Utrata pracy przez Koronawirus a alimenty

Forum prawneKategoria: AlimentyUtrata pracy przez Koronawirus a alimenty
AvatarMala512 zapytał 1 rok temu

Witam, w związku z obecną sytuacją (koronawirus) grozi mi utrata pracy, mam komornika, który zajmuje 60% mojego wynagrodzenia, a właściwie dwóch komorników (w toku jest przejęcie sprawy przez jednego) alimenty są na dwoje dzieci.

Do tej pory jednemu płaciłem na konto, a drugi ściągał należność z pensji. Jeśli stracę pracę, nie będę mógł płacić alimentów, bo nie będę miał z czego. Co mogę zrobić w tej sytuacji, żeby uniknąć konsekwencji ewentualnego niepłacenia alimentów?

Gdzie i do kogo wystosować pismo? Dziękuję, pozdrawiam

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, niestety nie widzę możliwości zwolnienia się z obowiązku alimentacyjnego ze względu na utratę pracy przez koronawirusa.

Wydaje mi się, że utrata pracy z powodu epidemii koronawirusa może jednak być przesłanką do obniżenia świadczeń alimentacyjnych.

Być może Twoja sytuacja będzie skomplikowana przez długi czas. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że jeśli pandemia potrwa przez kilka następnych miesięcy, problem z regulowanie zobowiązań dotknie wielu z nas i organy państwa oraz sądy będą musiały wiele spraw uregulować na nowo.

Podobno część zobowiązań będzie „umarzana”. Jednak tak jak napisałam na wstępie – alimenty są specyficznym świadczeniem osobistym, z którego nie można się zwolnić nawet na skutek zdarzenia wywołanego siłą wyższą.

To, co możesz jednak zrobić, to wniosek o obniżenie alimentów. Radzę szukać porozumienia z dziećmi lub ich matkami (ugoda alimentacyjna).

Być może uda się Wam dogadać i zawrzeć ugodę alimentacyjną na czas kryzysu (możesz pobrać nasz wzór ugody alimentacyjnej i przesłać uprawnionym do alimentacji, celem zapoznania i podpisania).

Ugoda alimentacyjna – wzór

Jeśli nie znajdziecie porozumienia, masz prawo złożyć do sądu rodzinnego, wniosek o obniżenie alimentów na dzieci, możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru takiego wniosku:

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc
Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Jednakże nawet w sytuacji, gdy sąd orzeknie na Twoją korzyść, nie zatrzyma komorników. Egzekucje mogą zatrzymać jedynie wierzyciele, cofając wnioski egzekucyjne.

Radzę więc przedstawić byłym partnerom swoją sytuację, podając, że egzekucja komornicza przestanie być skuteczna, bowiem tracisz pracę. Podaj, że roztropnym będzie ugoda o obniżenie alimentów na czas kryzysu.

Na koniec dodam, że jeśli przestaniesz regulować bieżące alimenty, dług alimentacyjny będzie rósł. Co niestety wiązać się będzie z kontynuacją egzekucji, kiedy znów będziesz w zatrudnieniu.

Koniecznie przeczytaj:

AvatarKola odpowiedział 2 miesiące temu

Sprawy o alimenty a koronawirus – czy w związku z koronawirusem, sprawy dotyczące pozwów o alimenty odbywają się zgodnie z terminami? czy jakoś zaocznie to się odbywa bez udziału stron? za miesiąc mam sprawę o alimenty na dziecko, czy sprawa odbędzie się?

Twoja odpowiedź