Użytkowanie wieczyste ułamkowej części nieruchomości – co to znaczy?

Forum prawneKategoria: KomornikUżytkowanie wieczyste ułamkowej części nieruchomości – co to znaczy?
Avatars.gse.h.c zapytał 5 miesięcy temu

Dzień dobry, co to znaczy użytkowanie wieczyste ułamkowej części nieruchomości, chcę przystąpić do licytacji komorniczej nieruchomości o statusie: użytkowania wieczystego ułamkowej części nieruchomości 2/3.

Chciałbym się dowiedzieć, co to oznacza i ile nieruchomości będzie moje po wygraniu licytacji mieszkania? Czy w ogóle jest sens stawania do takiej licytacji?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

co do zasady, komornik może prowadzić egzekucję z ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego, dopóki obowiązuje umowa o użytkowanie wieczyste gruntu.

Niemniej jednak należy pamiętać, że użytkowanie wieczyste to nie prawo własności – przede wszystkim jest to prawo ograniczone czasowo. Zatem przed przystąpieniem do licytacji wypada zapoznać się z prawem użytkowania wieczystego, w tym przypadku dłużnika. Najłatwiej będzie sięgnąć po protokół przygotowany przez komornika.

Zachęcam do kontaktu z komornikiem i zapytanie o przedstawienie protokołu, w którym powinny znajdować się informacje o końcowej dacie użytkowania wieczystego oraz ujawnionego w księdze wieczystej sposobu korzystania przez użytkownika wieczystego z oddanego mu w użytkowanie wieczyste gruntu.

Można również samemu sięgnąć do księgi wieczystej i bezpośrednio z zawartych w niej wpisów ustalić jakie prawo dokładnie przysługiwało dłużnikowi (wznoszenie budynków, prowadzenie działalności usługowej, prawo wykupu gruntu po zakończeniu umowy użytkowania wieczystego itp.).

Tylko w ten sposób możesz ocenić, czy przystąpienie do licytacji jest dobrym pomysłem. Musisz jeszcze wziąć pod uwagę, że do użytkowania wieczystego ma prawo jeszcze jedna osoba w udziale ⅓.

W księdze wieczystej jasno powinny zostać określone prawa zarówno tej osoby, jak i dłużnika. Jeśli tak nie jest, należy dotrzeć do umowy użytkowania wieczystego.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź