Jak sprawdzić czy żona złożyła wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne dla dziecka?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak sprawdzić czy żona złożyła wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne dla dziecka?
AvatarKolo zapytał 1 rok temu

Witam.

Jestem w trakcie rozwodu, nie przypominam sobie, aby na dwóch sprawach rozwodowych, które już się odbyły, sąd wspominał cokolwiek o obowiązku płacenia przeze mnie określonej kwoty na dziecko.

Co miesiąc płaciłem 500 zł jednak mam problemy finansowe i od dwóch miesięcy płacę jedynie 150-250 zł za obiady dziecka w przedszkolu. Żona straszy mnie, że pójdzie do komornika i ściągnie ze mnie wspomniane wcześniej pieniądze.

Jak i gdzie mogę sprawdzić, czy żona składała wniosek o jakieś zabezpieczenie alimentacyjne dla dziecka?

Dodam, że w trakcie sprawy wnioskowałem o zaprzeczenie ojcostwa, ponieważ nie jestem pewien czy dziecko jest moje i teraz czekam na kolejny krok i badania DNA.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam, jeżeli w trakcie sprawy rozwodowej żona złożyła wniosek o przyznanie alimentów, to sąd musiał wydać w tym zakresie postanowienie zabezpieczające. Jeśli nie znasz jego treści, ani treści innych orzeczeń wydanych już w trakcie sprawy, możesz udać się do Sądu w celu przejrzenia akt sprawy.

Jako strona postępowania masz prawo do przeglądania akt sprawy, robienia z nich notatek, oraz fotokopii, a dodatkowo możesz wnieść o przygotowanie i dołączenia kserokopii wybranych stron- każda karta, wniosek, postanowienie jest wszywane i ma swój numer porządkowy.

Musisz wiedzieć, że jeśli sąd wydał postanowienie zabezpieczające, to żona rzeczywiście ma prawo złożyć wniosek egzekucyjny. Dlatego radzę nie czekać dłużej, lecz sprawdzić akta sprawy.

Jeśli chcesz sprawę rozwiązać szybciej, możesz spróbować przez telefon dowiedzieć się o zapadłych w sprawie rozstrzygnięciach. Być może telefonując do sądu, otrzymasz odpowiedź na swoje pytanie. Przed połączeniem przygotuj numer sprawy, bowiem pracownik sądu poprosi Cię o podanie sygnatury sprawy.

Odnośnie zaprzeczenia ojcostwa, to pamiętaj, że nawet jeśli potwierdzą się Twoje obawy i okaże się, że dziecko nie jest Twoje, do czasu wydania rozstrzygnięcia w tym zakresie, ciąży na Tobie obowiązek alimentacji.

Spróbuj więc regulować alimenty w całej kwocie, tak by nie narobić sobie większych problemów. Wiedz, że przy egzekucji długu alimentacyjnego, komornik może zająć aż 60% pensji dłużnika, wszystkie środki na rachunku bankowym i cały dochód z umowy zlecenia.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor
Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Ściśle powiązane artykuły:

Twoja odpowiedź