprawie o alimenty oraz trudności finansowe, z jakimi zmaga się matka małoletnich powodów, roszczenie o udzielenie zabezpieczenia alimentów jest zasadnym i winno zostać przez sąd uwzględnione.

Jeżeli chodzi o rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie, to udzielnie zabezpieczenia jest co do zasady słusznym, także ze względu na sytuację w sądach związaną z koronawirusem – wokandy są zawieszone i wiele spraw może nie odbyć się przez kolejnych kilka miesięcy, dlatego wątpię, by sąd oddalił Twój wniosek.

Kwestią sporną może być jedynie wysokość alimentów – sąd może udzielić zabezpieczenia w kwocie niższej niż żądane alimenty. Np. jeśli wniosłaś o alimenty po 1 000 zł miesięcznie na każde dziecko, sąd może udzielić zabezpieczenia w kwocie po 400-500 zł miesięcznie na dziecko.

Pamiętaj, że ostateczna wysokość alimentów zostanie ustalona przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Niemniej jednak myślę, że nie powinnaś tracić czasu, lecz złożyć wniosek jak najszybciej.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Pozew o alimenty – wzór

Pozew o alimenty z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Pozew-o-alimenty-z-wnioskiem-o-udzielenie-zabezpieczenia-wzor

Pozew o alimenty z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Zazalenie-na-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Ugoda alimentacyjna – wzór

Koniecznie przeczytaj:

Monika odpowiedział 1 rok temu

Dobry wieczór. Chciałabym złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Niestety ojciec dziecka, po raz kolejny ma z tym problem, mimo że codzienny kontakt z synem jest bardzo dobry. Ponieważ sytuacja gospodarcza,na dzień dzisiejszy jest ciężka, i trwa od roku…..uważałam, że muszę dać ojcu szansę, ze względu na dobre relacje ojca z synem….. niestety zaufałam, i pomyliłam się.

Ojciec mojego syna ,jest na bezrobociu od kiedy nie wiem….ale zna biegle języki, i z mojej wiedzy aktualnie udziela korepetycji z języka angielskiego. Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź jak złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego, nie jesteśmy małżeństwem. Już pobrałam gotowy wniosek, ale nie orientuje się, jakie powinno być uzasadnienie. Bardzo proszę o pomoc. Z poważaniem Monika.

P.Lasota odpowiedział 1 rok temu

Witam. 7.06 złożyłam pozew o rozwód z winy męża oraz o ustalenie alimentów na dwóch synów po 1000 zł na osobę. Mąż zarabia 5000 miesięcznie (na umowie ma najniższą krajową) i prawdopodobnie zostanie zwolniony od poniedziałku z powodu jego zachowania w pracy. W pozwie umieściłam wniosek o zabezpieczenie alimentów, jednak nie napisałam w jakiej kwocie.

Myślałam, że sąd sam narzuca jakąś kwotę. Wczoraj otrzymałam pismo, że sąd zobowiązuje mnie do uzupełnienia wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez wskazanie żądanej kwoty, pod rygorem zwrotu wniosku. Nie rozumiem dokładnie, o co w tym chodzi.

Jak mam to napisać? Czy muszę opisywać całą sytuację tak jak w pozwie, czy wystarczy po prostu wniosek bez żadnego uzasadnienia? i jaka jest “realna” kwota której mogę żądać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dorota D. odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam! po co składa się wniosek o zabezpieczenie skoro jestem pewna, że sąd przyzna mi alimenty od byłego męża?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

W zależności od sytuacji finansowej rodzica pozostającego z dzieckiem, by móc zapewnić dziecku na czas procesu środki utrzymania, warto jak najbardziej złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu, bo jak wiadomo, sprawa o alimenty, bądź sprawa rozwodowa trwać może nawet długie miesiące.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zabezpieczenie? wniosek można złożyć jako osobne pismo lub od razu w pozwie o alimenty, lub pozwie o rozwód.

We wniosku należy także zawrzeć wyliczenia odnośnie kosztów utrzymania dziecka, jednak samo zamieszczenie kosztów utrzymania nie wystarczy, bowiem koszty utrzymania należy także poprzeć dowodami.

Rzeczowe uprawdopodobnienie kosztów utrzymania dziecka służy temu, by nie obciążać pozwanego nadmiernymi kosztami.

Co więcej, strona która dochodzi przed sądem alimentów – jest zwolniona z kosztów sądowych (art. 96 ust. 1 pkt ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

W jakim terminie sąd rozpatrzy wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne? wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego powinien zostać rozpatrzony przez sąd bezzwłocznie, ale nie niż w ciągu tygodnia (w terminie 7 dni) od dnia wpływu wniosku do sądu (art. 737 Kodeksu postępowania cywilnego).

Można by rzec, że zabezpieczenie to takie tymczasowe rozstrzygnięcie przez sąd na czas trwania postępowania zobowiązanie pozwanego do łożenia na dziecko. Gdy sąd rozstrzygnie co do zabezpieczenia alimentacyjnego, postanowienie o zabezpieczeniu zostaje doręczone stronom z urzędu drogą pocztową.

W przypadku złożenia wniosku o zabezpieczenie można domagać się jednorazowej wpłaty żądanej kwoty lub wpłaty kwoty co miesięcy np. do 10 dnia każdego miesiąca!

Twoja odpowiedź

8 + 19 =