Zabezpieczenie powództwa o alimenty – wzór wniosku

Forum prawneKategoria: AlimentyZabezpieczenie powództwa o alimenty – wzór wniosku
AvatarMałgorzata W. zapytał 10 miesięcy temu

Dzień dobry, chcę zapytać o zabezpieczenie alimentacyjne. Złożyłam już pozew o alimenty na moje dziecko, niestety nie złożyłam wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas rozprawy.

Rozprawa będzie trwać długo – jestem tego pewna. Dlatego, czy mogę teraz, po złożeniu już pozwu o alimenty, złożyć wniosek o zabezpieczenie świadczenia alimentacyjnego? czy sąd zasądzi mi alimenty, dopóki nie ustali ich wysokości?

Mój były partner nie płaci na dziecko w ogóle i nie opiekuje się nim, dziecko jest ignorowane przez ojca. Utraciłam zatrudnienie i teraz liczy się dla mnie każdy grosz.

Czy mam szansę otrzymać zabezpieczenie alimentacyjne od sądu? pozdrawiam Małgorzata.

 

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry,

Małgosiu, uzyskanie zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych na dziecko ma istotne znaczenie, przede wszystkim, teraz kiedy z uwagi na koronawirusa większość spraw spadła z wokandy.

Jeśli więc nie znasz terminu rozprawy, radzę Ci jak najszybciej złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia, wnosząc o to, by sąd udzielił zabezpieczenia w takiej samej kwocie jak w pozwie.

Aby złożyć wniosek, pobierz poniższy wzór pisma:

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor
Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Przyjmując, że pozew o alimenty został należycie przygotowany i załączyłaś do niego spis wydatków na dom, kosztów utrzymania dziecka, zaświadczenie o dochodach, umowę o pracę, która jak podajesz wygasła itp. oraz że w pozwie podniosłaś okoliczność, że ojciec dziecka nie łoży na jego utrzymanie, wniosek o udzielenie zabezpieczenie może być krótkim pismem, w którym wystarczy, że podniesiesz interes w udzieleniu zabezpieczenia.

Podsumowując:

Zapytałaś, czy mam szanse otrzymać zabezpieczenie alimentacyjne od sądu. Moja odpowiedź brzmi tak.

Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek do sądu, do którego złożyłeś wcześniej pozew o alimenty, w nim podniesiesz, że ojciec dziecka jest zobowiązany do pokrywania częściowych kosztów utrzymania małoletniego, jednakże nigdy tego nie czynił.

Jeśli w pozwie nie zadbałaś o dostarczenie odpowiedniego materiału dowodowego, masz szansę, składając wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, przedłożyć kolejne rachunki, czy spis wydatków itp.

Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość – sąd zobowiązany jest rozpoznać wniosek o zabezpieczenie w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu, a w nim może nałożyć na zobowiązanego wpłacania konkretnej sumy pieniężnej do czasu prawomocnego zakończenia sprawy alimentacyjnej.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź